Dunai árvíz hatása a villamos hálózatokra és rendszerekre

Indította Novill, 2013. június 08., 10:14:00 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

Ha a kötéseknél a dobozokból a vezetékeket kínteb húzzuk, hogy kellően tudjon szellőzni. Ugyanígy a  szerelvényeket és  lámpákat is. Vajon nagy teljesítményű  ventilátorral vagy hőlégfúvóval ki lehet-e szárítani?

nyaki

Ahol be megy a víz, ott ki is tud jönni. A probléma ott van, hogy az áradó víznek van egy bizonyos agresszív kémiai összetétele és nyomása, amely által bepréseli magát mindenhova és elvonultakor ha nem keletkezik ugyanakkora negatív nyomás, ami ki is tudná szívni onnan, akkor az ott is marad igen sokáig.
Azok a vezetékek, amelyek áradásos vízkárt szenvednek, már csak forrasztással lehet helyreállítani, de mint ezt tudjuk, szabványellenes, ezért marad a csere, bár sokan bevállalják ezt.
Ha tiszta csapvíz megy bele, azzal nincs ekkora probléma.

Gyurmaúr(fi-relé)

többek közt ezért lehet gratulálni "nagy tudású" áramszolgáltatóinknak, hogy az nem jutott el a döntéshozóik csökött agyáig, hogy legalább az árterületeken ne várják el a "szabványos mérőhely csak a kerítés mellett, max 160cm magasságban telepíthető, különösen vonatkozik ez a földkábeles betáplálás esetére..." című nettó baromságot. Az is "díjnyertes" lépés volt részükről, hogy mind a légvezetékes, mind a földkábeles táplálású 20/10KV-os, illetve a 10/0.4KV-os trafóikat vagy az utcaszintre (beton trafóházikó), vagy az oszlopon max 2 m magasra tették, legalábbis a 0.4-es plé kapcsolószekrényt. Szerintem, ezek mindegyike K.O., melynek cseréje nem 1-2 nap és nem pár milla lesz,ergo majd lesz miért picsogni megint, hacsak nincs biztosításuk ezekre a cuccokra?! Bár, árvízes területen, hullámtérben általában senkinek semmire nem kötnek biztosítást, úgyhogy ezt bebukták... Aztán, majd a végén valószínűleg rá HTK-zzák a számlát a fogyasztókra! E.on, ELMŰ-ÉMÁSZ; gratula a "bölcs" előrelátáshoz!!!  >:(

Novill

Hát akkor lesz feladatunk ezek szerint. Már csak  az a kérdés lesz-e rá fedezet .

nyaki

Lehet kimentek helyszíni vizsgálatra és a vezetékek nem mutatnak korróziónyomot. Ha nem cserélitek, majd nézd meg 1 év múlva. Ugyanez minden elektromos készülékre és szerelvényre igaz. Nem véletlenül mentik az áradási szint fölé a cuccokat. Néhány helyen már eleve úgy alakítják ki a kötéseket, hogy leforrasszák és Kupolfixet rá, oszt ámen. A vezeték meg hadd feketedjen a szigetelésen belül, abból még nagy baj sohasem volt, persze ha ki is száradt. Persze néhány év múlva cserélni kell a Kupolfixet is, mert a rozsda martaléka lesz.

JUVILL


"Árvizes javítással" még nem volt dolgom. Volt viszont olyan szökőkút felülvizsgálattal, aminek az összes villamos berendezése földalatti aknában van, (volt).
Ezeket a talajvíz öntötte el, 80 - 100 cm-es magasságban. Úgy gondolom, hogy ez hasonló eset, mint az árvíz. Hiába szivattyúzták le a vizet, a villamos berendezéseket egy - az egyben cserélni kellett.

nyaki

Na, a másik "kedvenc" témám a szivattyúakna. >:(
Bár nem szabványellenes, de hogy ki volt az a nemnormális, aki köztudatba hozta ezt a fajta szerelési módot, nem tudom, de azt igen, hogy ahol szivattyúakna van, azoknál a házaknál az időszakos villamos hibákat 90%-ban ez okozza.
A szivattyúkat fűtött vagy/és jól szellőző helyiségben illő elhelyezni és amíg a csapágya, vagy a lapátjai el nem kopnak, nem kell hozzájuk sem nyúlni. Én akárhány helyen szereltem, ott minden alkalmat megragadtam arra, hogy a tulajdonost rávegyem a szivattyú tökéletes elhelyezésére. "Sajnos" ;) ezen helyekre még nem hívtak vissza javításra, ennek ellenére több hasonlóan kifizetődő munkám akadt.

Gyurmaúr(fi-relé)

Hát igen, a vízaknába telepített szivattyú is egy "magyarosch" találmány, csak azért, mert a sok noname, gagyi felszívó szivattyú valójában még azt a szívási mélységet sem hozza, amit a gyártó megad készüléken. A másik fele a dolognak, hogy fúrt kútba nem felszívó, hanem csőbúvár kell, melyet ugye le kell ereszteni a cső alsó részébe, azaz akár 35-40 (sok esetben 70-80) méter mélyre, tehát ott hiába teszik az általában 8-9 méteres max mélységből felszívni képes szivattyút be az aknába, ha az kiszívja a felső 8 méteres vízoszlopot, akkor game over, tehát nem használható teljes értékűen az akár 300ezer Ft-ért furatott kút! El kéne már jutni az átlagmagyar agyakig annak a hozzáállásnak, hogy ha valaki pénzt áldoz azért, hogy a késöbbiekben zéró víz (és csatorna) számlája legyen, akkor biza építesse ki a házi vízművét elsőre profi módon (tehát ha van, akkor 3 fázisú 400V-os készüléket használjon, tegyen hydrofor tartályt, mely legalább 200 L-es, lehetőleg KPE csöveket, illetve minőségi (pl mofém) golyóscsapokat, tolózárakat, szűrőket, stb használjon fel, mert az legrosszabb esetben is 4-5 év alatt megtérűl, utána pedig csak "hozza" a pénzt... Én "csak" ennyire gondoltam komolyan a témát a haver birtokán, mely immár 4. éve kifogástalanúl működik, kivéve a piros tekerős Olasz tolózárat, melynek öntvény háza 2 hét után szétrepedt, ergo kicseréltük egy NSZK gyártmányra, ami azóta is tökéletesen műxik... 8)