Nem norma szerinti villámvédelmi berendezés felülvizsgálata

Indította Novill, 2012. október 28., 12:40:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

Igen, azt nem írta, milyen, de a topik, amibe belerakta, az a nem norma szerinti címet viseli, hát feltételeztem, hogy jó helyre írt.

deve94

Kicsit újabb kérdésem van:
Magas környezet becsapási veszélyt csökkentő hatásával kapcsolatban.

Az MSZ 274/2-81 szerint:

3.4. Magas környezet becsapási veszélyt csökkentõ hatásával lehet számolni az olyan épület és egyéb
építmény esetében, amelyet 20 m-es körzetben, legalább két ellenkezõ oldalról
- olyan épületek, építmények vagy tárgyak (mûtárgyak, illetve tereptárgyak) vesznek közre,
amelyeknek a magassága legfeljebb 2 m-rel kisebb;
- vagy a terepszint e távolságon belül az épület, illetve egyéb építmény legmagasabb pontjával
azonos szintre emelkedik.
Magas környezetnek lehet tekinteni az épületet, illetve egyéb építményt körülvevõ erdõt, ha a fák
magasabbak az épületnél, ill. építménynél és 10 m-nél közelebb nincs a környezetbõl kiemelkedõ
fa.

Ezt értem.

De az ÖTM 9/2008. rendeletben:
III. fejetet Villámvédelem 2. cím 3.4. pont szerint: Magas környezet becsapási veszélyt csökkentő hatásával lehet számolni az olyan épület és egyéb építmény esetében, amelynek környezetében levő épületek, építmények vagy tárgyak (műtárgyak vagy tereptárgyak) hatására az MSZ EN 61305 szabvány szerint meghatározott villámvédelmi egyenértékű területe a sík területen ezek nélkül adódó egyenértékű területnek a tizedrésze alá csökken.

Ezt már nem értem. Tud valaki segíteni?


tothgyula

Én nem venném be a nem norma szerinti felülvizsgálatba az MSZ EN 62305 (elírtad 61305), előírásait.
Felülvizsgáltam olyan áruházat,melynek mindkét oldalánál 5szintes (kb:16m. magas)lakóépületek voltak. Ezek közös képviselői hozzájárultak, hogy az áruház (9m. magas) nem norma szerinti villámvédelmi felülvizsgálatánál a Magas környezetet figyelembe vehessem.
De a villámvédelmi rendszerek közeli földelőrendszereit összekötve javítható(sőt kívánatos) a földelési eredő ellenállás értéke.
Egyébként is vita van a "Nem norma szerinti" és a "Norma szerinti" fogalmak esetleges megváltoztatásáról.

deve94

Igen, megkérdeztem Kruppa Attila villámvédelmi szakértőt, ő is ezt írta:

"Elkészült a nem norma szerinti villámvédelem egységesített követelményrendszere, ez visszaállítja a környezet értékelésének eredeti módját (ami pl. a 2/2002 BM rendeletben is benne volt.). Ennek alapján nyugodtan hagyja figyelmen kívül a 9/2008 leírását, járjon el a 2/2002 vagy az MSZ 274/2 vonatkozó része szerint."

Péter5

Meg tudná valaki mondani, hogy nem norma szerintinél a felfogótól hány cm távolságot kell tartani minimálisan? Én 10 cm-re emlékszem, de nem találom az MSZ 274-ben.

Fecó

Nincs fix távolság, számolni kell:

"a villámhárító vezetékek mentén a földelésig vagy a legközelebbi összekötési pontig terjedő l áramút 1/20 része."

pkajos

HA most végzel átalakítást ill. végzel felülvizsgálatot  FELEJTSD EL az MSZ 274 szabványt.

Immár 4 hónapja más előírások vannak. 
Javaslom a jelenleg érvényes villamos TvMI 7.5:2022.06.13   10. pontja szerinti "A nem norma szerinti villámvédelem egységesített létesítési feltételrendszere" részt és felülvizsgálati  TvMI 12.5:2022.06.13.-t megnézni, megnézni és kötelezően használni.

Aki ismeri-látásból- a korábban tervezetként készített NNV2020 ezzel foglalkozó előírásokat, annak szinte minden dolog ismerős lesz.

Sztrogoff


Péter5

Érdeklődnék, az melyik szabályból adódik, hogy a nem norma szerinti villámvédelemnél a felfogók milyen magasan vannak vezetve. A probléma, hogy panelházban az eredetileg nem éghető tetőből szigetelés miatt éghető tető lett. A gúlákkal az eddigi 30 cm magas kiemelés ugye már nem megfelelő, 50 cm-nek kellene lennie?

pkajos

Az idő több dolgot megoldott, egyszerűsített-közben.

Javaslom, hogy - ha időszakos felülvizsgálatról van szó, v. átalakításról-nézegesd a most érvényes TvMI 7.5:2022.06.13   10. pontját a "nem norma szerinti villámvédelem egységesített létesítési feltételrendszere" szerinti megoldást.  Sok könnyítést találsz!

MA úgyis ezt kell - a Te esetedben- használni. A TvMI 10.3.1.2 pont szerint "az ,,a", ,,b", ,,c" helyzetfokozatok helyett alkalmazható az MSZ EN 62305 szabvány 5.2.4 pontjának elhelyezési távolságra vonatkozó követelménye is".

Ha ennek a szövegnek  folytatását is megnézed, láthatod, hogy akár 15.. de egyes esetekben akár 10 cm is lehet a távolság. És így máris nem lesz problémád, az új TvMI helyetted is megoldotta!