Milyen kismegszakitót kell beépiteni?

Indította Novill, 2012. május 30., 13:20:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

gyulagy

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. május 30., 22:39:43 DÉLUTÁN
Az érintésvédelem megfelelõségénél szerepet játszik a kismegszakító névleges aramérõssége és a jelleggörbéje. Ehhez kapcsolódik az alfa tényezõ a kiértékeléskor. Az  áramvédõ kapcsolót mint kioldó szervet figyelembe véve, hogyan viszonyul az alfa tényezõvel? Ha nem vesszük figyelembe a kismegszakítót! Helyes ez az elv? Vagy figyelembe veszem a kismegszakító névleges aramérõsségét és a jelleggörbéjét ( karakterisztika) a mért hurokellenállás kiértékelésekor! Szerelõi szempontból tény, hogy "B" 10 A -es kismegszakítót hamar leveri a dugaszoló aljzatba csatlakoztatott fogyasztó. Ezért "B" 16 A értékû kismegszakítót kell beépíteni az MCu 2,5-es vezetékre.
Szerintem arra gondolt, hogy az AVK használatával hurokellenállás kérdése megoldott. Mondjuk akkor sem elfogadható 1,5-es vezeték túlterhelése

rabszolga

Idézetet írta: Laca83 Dátum 2012. május 31., 09:29:21 DÉLELŐTT
tisztelt rabszolga! A kismegszakítón van a hangsúly, nem az ávk a gond.Ebbõl is van ugye,túlterhelés védelemmel ellátott és e nélküli is. A vezetékekre való tekintettel,1,5mm -es vezetéknek mennyi a megengedett terhelése?pl.Ha az aluminium,akkor már szóba sem jöhet a B16A -es megszakító.(fõleg nem a "C" 16-os )Aki azt felszereli,annak komoly gondja lehet a villanyszerelés fogalmával. Fogalmak:Minden vezetéket a terhelés figyelembevételével kell méretezni.Soha ne válasszunk nagyobb értékû(itt jön szóba a karakterisztika),és tipusú védelmet! A szakember feladata megvédeni a laikust!(nem fordítva) Az idõ szorítása és a megrendelõ kívánsága nem elegendõ ok,a szabályok nem betartására! Inkább szállnék ki kétszer én,mint egyszer a tûzoltóság ,rendõrségi dísz kísérettel.A lényeg:minden megszakító ellátja a védelmi feladatot,de nem mindegy milyen keresztmetszetû,és anyagú a védendõ vezeték. Itt jön  képbe a karakterisztikája,hogy "B" "C" "D" :)
Már ne haragudj, de mirõl beszélsz? Ki fittyfene említette a fenti dolgokat?
Az alapfelvetés a "B" vagy "C" karakterisztikájú kismegszakító választása volt. Nem azt írtam, hogy megyek és kicserélem a megrendelõ kívánsága szerint... Azt írtam (legalábbis én most is ezt állítom), szerintem ÁLTALÁNOS dugalj áramkörnél célszerû 10A "C" karakterisztikájú védelmet tenni, mert a "B" karakterrel gondok lehetnek. Új szerelésre értve. Szó sem volt alumíniumról, meg toldás-foldásról... Áramvédõ meg kijár, kötelezõ egy új létesítésnél amúgy is. A hurokellenállás értékének "magas" volta azért kínos egy új szerelésnél, mert valószínûsíti, hogy nem volt kellõen átgondolva a tervezés.
A vezetékméretezést, zárlati áram számítását, hurokimpedanciát ne mossuk össze. Szerintem. Mégha közük is van egymáshoz.
Egy szónak is száz a vége, nyilván mérlegelni kell minden esetben.

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, szeretem én a temperamentumot, s mert egy ideje nem jártam fenn, többek közt ezért is éreztem fontosnak, hogy hozzászóljak a "B" vs "C" karakterisztika kérdésköréhez. Egy dolog tény; mégpedig az, hogy ahol a B"-st leveri egy nagy indulóáramú gép, ott nincs vita kell a "C"-s ,mellyel egyáltalán nem biztos, hogy kárt fogunk okozni, hiszen lehet, hogy a gép "alapjáraton" nem terhelné túl a hálózatot, de mert az a fránya motorja induláskor az üzemi áramfelvételének akár a  150%-át is felveszi, ezért "B"-vel az életben nem fog üzemelni! Ugyanez érvényes a különbözõ -fõleg fémhalogén- kisülõlámpákra, melyek induláskori áramfelvétele akár 2x-es is lehet az üzeminek,de ettõl még nem kell azon aggódni, hogy majd szanaszét ég az õket tápláló gerinckábel. Sokkal értelmesebb egy ugyanolyan névleges Amper értékû kismegszakítót B-rõl C-re, mint eggyel nagyobb Amper értékû B-re cserélni. Persze lehet mondjuk C10A-es helyett B13-at rakni, vagy C13 helyett B16-ot, de minek, ha alapvetõen az adott fogyasztó üzemileg nem vesz fel több Ampert, csak az indulási idõszakában?  Mellesleg az áramszolgáltatók is raknak fel a mérõkhöz C-s kismegszakítókat, amúgy helyesen, hiszen pl egy családi házban, fõként ha még 400V-os gépek is vannak, nos ott simán összejöhet ebbõl-abból pár perces delta t idõ alatt a névleges Amperterhelés akár 150-170%-a is! Természetesen, amennyiben egy ÉV ellenõrzés során "nagyon csúnya" hurokimpendancia értékek jönnek ki, nos ott érdemesebb inkább a PE hálózat állapotát kivesézni, mint "dekázgatni" a B,C kategóriákkal... ;)

