családi ház villamos tervezése

Indította Baltuga, 2013. szeptember 12., 13:15:01 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Zsolti1990

Szia,

Igen 1990-ben születtem :)
Köszi a részletes válaszokat ;)

Javaslom, hogy a szobákat, konyhát egy alaprajzon bútorilag be kellene rendezni legalább M 1:50 rajzon.
Amikor befejeződik a vételezés és kezünkben lesz a kulcs,majd a terv is meg lesz a bútorok elrendezéséről megcsinálom a rajzot.

Csatlakozó aljzatok egy fal szakasz közepére nem biztos, hogy célszerű tervezni, szekrénysor miatt nem hozzá férhető, inkább kevesebb leágazás és sorolhatós dobozban 2-3 csoport szerelvényt elhelyezni célszerű. Jó az ablak két oldalán, a kapcsoló alatt is egy stb.

A berendezés után ez jobban fogjuk látni

Antenna, UTP nem kell? Soha ne a mába gondolkodj, egy kicsit előre kell látni a dolgokat. Ez nem csak a gyengeáramra vonatkozik.

Persze,ezek mindenképp kellenek csak a rajzról kihagytam...

A garázsba nem vinnék külön dugalj és külön világítási áramkört, ha nem egy 5x4 betáp egy elosztóval. Itt választanám külön a világítást a dugaljtól FI relével stb. A garázs bejáratához kívülre is tennék világítást PIR kombinálva, esetleg belső kényszer kapcsolással. Ugyan ez igaz a főbejáratra is.

Akkor ezeket így csináljuk majd!

Kaputelefon vagy kapucsengő?
Csengő van,vagy is az is marad szerintem,ezen még nem gondolkodtam

Tetőtér, vagy padlás, oda is kellene valami csatlakozás (nem tudom, hogy van-e).
Ezt sem tudom még...

Konyha, fürdő (megjegyzés: dugaljból soha nem elég ami van) Áramkörök: tűzhely, sütő 5x4 + 3x2,5 hűtőnek külön áramkör 3x2,5 mosogatógép 3x2,5 mikró kávégép 3x2,5 egyéb 3x2,5
"B" kismegszakító elég lesz mindenre a "C" olyan helyre szoktam tenni ahol fix kapcsolóüzemű tápegységek üzemelnek pld. LED szallagok. Egy mai átlag lakásban a "B" elég.

A sütőnk kombinált lesz: Electrolux EKK 52500 OX tűzhely
Ez a sütő 1 fázisú csatlakozású,azért kérdeztem,hogy ennek kell a 3X4-es vezeték,vagy 3X2,5-es elég?

Ledes világítást szeretnék a legtöbb házon belüli helységbe,ez külön egy téma,mert ezt nem látom át,azt látom,hogy vannak olyan ledes lámpák égők melyek fix 230V csatlakozásúak)elektronika alakítja át a 12V-ot),meg van olyan ami 12V-os és külön tápegységet igényel...
Melyiket érdemesebb venni?






Gyurmaúr(fi-relé)

Nem semmi, kis túlzással a fiam lehetnél... A lényegre térve; egy életen át bánni fogod, hogy nem egy -akár használt- kerámia lapos villanytűzhelyt veszel, ebben biztos lehetsz! De ha már végleges a gázos cucc, akkor ott az 1 fázisú csatlakozáshoz bőven elég lesz a 3x2.5-es MT/MBCu, abban viszont nem vagyok biztos, hogy ezt lehet-e fixen bekötni?! Ha nem, akkor inkább kék ipari csatlakozóval csináld, azaz a 16A-t símán elvivő DaFh 163-as dugalj+villa segítségével. Konyhának legalább (tűzhely Á.K-n túlmenően) 2 Á.K. legyen, melyek mondjuk L1, L2, vagy L2, L3 betáplálással menjenek, azaz mondjuk 4x2.5-es Mt/MBCU kábellel az első konyhai elág dobozig, majd onnét már az egyes dugaljakig 3x2.5-es kábelek mennek. Hűtő részére tök önálló Á.K. kell, melynek elég a 3x1.5-ös Mt/MBCU, mert annak megbiztosítása max B4A-es kismegszakíval kell legyen és annak külön leválaszthatónak kell lenni a ház főkapcsolójától független áramtalaníthatósággal, sőt a legjobb, ha a fő Fi-relé előtt ágazik ki a hűtő kismegszakítójának L betápja és természetesen N betápja is, azaz nem az N sínről!! Garázs, egyéb a lakástól elkülönülő helyiség(ek) részére önálló betáp kell, melyet célszerű inkább NAYY-J 5x16-os kábellel csinálni, egyrészt mert az olcsóbb, mint akár az 5x6-os MT/MBCU, ráadásul elvisz 3x40A-t is! Természetesen a kábel másik végéhez kell egy helyi alelosztó max 30mA-es Fi-relével, leválasztó főkapcsolóval, meg ami még az adott helyiség igényeihez kell.  (L.kép)

