Vezeték méret?

Indította ishaureni, 2015. október 12., 22:33:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Jelenleg a vezetékek alapterhelhetőségét az MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány határozza meg, mely angol nyelvű. Azért az elhelyezési módok így is jól kivehetőek a táblázatos formából. Az alapterhelhetőséget a szabvány 30 C°-on adja meg (levegőben) A fenti szabvány szerint PVC szigetelés esetén, 3 fázison, ha külön áramkörként önállóan vezetjük falon kívüli védőcsőben, akkor 20 A alapterhelhetőség, ha falba (tégla) süllyesztett védőcsőben fut, akkor 24 A a megengedett terhelhetőség. A szabványt nem érdekli a kábel hossza, ha a kábel elvisz 20 Ampert 1 méteren, akkor azt el fogja bírni 50 m-en is, csak a végén ekkora terhelésnél nem 230 V lesz a feszültség, hanem csak 217 V. A "B" vagy a "C" karakterisztikának a gyorskioldásnál (indítási áramok, zárlat) van jelentősége, terhelést nem befolyásolja. Az érintésvédelmi kört érintő hurokellenállás aminél még érdekes lehet, de nyilván FI-relé lesz alkalmazva kiegészítő érintésvédelmi módnak, így meg már nem lesz gond azzal sem. Azért csak szintén "nosztalgiázásból" említem, hogy a jó öreg MSZ 14550/1 szabvány (már nem érvényes) ami a lakások fogyasztásmérő utáni vezetékeinél, (ami nem tartozik a villamos alapfűtésekhez) azt a "C" csoport szerint 34 Amperrel terhelhetőnek sorolja. Ez volt a múlt. De ahogy Gyurmaúr is írja, sok függ az elhelyezési módtól, közös nyomvonalon vezetett kábelektől, környezeti hőmérséklettől, stb...

Sztrogoff

Idézetet írta: Fecó Dátum 2016. augusztus 14., 09:45:04 DÉLELŐTT
...Azért csak szintén "nosztalgiázásból" említem, hogy a jó öreg MSZ 14550/1 szabvány (már nem érvényes) ami a lakások fogyasztásmérő utáni vezetékeinél, (ami nem tartozik a villamos alapfűtésekhez) azt a "C" csoport szerint 34 Amperrel terhelhetőnek sorolja. Ez volt a múlt.
Jól megvoltam a magyar szabványokkal, de ezt az egyet mindig is népellenesnek gondoltam. :D Az, hogy a tartós terhelésnél  pld az említett 2,5-ös vezeték 20 A-el terhelhető, és a 4 percnél hosszabb terhelést már tartósnak kell venni, ugyanakkor meg lakásokban 34 A megengedhető, hát, ez igen fura.

Fecó

Talán régen még a 34 Amper is más volt...:) Ez az új unijós 34 Amper már erősebb...:)

Gyurmaúr(fi-relé)

Fecó, pont az általad említett "kábel végi 217 (netán még kevesebb!) Volt" a dolog méregfoga, hiszen a fogyasztó ugyebár elő szeretné állítani a maga teljesítményét és amennyiben ehhez ő csak 217V- ot kap a 230 helyett, netán 370-et a 400V helyett, akkor bizony az Amperérték fog megnövekedni,annak minden negatív következményével együtt... :'(
Sztrogoff, amire -amúgy tök helyesen- rátapintottál, nos az egy nettó nonsence, ugyanis a 34A az ugyanannyi ipari és lakóósági ;) környezetben, azaz pusztító kábeltűz előidézője, mármint egy 5x2.5-ös kábel esetén!
Én mindig aszondom, 20 méter feletti hosszúságú, tartós terhelésű kábel esetén igenis tessen számolni, méretező táblázatot használni (pláne, egy olyan cső, csatorna, tálca esetén, ahol 4-nél több, többeres kábel fut) és amennyiben már a határon van a +metszet, akkor 1-el felfelé lépni. Inkább legyen 1-2 ezressel több a kábel cech, mint egy "jóféle" tisztítótűz, annak minden -beleértve a villanyász számára érkező Edmond Dantesi kóterezési időintervallumot- negatív következményével együtt...   

Fecó

Teljesen világos a dolog, Én csak a szabványi hivatkozást osztottam meg alapterhelhetőségre vonatkozóan. És ugye a szabványok betartása szavatolja a szakmaiságot. A fenti linken megadott keresztmetszet-számoló program nem kérdez sem hőmérsékletet, sem elhelyezési módot. Ez amolyan "általános célú" program, nyilván a nagyobb biztonság irányába. A szabvány ezekkel is számol. Innentől kezdve kicsit hitetlen vagyok, bár a kábelkereskedésben bizonyára szempont a nagyobb keresztmetszet. 2,5 mm2 kábelnál 20 A terhelhetőségnél ha 1-es cos fi-vel számolunk 1% körüli feszültségesésünk lesz, 0,8-nál is 3% körül. Ráadásul az új szabványunk jóval szigorúbb feltételeket támaszt, mint a régi. Pedig eddig a régi szabványokat dicsértük, most meg hitetlenek vagyunk? :)   

bfecka

Sziasztok!

70 méter távolságba 3x6mm2 földkábel elég? A 70 méter végén lenne egy fi relé illetve a fő kismegszakitó 13A lenne biztosítva.
Nagyflex illetve elektromos láncfűrész menne róla ritkán illetve esténként éjszakai világítás.

zsizsi

Szia bfeca!

A javasolt kábel méret és típus az a NYY-J 3x10 lenne.....
A 3x6-os kábel esetén majdnem 3% lenne a feszültségesés amit én nem vállalnék be.
A 10-es kábelnél ez 1,5% ami vállalható.
Ha és amennyiben motorikus a fogyasztói jelleg vagy csak sima világítás akkor lehet szó a
3x6-ről is....de akkor nem nagyon van tartalékod benne.

Remélem tudtam segíteni.

Üdv.:Zsizsi


bfecka