Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: unakit Dátum 2011. december 14., 10:03:35 DÉLELŐTT

Cím: Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: unakit Dátum 2011. december 14., 10:03:35 DÉLELŐTT
szevasztok!

Tudja valaki, hogy melyik nemzetközi vagy nemzeti szabvány
határozza meg a dugaljak számát egy helyiség területe vagy
célja függvényében?

Unakit
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Szelei Dátum 2011. december 14., 17:31:32 DÉLUTÁN
Idézetet írta: unakit Dátum 2011. december 14., 10:03:35 DÉLELŐTT
Tudja valaki, hogy melyik nemzetközi vagy nemzeti szabvány
határozza meg a dugaljak számát egy helyiség területe vagy
célja függvényében?

A szabvány mindig azt határozza meg, hogy milyen szerelvény, milyen jellegû épület, szabadtér, ipari jellegû, tûzveszélyes, stb...
Hogyan kell szerelni (pormentes, vízmentes, RB-s) elhelyezni (vizesblokktól távolsága, magassága, védettsége) !!! Milyen minõsített védelemmel (AVK más néven FI ha kell annak értéke) kell szerelni üzemeltetni.

Magát a helyiséget akár ki is tapétázhatod aljzatokkal. De a minimális és logikus az ha a helység 4 sarkához teszel aljzatot. Itt ahol TV van illik sorolva 4 aljzat felrakás. Konyhai pult nem víz, gáz mellé legalább 2 X 4 es aljzatot. Fürdõszobába tükör mellé 1 db. mosógépnek 2 db.

Ezeket csak példaként említettem. Konkrét alaprajz és a felhasználó igénye figyelembe vétele mellet lehet csak tervet készíteni.
Ha kell gondolom én és a többi fórumtárs segítségedre lehetünk.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: krisz1986 Dátum 2011. december 27., 21:40:55 DÉLUTÁN
Akkor ezek szerint az ökölszabály nem érvényes. Mert erre volt egy régi szabvány. Ami elégé korlátozta a dugajok számát. A szabványt most fejbõl nem emlékszem de megnézem majd.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: nova Dátum 2011. december 28., 10:39:58 DÉLELŐTT
Idézetet írta: privátkopó Dátum 2011. december 27., 21:40:55 DÉLUTÁN
Akkor ezek szerint az ökölszabály nem érvényes.

Milyen ököl szabályra is gondolsz? Az is jó ha körülírod. :) (ha nem jut eszedbe a pontos szabvány idézet)
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. december 28., 11:19:23 DÉLELŐTT
Skacok, létezik egy olyan "ökõlszabály", mely szerint minden egyes lakóhelyiség megkezdett 5m2-nél kell 1 további dugaljal számolni, tehát ez nyílván nem vonatkozik az irodai rendeltetésû helyiségre, hiszen ott elvileg a "munkaállomásokhoz" kell méretezni az ablak alatt haladó -pl. legrand- sávban helyet foglaló erõs és gyengeáramú dugaljak számát, ill nagyobb "lovardákban" ugye a padlócsatlakozókét is. Továbbá, nem vonatkozik ez a szabály a fûrdõszobára, hiszen ott 2 db bõségesen elég + 1 a tükör mellé, beretválkozás céljára, amelyet persze a legtöbben a biturbós hajszárítóhoz is használnak, épp ezért én mindig egy saját, önálló L,N,PE-t szoktam adni neki, melyet nem arról az L-rõl ágaztatok le, amelyikrõl a többi fûrdõszobai dugaljat. Még akkor sem, ha a tükör dugaljnak is 16A-t adok. konyhánál általában csak a munkaaztal FÖLÉ és itt a fölé-n nagy hangsúly van, tehát mindenképpen jó magasra, vagy a konyhaszekrény aljára szoktam szerelni, hisz bármikor bármi kiömölhet, fröccsenhet és Murphy törvénye szerint ami kifröccsen,az tutira a dugaljban landol. Általában 4-6 db dugaljat helyezek el, 2-3 dugalj kerûl 1-1 fázisra, tehát a konyhai dugaljaknak min 4x2.5-es kábel megy és az csak a dugaljaké, ha van mosogatógép és/vagy komolyabb (turbó) légelszívó,akkor azok is kapnak egy saját L, N,PE-t,de azokat mindig rögzítetten kötöm be, ugyanúgy, mint a kerámialapos tûzhelyet, mely a mért fõelosztóban elhelyezett 3fázisos B16-os-tól érkezõen, saját 5X2.5mm2-es kábelt kap és általában egy KKM0-val szoktam bekötni, szintén rögzítetten.  Egyéb helyiségekben (étkezõ, elõszoba) pedig elsõsorban a helyiség "tájolása" és mérete a döntõ, de min 1 "kettes" dugaljat kap mindegyik, min C10-es autómatával, mely valamelyik szobai leágazástól kapja a kakaót.Ha a hûtõ a konyhában van, akkor az külön kap egy "egyes" dugaljat, max 6A-es "B"-s biztivel, mely sok esetben az egyik világítási ÁK-tól érkezik. Természetesen, L,N,PE-vel együttvéve.  Ipari dugaljakat pedig szinte minden esetben 1 nagy csatlakozószekrényre helyezem, melybõl pl egy 20m2-es helyiségben 1-et szoktam feltenni. Ha mégis több ipari kell, mert pl annyira zsúfolt a helyiség, hogy nehéz áthúzni rajta egy hosszabbítót, akkor max a 16A-esbõl teszek fel még 1-et, úgy hogy mellé teszek 1-2 "háztartásit" is,de ügyelek arra,hogy  a helyiségben lévõ csatlakozószekrénytõl jövõ 5x2.5-es kábelük hossza a 15 métert ne haladja meg. Kert esetén pedig abszolúte a méret a döntõ, nyílván törekszem arra, hogy amennyiben van világítás a kertben, akkor annak oszlopára kerüljön a tokozott "szekrény", melyre természetesen kerûl ipari és háztartási egyaránt, de mert egy kerti csatlakozó szerény betáp kábele sok esetben hosszabb,mint 20 méter, ezért csak 16A-es csatlakozók kerûlnek felszerelésre, melyek általában bõven elégségesek a szabadtéri célokra.