Marton

Idézetet írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 20., 20:25:51 DÉLUTÁN
Ledes világítást szeretnék a legtöbb házon belüli helységbe,ez külön egy téma,mert ezt nem látom át,azt látom,hogy vannak olyan ledes lámpák égők melyek fix 230V csatlakozásúak)elektronika alakítja át a 12V-ot),meg van olyan ami 12V-os és külön tápegységet igényel...
Melyiket érdemesebb venni?[/b]
Én egyre inkább kiváltom a kompakt csöves "izzókat" is LED-esre. Főleg ott ahol gyakran van kapcsolgatva, a lakásokban ez egyébként is jellemző.
Már két 10W-os "körtét" is használok, ezek a példányok tényleg megfelelnek világításilag a normál 60W-os izzóval. (A foglalat felüli része azért ennek is jó meleg /táprésze/). A 3-4W-os LED-ek kis helyiségekben talán elegendőek. Remélem élettartamban tényleg kedvezőbbek mint a kompaktok.
A konyhában a felső szekrény aljára LED szalagot raktam, kis 230/12V-os táppal. Nálam már több éve stabilan működik, de találkoztam már legyengült (csökkent fényű) esettel is. Előtte T5-ös elektronikus előtétes világítás volt itt, azzal sok baj volt, nem is szerette a kapcsolgatást sem, előtétje is tönkre ment gyakran.

Zsolti1990

Szia Gyurmaúr(fí-relé),

Hűtő részére tök önálló Á.K. kell, melynek elég a 3x1.5-ös Mt/MBCU, mert annak megbiztosítása max B4A-es kismegszakíval kell legyen és annak külön leválaszthatónak kell lenni a ház főkapcsolójától független áramtalaníthatósággal, sőt a legjobb, ha a fő Fi-relé előtt ágazik ki a hűtő kismegszakítójának L betápja és természetesen N betápja is, azaz nem az N sínről!!

Nagyából értem,ezt a külön  leválaszthatóságot,de egy kérdés felmerült bennem,hogy ha a fő fí relé előtt ágazik ez a hűtő kismegszakítójának L betápja akkor ezek szerint a hűtőnek külön fí relé kell?
Bocs,ha nehéz a felfogásom...

Gyurmaúr(fi-relé)

Az attól függ, hogy szeretnéd-e, hogy legyen?? Ha igen, akkor mindenképp tégy be egy 30mA-es, legkisebb üzemi áramút -asszem 16A-es termikus terhelhetőségű a legkisebb, ha nem, akkor majd a kollégák kijavítanak?!- és ezzel ki van húzva a dolog méregfoga! Ezúttal tiéd a döntés joga...  ;)
Ami a LED mániát illeti; azért csak óvatosan, fenntartásokkal javaslom, mert pl a T5-ös fénycsövekkel szemben még a kanyarban sincs, nemhogy a fasorban, tehát max olyan helyiségekben javallt, ahol mondjuk GU10-es (230V-os és csak ez a jó, mert a 12V-os trafósakkal csak a baj van) lámpákat tervezel (pl. bizonyos helyiségek dekor világítása, álmenyóba helyezett módon, vagy fürdőszoba, tehát olyan helyiségek, ahol quasi "nem kell látni", mert ahol igen, pl. konyha, dolgozó szoba, műhely, garázs, 200m2-nél nagyobb udvar, nos ott vagy fénycső, vagy fémhalogén lámpa. Azonban a házikó külső falára kitűnőek a 20, 30W-os LED refik, 50-100m2 nyi udvar rész megvilágításához 40W, 100-150m2-nyi udvarrészhez pedig 50W-os LED refit ajánlanék személyes tapasztalatok alapján.  Itt is találsz minőségi, jó ár/érték arányú külső, tehát (fontos!!) IP65-ös védettségű LED refiket:
http://www.haluxvill.hu/

