Villámvédelem

Indította tothgyula, 2013. április 04., 07:48:53 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Fecó

Ha védett térbe vannak, és megvan a biztonsági távolság, nem biztos hogy be kell kötni.

76Béci

Kedves Fórumtársak segítséget kérnék. Valaki tudj hogy a MSZ EN 62305 3. lapjának "E" melléklete szabványban hogy van meghatározva a földelés anyagára vonatkozó követelmény? A lényeg, hogy egy épület réselése és alaplemez építése előtt állunk és a villámvédelmi előkészítést is bele kell rakjuk. Egyszer valahol összeollóztam egy tanulmányt hogy ha a talaj pH értéke több mint 5,5 és kevesebb mint 12,5 akkor bőven elég a horganyzott villámvédelem és nem szükséges saválló. Valaki tudna ebben segíteni hogy mi a követelmény a MSZ szabvány szerint? Köszönöm

tothgyula

T. 76Béci!
Ez a villámvédelmi tervező feladata.A felülvizsgáló pedig az eltakart részekről az aktuális időpontban fényképet is készít!Hasznos a tervező és a felülvizsgáló együttműködése.Gyakorlatból tudom,hogy ez ritkán sikerül!

Fecó

A horganyzott acél esetében viszont nem lehet kombinálni a betonban és a talajban, mert az eltérő galvánpotenciál miatt korrodálódni fog. Én nem tudok konkrét pH értékről, tüzihorganyzott acélnál csak annyit ír:
"Elfogadható levegőben, betonban, és nem agresszív talajban"

De ez valóban tervezői kérdéskör, a kivitelező nem másíthatja meg. De gondolom a tervező azért illik hogy konkrétan meg tudja mondani, hogy miért kell saválló anyag...

S/K

 Épület alatti földelőháló vagy bármely földelőhöz tartozó anyag csak korróziómentes lehet. (saválló, króm)

Régebben (2015) nem lehetett betonalap-földelőt létesíteni olyan helyen, ahol a betonalap alulról
vízszigeteléssel és/vagy hőszigeteléssel van ellátva. Ilyenkor a betonalap nem nedves beton,
ezért földelőként hatástalan. Hasonló a helyzet, ha a betonalap vízzáró betonból készül. Ilyen
esetekben a betonalap alá az ún. tisztasági rétegbe fektetett földelőháló a megoldás, de az
erőteljes korróziós hatások miatt ezt a hálót rozsdamentes acélból (V4A) kell elkészíteni és a V2A anyagminőségű rozsdamentes acél anyag földben nem használható.

istvan01

A vasalt betonon belül a vas korrózióját a beton bázikus, tehát lúgos kémhatása védi a gyors korróziótól, miközben beton is egy kényes anyag, sokféle korrózió, romlás-bomlás ellen kell azt is felkészíteni agresszív környezetben. Ez is külön szakma. Ha ehhez a betonnal körbezárt vasaláshoz kötünk kívülről talajjal érintkező fémes vezetőt, akár a betonvassal megegyező anyagút, ekkor csak akkor nem fog korrodálni a vas, ha azonos Ph anyag veszi körül mindkét oldalon a vasat, már pedig ezt szinte képtelenség, mert a talaj átlagban inkább semleges, vagy ph7-nél alacsonyabb, savas kémhatású. Ez ugye nedves környezetben károsítja jobban az anyagot, ellenben villám védelmi földelés csak nedves környezetben alkalmas a feladatra. Talajban és betonon belül is saválló vas???

Jó lehet ez a V4-es saválló beton háló alapföldeléshez, de nehezen tudom elképzelni lakóház, de még kiemeltebb biztonságú épület alapozása legalsó, talaj érintkezésű részen a szokásos beton vas helyett saválló vasalást, kivéve esetleg egy atomerőmű alapja lenne.
Mi van akkor, amikor egy lakóépület alapozása előtt, pinceszintig kitermelt föld után előbb 20m hosszú 400x300mm I gerendával körbeszádfalaznak zártan. Ezután az épület pince talaj szinten, ami teremgarázsnak készül, teljes felülten többrétegű vashálóra betonoznak. Ezt láttam egy ötszintes+garázs lakóépület munkálatai során. Szádfalazás összekötve pinceszint teljes beton vasával együtt kiváló alapföldelést ad. Ennél mi értelme lenne a V4-es anyag használatnak, villám védelmi normák szerint?

