1 fázisú villanymotor forgásirányváltása

Indította petike199600, 2012. október 24., 17:00:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Ha újra emelőmotor lesz, akkor nem kell mágneskapcsoló és roppant leegyszerűsödik a dolog. Az egyik gomb kimenete az egyik tekercsre, a másiké meg a másik tekercsre. A kezelőben a reteszelt vészgomb kötelező és úgy tudom, hogy a kulcsos kapcsoló is.

faxelektro

Kösz a segítségeket
                              Bekötöttem ahogy nyaki leírta a sorkapocs két szélső kapcsába egy 50mikros kondít és nagyon jól működik. 

rujcika

Üdvözlök mindenkit!

Szeretnék segítséget kérni.
Adott egy Evrika félautomata mosógép motorja.
Forgásirányt szeretnék változtatni rajta.
Tanácsot szeretnék kérni, hogy melyik sarukat kellene megcserélnem?

Remélem látható a fotó!
Ha esetleg mégsem látható, akkor van 5 darab saru egymás mellett a motoron, és mind az 5 kék színű. Ami jelölés van rajtuk, nem nagyon olvasható.

Válaszokat előre is köszönöm.

xyz

neten ezt találtam

keresd meg a centi motor 2 végét és a mosógép motor 2 végét a kapocsdekliben mérd ki egy ohm mérővel.

rujcika

Köszönöm, hogy próbálsz segíteni.

Sajnos, nem tudom megkeresni. Az elektromosságban nem vagyok otthon.

Simon Endre

Mi a célja a forgásirányváltásnak, mert a gép maga is programszerüen váltogatja azt (a mosásnál)  centrifugálásnál meg nincs értelme, legfeljeb ellenáramu fékezést tudna csinálni. Nem a gépen kívül kapott ez a motor valami új feladatot? Természetesen ez már barkács feladat és ehhez adunk segítséget, (én legalábbis igen.)

rujcika

A motor nincs a mosógépben. Egy régi Singer varrógépre szeretném rátenni. Gondolom most mosási sebességgel megy, mert nem túl gyors. Ezért is lenne jó a varrógéphez. Csak hát épp ellenkező irányba forog.



Simon Endre

A varrogépek asszinkron motoros hajtásnál nem kapcsolóval hanem kuplungal indulnak , mert az ilyen tipusu  motorok kis indító nyomatéka még háromfázisúnál is kevés lehet és ezért a motor folyamatosan forgásban van. Egyfázisú motoroknál még a motortengelyen plusz tömeg (lendkerék) is van hogy a "tárolt" energia még nagyobb legyen. A háztartási varrogépek jellemzően  kezelhetőbb és kellő nyomatékkal induló szénkefés motorral és szénoszlopos vagy fázishasításos szabályozással vannak ellátva, ezekből vannak adaptálható egységek pl a Singerhez is. A folytonjáró varrógépekhez  egyébként is elég nagy gyakorlat kell, mert annak impulzusszerű munkaciklusát elég nehéz megszokni eleinte sok  a tűtörés és a selejt. Amennyiben mindenképp ezt akarod használni adok segítséget a bekötéshez és egy lágyabb indításu de kellő nyomatékot adó másfajta kapcsolást is, bár úgy gondolom ehhez igazi szakember kell.

rujcika

Köszönöm, hogy foglalkozol a problémámmal.
Eddig egykb 70 éves mosógép motorral működött, de az leégett. Tulajdonképpen ugyanolyan ez is, ránézésre és gyorsaságra is.
Helyileg és méretileg is tökéletes lenne.
Csak az a forgásirány, az lenne jó!

Simon Endre

Ahogy eddíg működött talán igazad van ezután is fog működni, viszont ennek van hővédelme is. A teljesítményéről ( a régihez hasonlóan) nincs adat. A küldött rajz bizonytalansága a két csúszósaru hovatartozásában van, ugyanis az dönti el a forgásirányt. A kondenzátor nem indító, hanem üzemi kondenzátor legyen legalább AC 400 voltos vagy még magasabb feszültségü. A motor érintésvédelme mindenképp csatlakoztatott legyen. A lakás v. varroda(?) védelmére ÁVK-ra, (firelére) feltétlen szükség van, mert a motor csaknem nyitott. Próba elött az összeállítás jó lenne valamelyest járatosabb ismerőssel "átnézetni" nehogy a próba vagy a használat szines, díszes fadobozban végződjön.  ???