nyaki

Én is ezt a megoldást kultiválom(!) ;) , tehát maximálisan egyetértek veled.
Sõt, állandó vitatéma szokott lenni a klímásokkal a biztosítás kérdése. Feszt azon erõlködnek, hogy egy 3,6kW-os klímát biztosítsak 16A-re, mikor a 10AC is bõven sok, nem beszélve a korszerû, inverteres klímákról.

JUVILL


A véleményem korábban már leírtam. Igaz nem testszik mindenkinek, ettõl függetlenül tartom hozzá magam.:)
A "mezei" dugaszoló aljzatot általában 16A-ra biztosítanak. Feltéve, hogy a betáp vezetéke ennyivel terhelhetõ!
Hogy B-s, vagy C-s az a rákötött villamos berendezés jellegétõl függ.
Ne vitatkozzunk az alfa kioldási szorzón, mivel ha tetszik, ha nem ez alkalmazni kell, B és C karakterisztikára is, és erre kell minõsíteni a mért hurokellenállást.
Ne keverjük ide bele azt az áramkört, amiben ÁVK van, mert abban az esetben másabb az érintésvédelem megengedett értéke, más a képlet.
Más a szerepe az ÁVK-nak, más az áramköri kismegszakítónak.
Elnézést, hogy beleszóltam a vitába.:)

nyaki

Igazad van!
Az ÁVK élet (érintés) védelmi eszköz elsõsorban, míg a kismegszakító nem csak érintésvédelmi, hanem vezeték- és készülékvédõ eszköz is.

Laca83

Én egy tapasztalatról beszéltem amivel gyakran találkozom. A téma meg arról szól, ha jól értelmezem: gyakran  más karakterisztikájú megszakítókat szerelnek fel, mint amilyen megfelel. Áramszolgáltató is szerel fel "C"-tipust természetesen ha azt engedélyezi! Kapásból, nem rakhat fel csak úgy valaki "B"-helyett "C"-t. Dugalj? Na akkor oda mit csatlakoztatnak, hogy egybõl kell a "C"? Mivel errõl sem volt szó, ugyebár?! Egy asztali olvasólámpához nem durva a "C"?  :) Ami meg azt illeti 1,5mm-es vezetékhez nem szerelnék dugaszolóaljzatot. Csak világítási célra jó a "másfeles" vezeték. Ez aztán tényleg jól méretezett hálózat! Gratulálok hozzá!

Szelei

"Azt írtam (legalábbis én most is ezt állítom), szerintem ÁLTALÁNOS dug-alj áramkörnél célszerû 10A "C" karakterisztikájú védelmet tenni, mert a "B" karakterrel gondok lehetnek."

Mivel 16 A-es minden dug aljzat névleges terhelhetõsége ezért érdemes erre méretezett hálózat kiépítése! És ez esetben nem kéne vitázni a biztosíték választásának értékén. Mivel dug alzatról beszélünk itt bármikor lehetõséget kell biztosítani hogy bármilyen szabványosan készített készülék használható legyen róla! A felhasználó részére nem illik meghatározni melyik aljzat hány A-es terhelésre van méretezve. ??? ;D

nyaki

Szerintem pedig jó az a 1,5-ös vezeték a 10AC-vel, ha a hurokimpedancia is jó. Nincs azzal semmi baj, fõleg, ha azt vesszük, hogy a mai háztartási dugvillás készülékek egyike sem vesz fel 10A-nál többet. ;)

Szelei

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. május 31., 18:25:07 DÉLUTÁN
Igazad van!
Az ÁVK élet(érintés)védelmi eszköz elsõsorban, míg a kismegszakító nem csak érintésvédelmi, hanem vezeték- és készülékvédõ eszköz is.

A kismegszakítónak semmi szerepe az ÉRINTÉSVÉDELEMBEN sem a készülékvédelmére! Kimondottan a kiépített hálózat védelem a feladata!

Zárlat jellegû túlterhelés esetén biztosít gyors védelmet. Kis teljesítményû gépeket lehetetlen így védeni, a nagy teljesítményûek pedig mint zárlat indításkor már le oldanak.