S/K

Részletek a szabványból:

Talajba ágyazott alapozásföldelők szerkezeti anyagai

"-köracél legalább 10 mm átmérőjű
- acélszalag legalább 30 × 3,5 mm anyagvastagságú
-rézhuzal legalább 50 mm2 keresztmetszetű ez lehet bevonat nélküli vagy cinkbevonatos, tömör
vagy durvapászmás rézsodrony
Az acél kör- és szalagföldelőknek tartósan korrózióállónak kell lenniük.
- megfelelő összetételű rozsdamentes acél (Például: króm ≥ 16%, nikkel ≥ 5%, molibdén ≥ 2%, szén
≤ 0,08% – (MSZ HD 60364-5-54:212-ben is ezek az értékek vannak megadva.)
-1.4571 számjelű, vagy a V4A jelű acél
Tűzihorganyzott anyag nem használható."
Szabvány: MSZ 18014:2019 Alapozásföldelők  (Átvéve a DIN 18014:2014-03 Fundamenterder.
Planung, Ausführung und Dokumentation)

Részlet az oktatási anyagból:
"Ha az épületben transzfomátorállomás is van, figyelembe veendők az MSZ EN 50522 és az MSZ EN
61936-1 kiegészítő követelményei
Ha az alapozásföldelő a villámvédelmi rendszer részei, az anyagok kiválasztásánál be kell tartani a MSZ
EN IEC 62561-2 követelményeit is.

Ha az alapozásföldelő az épület kontúrja alatt van és nem betonban, hanem talajban van
elhelyezve, akkor – és csakis akkor – nem kötelezően alkalmazandó szabvány szerint saválló acélt kell
használni, vagy legalábbis az anyag minősítése szerint tartósan korrózióállót.

Ez a szabvány csak akkor alkalmazandó – és akkor sem kötelezően, ha az
alapozásföldelő
- építmény kontúrján belül van elhelyezve és
- talajban van nem pedig betonban."

tothgyula

Kiegészítésképpen még hozzáteszem:
A villámvédelmi rendszerek és a túlfeszültség-védelmi berendezések földelésére, berendezésföldelésre, valamint védő egyenpotenciálú összekötésre az MSZ HD 60364-5-54, az üzemi egyenpotenciálú összekötésre és az üzemi földelésre, valamint potenciálvezérlésre építményekben az MSZ HD60364-4-444 és az MSZ EN 50310 vonatkozik.
Az alapozásföldelők kivitelezésére vonatkozó követelményeket a meglévő építmények földelőrendszerének utólagos kialakítása során is lehet alkalmazni. Ha az építmény alapozási kontúrján kivül létesül a földelőrendszer, úgy e szabvány követelményeit nem szükséges alkalmazni. Az "építmény alapozási kontúrja" e szabvány alkalmazása szempontjából azért lényeges határ, mert az azon belül létesülő földelő utólag nem módosítható vagy javítható, ezért szigorúbb követelményeket kell teljesítenie ,mint az azon kivül létesülő földelőnek,mivel arról feltételezhető, hogy utólagos átalakítása lehetséges.

istvan01

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2020. november 14., 16:59:10 DÉLUTÁN

Az alapozásföldelők kivitelezésére vonatkozó követelményeket a meglévő építmények földelőrendszerének utólagos kialakítása során is lehet alkalmazni. Ha az építmény alapozási kontúrján kivül létesül a földelőrendszer, úgy e szabvány követelményeit nem szükséges alkalmazni.
Ez nekem éppen a B típusú, gyűrű földelés egyik meghatározását jelenti. Tehát az épület alapozás kontúr vonalán kívül van, nem is érintkezik az alapozási beton, vagyis talaj szint alatti nedves beton semmilyen vasszerkezetével, akkor itt a saválló V4 anyag szüksége fel sem merül.

Azonban érdekelne, az itteni gyakorlott szakemberek találkoztak-e már V4-es anyagú alapbetonba ágyazott földelés megoldással? Ez a V4-es anyag betonban "csak" földelés funkciós volt-e, vagy betonszerkezet erősítést is ellátott?

tothgyula

T.István01!
Mivel a fórumon a tervező eddig nem nyilatkozott, tedd fel a kérdést nyugodtan az "Elektrotechnika" szaklap "Érintés védelmi Munkabizottságának"(e-mail:mee@mee.hu honlap:www.mee.hu vagy az egyik szakértőjük részére: csabarat@gmail.com
Vélhetően nem haragszik meg érte.Igaz, hogy ez nem kifejezetten érintésvédelmi(áramütés elleni védelmi) kérdés,de összefügg a norma szerinti villámvédelemmel.