Üzenet összefûzve: 2011. december 28., 11:31:58 DÉLELŐTT

Íme egy jó nagy kert végében lévõ tó melletti catlakozószekrény + világítás, mely az idén kerûlt kialakításra és már eddig is sok esetben tett jó szolgálatot. Reméljük, ha télen majd befagy a tó,akkor lesz lehetõség esti korizásra is, úgy hogy közben a rezsón ott fortyog a forralt bor... :P

s mert tó mellett ugye lazább a talaj, ezért a talapzat is masszív:
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: nova Dátum 2011. december 28., 20:55:28 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé)nyílván nem vonatkozik az irodai rendeltetésû helyiségre, hiszen ott elvileg a "munkaállomásokhoz" kell méretezni az ablak alatt haladó -pl. legrand- sávban helyet foglaló erõs és gyengeáramú dugaljak számát

Amit pedig a villamos tervezõ által biztosított tervek alapján kell elkészíteni. Nagyon nem kell már azon gondolkozni, hogy mit hova épít ki az villamos szakembere. Családi házas villanyszerelésnél is vannak már olyan esetek amikor a tervezõ és a tulajdonos egyeztet, hogy a leendõ berendezés és fogyasztók tervezett helyérõl és ez alapján vannak meghatározva a konnektorok helyei.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. december 28., 23:30:13 DÉLUTÁN
Hát igen, kedves nova, ennek pontosan így kéne lenni,de mint azt mind 2-en tudjuk, sok esetben nagyon nem így van. Pl velem is elõfordult,hogy a megrendelõ (nõci) kitalálta, hol legyenek a dugaljak a hálószobában és utána olyan szekrényt szabatott, hogy a 3 dugaljból 2 -igaz csak 10 cm-vel- totál takarásba került a szekrény mélysége okán. Persze, ki lehetne fúrni a szekrény oldalfalát, hogy némileg használható legyen a dugalj vagy akár arrébb tolni pár cm-vel, hogy be lehessen dugaszolni egy hosszabítót, de mert a szekrények pontosan be lettek "lõve" a szobába, így ez utóbbi lehetõség igencsak kétséges,az elõzõ pedig lehet, hogy irreverzibilis folyamatokat fog elõidézni a szekrény állékonyságában... C' est la vie...
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: nova Dátum 2011. december 29., 11:58:08 DÉLELŐTT
Persze sajnos sokszor a tervek sem teljesülnek úgy ahogyan ki lettek találva az általad is említett dolgok miatt. :)
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: flatskerrobert Dátum 2011. december 29., 18:41:11 DÉLUTÁN
Bevallom õszintén szabványban nem emlékszem, hogy konkrétan különbözõ funkciójú helységekben konkrétan mennyi csatlakozó aljzatot kell elhelyezni, még az átkosban sem. Viszont léteznek ajánlások