KZoli

Tiszteletem Uraim!

Ház vásárlás és felújítás előtt állunk, és gondolkoztam, mit hogy kellene.
Van villanyszerelő gyorstalpalóm (OKJ), de nem dolgozom a szakmában,
ugyanakkor magamnak nyilván jól akarom megoldani a dolgokat.

A hűtő teljesen külön biztosítása szabványossági vagy valamilyen más praktikum miatt kell?

Ahogy eddig számolgattam kell egy 120 m2-es 2 háló, nappali, konyha, fürdő, garázs, előtér házhoz egy 36-os szekrény.

A tervek, ha lesz alaprajzom akkor be is rajzolom.

Jelenleg egy fázis van, tippre 16A, ez nyilván kevés lesz. Ha bővítést kérek 3*16-ra vagy többre, akkor már gondolom kerítéshez kell kifizetnem a telepítést. Súlyos pénz, nálunk 153.000 Ft a létesítés. (EDF-Démász)

Mért oldalon 30mA fí reléből indulnék el.

Minden helyiség világítása külön áramkörre menne, B10 megszakítókkal, egy közös 16A 10mA fí relével.

Konnektorok szempontjából a helyiségek külön áramkörök lennének, minden vizes helyiség még külön 10mA-s fí relén. (fürdő, 2 konyhai ÁK) A konnektorok B16-os megszakítókkal. A nappali (sok kütyüvel dolgozok, mert videóvágó vagyok) két ÁK lenne. A leendő klímának külön ÁK-t tervezek B16-os kismegszakítóval.

Véleményetek szerint ez túlbonyolítás vagy, mint azt a topikban fentebb olvastam kevés áramkör nincs. :)

Csináljam meg egy szekrénybe az összeset vagy decentralizáljam a dolgokat?
Szinteltolásos ház, kb falig lesz bontva ahogy látom, víz, fűtés, csatorna és elektromos hálózat cserével.
Lesz akvárium is, annak is külön áramkört tervezek, szintén egy 10 mA-s ÁVK-val.

Ahogy olvasgattam a pen szétválasztásakor a Nullavezetőről kerül leágaztatásra a védővezető sínje.
Ezt én fordítva tenném, a PEN szétválásnál a védőről kötném át a nullát, mert egy kötéshiba nem okozná a védelem észrevétlen megszűnését. Rossz logika mentén gondolkodok?

Köszönöm a türelmet és az esetleges segítséget! :)

980POWER

Idézetet írta: KZoli Dátum 2014. november 28., 12:15:10 DÉLUTÁN


Ahogy olvasgattam a pen szétválasztásakor a Nullavezetőről kerül leágaztatásra a védővezető sínje.
Ezt én fordítva tenném, a PEN szétválásnál a védőről kötném át a nullát, mert egy kötéshiba nem okozná a védelem észrevétlen megszűnését. Rossz logika mentén gondolkodok?