Üzenet összefûzve: 2011. december 29., 19:23:17 DÉLUTÁN

Az elõbbi folytatása:

Megnevezés                 hossz (m)/ alapterület (m2)           db
elõszoba                                          3m                             1-3
konyha                                                                               7-11
fürdõszoba                                                                        3-5
nappali                                            12                               4-8
nappali                                            20                               5-10
étkezõ                                             8                                 3-5
étkezõ                                             12                               5-7
étkezõ                                             24                               7-11
gyerekszoba                                    9                                 4-5
gyerekszoba                                    12                               6-7
gyerekszoba                                    24                               8-10
hálószoba                                        9                                 4-5
hálószoba                                        12                               6-7
hálószoba                                        24                               8-10
iroda/dolgozószoba                         9                                 5-6
iroda/dolgozószoba                         12                               6-8
iroda/dolgozószoba                         20                               8-10
háztartási helység                                                              6-8
hobbi/garázs                                                                      5-7
erkély                                                3m széles                  1-2
pince                                                                                   4-6

Ez a GIRA-nak egy tervezési segédlete volt. Nyilván árajánlat adás elõtt ezeket a részleteket a megrendelõvel mindenféle kép egyeztetni kell.

Gyurmaúr! A tegnapi hozzászólásodban írtál egy olyan mondatot ahol a 4x2,5mm2 kábelt két áramkörre kötötted ezt úgy értsem, hogy (L1) egy biztosíték, (L1') egy biztosíték fázisfeszültséggel, vagy (L1) egy biztosíték és (L2) egy biztosíték vonali feszültséggel, az (N és a PE) hogy kötöd? Fõleg a (N)?


Üdvözlet: FR.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. december 29., 21:22:23 DÉLUTÁN
Úúristen, ha valaki ezen "ajánlás" alapján telepít, akkor az az ingatlan nem lesz más, mint konnektorland...
kérdésedre térve; ha 4x2.5-ös kábellel kötök,akkor L1,L2,N,PE esete forog fenn. Tehát ha egy konyhában adva van 4-nél több dugalj akkor a "fenti" elágdobozig ez jön, onnét pedig 1-1 db 3x2.5-ös a dugaljakig. Igen, már hallom a "kórust", hogy dehát mi van akkor, ha N szakadás lesz? Ezzel az erõvel lehet N szakadás mondjuk egy CSE típusú, 400 és mondjuk 3db 230V-os dugaljakat tartalmazó csatlakozószekrény betáp kábelén is, mely lehet ugye 5x4-es,de 5x2.5-ös is, függõen attól, hogy hány db ipari csati van rajta és akkor biza az L1,L2,L3-ra kötöt 1-1 db "háztartási dugaljban is érdekes dolgok történhetnek, ugyanúgy mint akkor, ha esetleg meglazúl, vagy elég egy családi ház, vagy egyéb ingatlan késesbiztis csatlakozó dobozában a N bontó,esetleg a fõ N vezeték.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: nova Dátum 2011. december 29., 21:39:58 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. december 29., 21:22:23 DÉLUTÁN
Úúristen, ha valaki ezen "ajánlás" alapján telepít, akkor az az ingatlan nem lesz más, mint konnektorland...

Nekem egyáltalán nem tûnik soknak, ha a mai fogyasztókat és a sorolható konnektorokat figyelembe vesszük.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Szelei Dátum 2011. december 30., 10:10:23 DÉLELŐTT
A képek csak a lakás konyha-nappali egy oldalát mutatják szemléltetõ jelleggel, hogy a sok az tág fogalom! Mert a tulajdonos igénye + a saját elõre számítás ad némi reális számot és látni, hogy még így sem tud az ember mindenre gondolni.

A klímák számára tervezett csatlakozások ki lettek építve, de kimaradt az elektromos redõny emelõ lehetõsége amit a szerelés befejezése (festés, tapétázás után) elõtt kértek volna. Ezt már bontás nélkül megoldhatatlan szépen.
Tudni kell a lakásról, hogy itt már betonba elõre csövezett helység volt, amit nem akarok minõsíteni mivel ki indulásnak mindenhova 16-os csõvel csöveztek és kötõdobozokból akartak igen szegényes pár aljzatot, egy lámpát ki alakítani. Teljesen alapokról kellet kezdeni a beszerelt csövek kiszedése, új nyomvonal és csövezés ki alakítása. Mind ezt már felszámolták a lakás árába, már mint az elõszerelést! :'(
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: krisz1986 Dátum 2011. december 30., 11:01:04 DÉLELŐTT
Na kerestem a szabványt Hámori Albert féle nagykönyvben. 1979-es kiadás. Ezer éves. De ebben is sok minden benne van még. Ami sajnos ma is aktuális.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Novill Dátum 2011. december 30., 13:23:40 DÉLUTÁN
Elnézve a Szelei kolléga képeit emlékszem még az átkosban a fenti kötõ doboztól minden  szerelvény dobozhoz külön csövet vittünk. Egy csõbe csak egy áramkörhöz tartozó vezetékeket húztunk. A kötõ dobozok közösek voltak sok esetben. Idõközben megváltoztak a piaci helyzetek és körülmények.  Így az általad említett szegényes szerelés már jellemzõ a ( de azért olykor vannak kivételek) villanyszerelésben. Nem visznek minden szerelvény dobozba külön-külön csövet, annyi vezetéket húznak be a csõbe ami belefér. Nem beszélve arról áramkörönként nem visznek el külön-külön PE és PEN vezetõket. Mert így olcsóbb az egész!
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Szelei Dátum 2011. december 30., 16:26:40 DÉLUTÁN
Egy csõ ebben az esetben sem jelent csak egy áramkört! Viszont mint mondtam csak részletét mutattam a teljes helyiségnek és ott is vannak aljzatok, készülékek. Egyedül csak a sütõ, fõzõlap számára került külön csõ kialakítása 5 X 6 mm2 vezeték. Ami nem látszik 3 alternatív vezetékei is itt futnak, légkondicionáló be tápja, TV, telefon mivel a tapétázott rész már étkezõ-nappali beépített polcrész világítással TV csatlakozóval, házimozihoz hangszórók csatlakozóival.  :D
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. december 30., 17:10:33 DÉLUTÁN
Hiába, Szelei kolléga egy mágus,az tuti!!  8) Azért azt megkérdezném, hogy 1; miért kellett a sütõcuccnak 5X6-os kábel? 32A-el zizeg tán? 2; ha jól látom, van álmennyezet, akkor miért kellett szétvésni a fél házat, nem lett volna jobb a kábeltálca felerõsítve vagy a falra, vagy menetesszárral a plafonba? 3; Te, engem ezzel a GU10-es és ?MR16?-os halogén spot lámpával ki lehet ûzni a világból, ezek helyett nem lehetett volna vmi guszta süllyesztett T5-ös fénycsöves cuccosra rádumálni az egyébként hochigényes üf-öd? Én már évek óta nem vagyok hajlandó ezeket az energiazabáló és nem mellesleg havonta kiégõ fosrakásokat szerelni soha,senkinek! Esetleg abban az esetben, ha eleve LED-es fényforrást tehetek bele,de még akkor is harsányan lebeszélem és inkább vagy süllyeszett kompakt (FD-D 2X13, vagy2X18W) csöves, vagy T5-ös jószágot,esetleg süllyesztett RX7-es 70W-os fémhalogént dumálok rá. Azért látom, hogy a ?36? osztásegységes -típust nem tudtam elolvasni- mért fõelosztóra sikerült rádumálnod, így is kell. Nehogy már a befõtt tegye el a nagymamit, oszt majd ha gáz van, akkor a megrendelõ távoli rokonai is összegyûlnek és mindegyik mutogat rád, mint arra, aki okozta a sebhelyes arcú, leragasztott szemüveges Ödönke megrázó élményét...  ;D
Más; remélem, nova nem haragszik meg, hogy nem konnentor témában rakok fel fotókat,de mert ma egyik kedves ismimnél (mellesleg könyvelõm) jártam, egy fõvárosi (kerületet ha nem gáz, nem írnék, mert esetleg magára ismer az a "kolléga", aki csinálta és még beperel,hitelrontásért,ha-ha-ha...) kb 50 lakásos, mellesleg nyitott körgangos társasházikóban, ahol ezt láttam az órák 80%-nál,íme:

Nem tudom, hogy ezért ki a hunyó, mindenesetre nem jó reklám a henselnek, ugyanis nemcsak, hogy párásodott belûl, hanem a kismegszakító kezelõajtaja is letörött, ill már kezdett repedezni az átlátszó fedél is, mindez 6 év után, hisz annyi idõs az épület. Mi lenne akkor, ha ezek a tokozottak kint lennének a szabadban (hiszen az idióta áramszolgáltatók már nem engedik,hogy pl kertesház esetén az épület falába kerüljön a mérõhely), a kerítés közelében??? Éljenek az áramszolgáltatók; kenyéren és vizen!!!
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Novill Dátum 2011. december 30., 17:45:47 DÉLUTÁN
Gyúrmaúr: mitõl párásodik a Hensel szekrény belülrõl?
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Szelei Dátum 2011. december 30., 18:07:28 DÉLUTÁN
1
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: nova Dátum 2011. december 30., 18:33:08 DÉLUTÁN
Idézetet írta: privátkopó Dátum 2011. december 30., 11:01:04 DÉLELŐTT
Na kerestem a szabványt Hámori Albert féle nagykönyvben. 1979-es kiadás. Ezer éves. De ebben is sok minden benne van még. Ami sajnos ma is aktuális.

Akkor végül is meglett a szabvány szám ami hivatkozik az adott kérdésre? Ha igen akkor bemásolhatnád azt a részt :)

Idézetet írta: Szelei Dátum 2011. december 30., 16:26:40 DÉLUTÁN
TV, telefon mivel a tapétázott rész már étkezõ-nappali beépített polcrész világítással TV csatlakozóval, házimozihoz hangszórók csatlakozóival.  :D

gyurmaúr az ilyen helyeken is van aztán konnektor land :) mondom én, hogy nem sok egy mai házban az a kalkuláció.

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. december 30., 17:10:33 DÉLUTÁN
Más; remélem, nova nem haragszik meg, hogy nem konnentor témában rakok fel fotókat,

Azért lett volna máshol helye akár a

Érdekes képek, videók a villamossággal, villanyszereléssel kapcsolatban - Villanyszerelõ Szakmai Fórum (http://villanyszerelo.forum.hu/index.php?topic=56.0)

vagy új témát is lehetne nyitni az se zavar, csak az ilyenekkel sokszor elterelõdik az adott téma. De mivel nem vagyok egy morcos haragos ember, ezért természetesen elnézem. :)

De azért ejnye bejnye...

Jó lehet azért a fogyasztás leolvasása is, fõleg ha kijönnek ellenõrizni.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. december 30., 18:42:41 DÉLUTÁN
Novil, halovány segéd fogalmam sincs... Ötletek??? nova, elõször is; 1000mea culpa, ez tényleg van annyira "érdekes", sõt unikális, hogy rakhattam volna oda is, szóval bocscsi. Ami a konnentorland-et (milyen találó megnevezést rántottam elõ a már lepunnyadt évvégi agyamból, mi?!) illet, nos annyi hadd pntosítsak, hogy én a sorolt dugaljakat igazából egynek veszem, hiszen õk ugyebár egy helyen vannak, egy betáp kábellel, ja és a patch, TV, telcsi, központi masszirozógép, miegymás dugaljakat nyilván nem számolom, hisz azokra eleve szükség van,de sztem ez az 1 dugalj/megkezdett 5m2-es "ökölszabály" végülis elfogadható, márcsak azért is, mert ha vésni kell a Mü csövek helyét, akkor azért nem mindegy, hogy milyen szélességû hornyot kell vésni, hisz 1-1 Mü csõbe azért nem húzhatod be 15 dugalj L,N,PE vezetékeit, nem?!
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Szelei Dátum 2011. december 30., 19:50:08 DÉLUTÁN
Nem vagyok MÁGUS. Csak egy mezei villanyszerelõ mestervizsga nélkül és remélem kókány mentes. :)

1.   Nem csak a sütõ, hanem a felette elhelyezett elektromos fõzõlap is ugyanezen a körön van. Nem csak holnapra készítem szereléseimet 20-30 év múlva is azt szeretem látni, hogy még mindig minden hibamentesen mûködik.