Köszönöm a türelmet és az esetleges segítséget! :)

Jó logika, szerintem valahol rosszul írták vagy rosszul került értelmezésre. Tehát bejön a PEN a PE sínre és onnét mennek az egyes áramkörök PE-i, az EPH (ha kell, akkor földelő szonda) (ezek a zöld/sárga vezetékek). Ugyan innét mehetnek az egyes Fi relékbe a be táp NULLÁK, (ezek pedig a világoskékek). Fi relét minden áramkörre lehet tenni, de szerintem nem kell olyan sok. Én 2 tennék, de abból minimum az egyik automatikus visszakapcsolású lenne, és ezen lenne a hűtők áram köre-(i). Világításnak 2 áramkört tennék, de meg osztanám oly módón, hogy mindegyik helységben, mindkét áramkör legyen, egyik az egyik másik a másik Fi relén, ezzel elkerülhető a teljes sötétség. A konnektorok áramköreit meg lehet osztani, úgy hogy mindegyik helységben, a két Fi reléről legyen áramkör. Tehát egy helység nem egy áramkörön lenne. Érdemes a terhelésnek megfelelően párosítani őket.

Novill

Valahogy ezt a PEN és PE vezetők értelmezését a szét választás tekintetében mindig furcsának tartom, ahogy sokan értelmezik. Mondhatnám, hogy nem is értek vele egyet tejes mértékben.
Ha vissza megyünk a régi időkre,amikor még nem PEN és PE elnevezéseket használtunk. Továbbá arra az időkre, amikor még generációk nőttek fel a villanyszerelő szakmában, akik közül még ma is sokan aktívan dolgoznak. Kezdjük ott, hogy a 0,4 Kv-os hálózat kiépítése során a transzformátor szekunder oldal csillagpontja földelve van és ezt vezetik ki nulla vezetőnek . Ez régen és ma is így van. Ezt a nulla vezetőt a hálózattal együtt vezetik végig egészen a fogyasztókig, amit több helyen földelnek, illetve minden becsatlakozási ponton földelnek. Ez a nulla vezető üzemi vezetőnek számít régen és ma is. Az idősebb generáció még nem az európai, hanem a magyar szabványokon nőtt fel. Így a PEN elnevezés és az európai szabványok némi zavart okoznak a fejekben. Sok esetben még a szabványok is gerjesztik ezt a zavarokat. Tehát látjuk a vezetőn keresztüli fémes kapcsolat rendszerét a PEN vezetőnél, de ugyanígy láthatjuk a földön keresztüli kapcsolatokat is. Az is egyértelmű, amikor az első becsatlakozási pontnál ott van a bejövő PEN vezető és a készített földelőtől jövő PE vezető. Szigorúan csak megfelelő földelési ellenállás értékű földelést tudok csak elképzelni a rendszerben. Itt amikor kialakítjuk a kiinduló érintésvédelmi módot a szakmai feltételek betartása mellett többnyire nullázunk ( TN) vagy védőföldelést alkalmazunk (TT).  Gondoljuk végig az érintésvédelem EPH, túlfeszültség védelem és villámvédelem potenciál kiegyenlítéseit is e rendszerhez kapcsolódóan is. Nekem a PEN vezető szét választása logikusabb a következő szerint: A bejövő PEN vezetőt üzemi vezetőnek tovább visszük, amit már nulla vezetőnek nevezünk.  Vagyis az N sínre kötünk, ha fi relé van akkor először oda kötjük. Színjelölés tekintetében kék színű vezeték.  A PE vezető,amely a földeléstől jön azt PE sínre kötjük. A védővezető (PE) színjelölése zöld/sárga.  A bejövő PEN vezetőről kötjük át a PE sínre az áthidalást nullázás esetén. Itt a vezeték keresztmetszeteknek egyeznie kell a hálózati bejövőkkel.  Úgy gondolom ezen kialakítás nem okozna zavarokat a generációk között sem. A szakmában több ilyen zavar van, amely még a szabványokban is fellelhető.


recens

Egy rajzot ha készítenél erről az sokat segíttetne a megérthetőség szempontjából.
Legalábbis én így gondolom.

Gyurmaúr(fi-relé)

Tök egyszerű ez, mint a kefélés; az utcáról bejön a PEN (TN-C ,tehát 4 vezetős) egy fő EPH sínre, melyre beérkezik a fő földelő szondától érkező fő PE vezető, ott választod szét PE-re és N-re, innentől tehát TN-S (5 vezetős) a mért hálózatod.