2.   Téglafal esetén csak a lusták szerelnek álmennyezetben, mivel nem gondolnak arra ez bármikor meg unható, lebontható és akkor mi lesz az alapokkal. Lehet mindent elölrõl kezdeni. Én kezemet ne szidja egyetlen szaki sem. De mivel nem is terjed ki a teljes felületre az álmennyezet nem is letehet volna nyerni a szerelés idejével, anyaggal, stb. Sõt én aggattam volna a festõnek, aki szerelte a mennyezetet. Csak példaként mondom szerelés alatt az oldalfalon ki lett alakítva egy beépített polcrész világítással, mellette csatlakozók TV, telefon, dug aljzat, amit kétszer is át kellet helyeznem, mert hol a helye hol a mérete változott.

3.   Embere válogatja mire allergiás! Nekem a fõnököm (cég tulajdonos) egyik lakását mikor szerelem ilyen meg sem fordult a fejemben. Fõként nem én, hanem a lakberendezõ és a tulaj felesége kérésére lett kiválasztva hova milyen lámpatestet kérnek. Mellesleg 12 V.-os elektronikus elõtéttel lett szerelve és tapasztalatom szerint igen sokat ki bírnak ezek a lámpák. Üzemeltetés szempontjából még mindig olcsóbb mint a gagyi kompakt fénycsövek.

4.   Elosztó, amit beszereltek 32 A-es FI relés biztosíték, 1 db. 10 A. 2 db. 16 A.-es kismegszakítót tartalmazott. Nekem ettõl kicsit nagyobb igényem volt mivel 3 fázisra kérték átalakítani és gondolom értelem szerû a leállások indokolta méret. Itt már külön FI relé 40 A. 30 mA. 3 X 25 A. kismegszakító a be táp, stb.

5.   Ezek után nem értem mire gondolsz, mint befõtt. :-X
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. december 30., 21:32:48 DÉLUTÁN
Kedves Szelei kolléga! a Mágus szó nálam abszolúte + töltettel bír, ezt mindenképp fontos tudni.
1; Nem voltam tisztában a különálló sütõ és tûzhely szumma áramfelvételébõl, így csak a saját kútfõmbõl merítettem, amikor is azt feltételeztem, hogy egy ilyen masina max 3X16A-t vehet fel, arra ugye pedig bõségesen elég az 5X2.5-ös MBCu, MT,stb.
2;Én pontosan az általam is megélt "jajj, ott mégse lesz jó, tegük inkább odébb" c -fõként nõciktõl kiinduló agymenés okán mondom, hogy amennyiben egy ingatlanban van álmennyezet, akkor én inkább kábeltálcával szerelek, hisz a tálcáról bárhol lehozható az MBCu a dugaljig, kapcsolóig. Nyílván, más a helyzet ha design álmennyezet van, melyet 5-6 év (ha nem hamarább) un meg a nõci, hisz nekik ugyebár (személyes és nagyon csúnya baráti köri tapasztalatok beszélnek belõlem) semmi sem drága.
3; Bigboss az más! Nyilván, õ az,akire mindig, mindent rá kell hagyni, ha majd szívni fog az állandóan kiégõ (szintén személyes tapasztalat) 12V-os halogénekkel, ill a néha felgyulladó (kotortam már össze kigyulladt ilyen trafót) trafókkal,akkor majd elgondolkodik, hogy mennyire volt jobb választás, mint egy sûllyesztett FD-D (tudod, melyik az?!) kompaktcsöves minõségi lámpatest. De pl itt én el tudtam volna képzelni egy sûllyesztett T5-ös lámpkból álló folyamatos fénycsikot, mely azontúl, hogy eszméletlenûl jól nézett volna ki, ezentúl még takarékos is, mely szempont nem mellékes a mai vérzivataros világban, bár ebben az országban mintha még sokaknál nem esett le az igen súlyos válság feliratú tantusz...
4; A 3 fázist õk kérték, vagy azért kellett ehhez némi presszúra? Ha õk sk javasolták, akkor le a kalappal a hozzáállásuktól, ha pedig te ajánlottad és némi picsogást követõen mégis elfogadták, akkor neked gratula, mert tényleg mágus vagy! (szintén személyes tapasztalat, hogy nálunk a villanyászáshoz mindenki ért, legalábbis, szájilag...)
5; Ebbõl következik a befõtt teszi el a nagymamát, ill a farok csóválja a kutyát, tehát mikor a kedves megrendelõ mondja meg, mit hogyan kell szerelni, tehát tudja a "tutit"...
A mai világban az a legfontosabb, hogy te mit tudsz szakmailag és ezt a tudást hogyan tudod elfogadtatni úgy az ügyfeleddel, hogy egyetlen percnyi kétsége ne legyen abban a tekintetben, hogy ki a fõnök annál a melónál! 
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Ermi Dátum 2012. január 02., 16:22:17 DÉLUTÁN
Dugalj szám meghatározása helyiségekben (Elektromosipari zsebkönyvben 1995-1996)
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Szelei Dátum 2012. január 02., 16:38:34 DÉLUTÁN
"Ez a szabvány a minimális felszereltségi követelményeket tartalmazta,"
Én ezért is jegyeztem meg, hogy ki lehet tapétázni is a lakást ha ez a kívánsága a tulajnak! ;)
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Ermi Dátum 2012. január 02., 16:56:37 DÉLUTÁN
Egyetértek.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: flatskerrobert Dátum 2012. február 17., 18:29:34 DÉLUTÁN
     Kérdés?
Melyik a szabványos vagy korrekt megoldás erõs és gyengeáramú csoportos csatlakozás kialakításánál:
    1. 3db dugalj+1db UTP+1db TV dugalj egy 5-ös keretben sülly.
    2. 3db dugalj egy 3-as kertben, 1db UTP+1db TV egy kettes keretben sülly.
A fórumon lehet. hogy már volt ez a kérdés, de nem találtam sehol, így ide tettem.
FR.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Novill Dátum 2012. február 17., 19:11:28 DÉLUTÁN
Szabvány nem tudom rögzíti-e ezt a kérdést. Mivel a gyengeáramú és az erõsáramú hálózat teljesen elkülönül, külön dobozzal, külön csövezéssel van szerelve. Így szerintem bármelyik megoldást jónak tartom. Talán esztétikai szempontból az ötös kerettel szimpatikusabb megoldás, kivéve ha nincs abból a szerelvény családból ötös keret. Akkor jön be a 2-es megoldás. A távolságok is tarthatók mindkét megoldásnál.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: nova Dátum 2012. február 17., 20:53:55 DÉLUTÁN
Ha külön vannak vezetve ahogyan novill is írta akkor én is az egyes számú választ választanám, hiszen jóval esztétikusabb. Szerintem teljesen korrekt megoldás.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. február 17., 21:21:11 DÉLUTÁN
Ez attól függ, hogy milyen méretû és funkciójú falban akarod elhelyezni, mert az 5 db sûllyeszték aránylag nagy területen "vesz ki" sokat a falból, mely mondjuk egy vékony válaszfal esetén nem túl szerencsés. Kétségkívûl jobb egy helyen "tömörülni",de gondolj arra is, hogy 35-40 cm hosszan gyakorlatilag nincs tégla mondjuk egy 10-12 cm vastag falban! Vastag tartófalnál nem gond, ott én is csináltam 4-5 dugaljas, ill kapcsolós sort.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: czapi Dátum 2012. február 17., 21:47:30 DÉLUTÁN
Nekem sokat segített a szerelvények összeszámolásában a következõ táblázat:
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: flatskerrobert Dátum 2012. február 17., 22:02:26 DÉLUTÁN
     Volt egy cég illetve most is van. Ahol megkövetelték, hogy a dugaljak és az UTP aljzatok még véletlen se legyenek egy keret egységben. Kérdeztem, hogy miért. És tudjátok mit válaszolt?
Mert az egyik erõsáram a másik gyengeáram, igen és, az erõsáramért mi felelünk, szelvényestõl, vezetékestõl tokkal vonóval, a gyengeáramért pedig egy másik informatikai cég felet tokkal vonóval. Munkavédelmi meg jogi okok miatt nem akarta a közös keretet. Mert, ha az egyik UTP aljzat bedöglik, akkor az egész keretet, erõsáramú dugalj elõlapokkal együtt le kell bontania, és ezt nem akarták. Ezért nem kerültek közös keretbe a szerelvények.
Ez a cég a T-mobil volt.
Egyébként van egy Kaiser nevû cég, gondolom ismeritek, aki mindenféle jó szerelvénydobozokat, meg elágazó dobozokat (jó drágán forgalmazzák) gyárt és neki van a süllyesztett alagutas rendszerhez 2cm távtartócsonkja, gondolom nem véletlenül!
    Ha jól emlékszem a Dunplastnak is van valami hasonló verziója.
FR.

Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: lelkes érdeklõdõ Dátum 2012. december 09., 21:47:18 DÉLUTÁN
Tisztelt Mesterek!

a/ Milyen szerelvénymagasságot javasoltok (lakás) konyhákban a munkapultok konnektoraihoz?
b/ Illetve milyen magasságra építhető dugalj a beépített mosogatógépnek, mosógépnek stb.?
c/ Kell-e csapfedeles dugalj a mosogatóhoz közeli, illetve a munkapult síkja alatti dugaljokra?
d/ Mostanság milyen magasságba illik tenni a világítási kapcsolókat? Volt itt valami kavarás még Megyóék alatt, ha jól rémlik...
e/ Miért javasolt a hűtőgépnek a külön áramkör, mikor csak ~250W körüli terheléssel kell számolni?

Előre is köszönöm!
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: nyaki Dátum 2012. december 09., 22:39:45 DÉLUTÁN
Tisztelt érdeklődő!
A konyhapult feletti elhelyezés nem vészes, olyan magasságba teszed ahova jól esik, de ha a pult fedeléhez 30cm-nél alább esik, akkor én mindenképpen a csapfedeleset ajánlom csakúgy, mint a mosogató közelit. A pult alatt nem indokolt a csapfedeles, de ajánlott, főleg, ha alacsonyabban van a vízcsaptól.
A kapcsolókat is oda rakod ahova jólesik, bár a padlószinttől mért 1-1,5m-en belül tanácsos elhelyezni. Én 1,2m-re szoktam tenni, mert a vízszintesen behajlított kar pont oda esik egy átlag felnőtt esetén, és a kisebb gyerekek is kényelmesen elérik.
A hűtőnek azért javallott, mert függetleníteni lehet a többi áramkörtől zárlat esetén, így nem fordulhat elő az a helyzet, hogy hosszabb távolmaradás esetén, leolvad a fagyó része. Csupán ennyi a lényege, de nem kötelező ez sem.
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: lelkes érdeklõdõ Dátum 2012. december 10., 09:21:01 DÉLELŐTT
Köszönöm Nyaki a kimerítő válaszokat! :)

Így már logikus a hűtő konnektora is :)
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. december 11., 19:24:41 DÉLUTÁN
És azt azért még hozzátenném, hogy csapfedeles dugaljak erősen javallottal pl a fürdőszobába is, hiszen ott aztán önfeledten szoktunk gőzölni, ergo megadunk minden esélyt arra, hogy a vízpára jól belepje az érintkezőket, vezetékvégeket. ami pedig a hűtő Á.K-t illeti, nos amennyiben az külön biztosítást kap, akkor annak max 4A-es kismegszakítót tegyünk be és akár köthetjük a fi-relé elé is, hiszen pontosan az a lényege a külön hűtő Á.k-nak, hogy az függetlenűl működjön az épület többi Á.K-jától, tehát amennyiben elutazunk otthonról, akkor mondjuk a fi-relé segítségével leáramtalaníthatjuk az egész kérót, de a hűtőt nem, így elkerülhetjük, ameddig nem tartózkodunk otthon, addig valamilyen cucc zűrzavart okozzon...
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: lelkes érdeklõdõ Dátum 2012. december 20., 18:17:42 DÉLUTÁN
Köszönöm Gyurmaúr a hasznos tanácsokat, azóta most tudtam csak felnézni ide. :)
Cím: Re:Dugalj szám meghatározása helyiségekben
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. december 20., 19:08:04 DÉLUTÁN
No problémó, én sem túl gyakori vendég vagyok itt, pedig rám fér némi okosodás, mert ahogy elnézem, még 1 jóideig villanyászásból (is) fogok élni, ami végsőfokon nem gáz, csakhát amit kap az ember a gürizésért, a konstans gondolkodásért -mertugye egy villanyásznak nem lehet felfüggeszteni a gondolkodást, ha jót akar magának... :'(- nos az már a Robert Redfordi tisztességtelen ajánlat kategória, igaz, skacok?! Egyébként, megoldottad a problémát???