Hurokellenállás mérés

Indította birok57, 2014. február 08., 16:42:16 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

helcs

Tóth Gyula. Írtam privit, nézd már meg légyszíves.

Fecó

Nekem ez továbbra is kétségeket vet fel. Ha PEN szakadásról beszélünk, az attól még TN rendszer, csak meghibásodás történt, de nem tehetem meg hogy TT rendszer alapján vizsgáljam, illetve ennek feleltessem meg. Természetesen ez az 50 V sem elérhetetlen feltétel, egy "normális" hálózaton minden további nélkül teljesíthető. De szerintem egy felülvizsgálat kapcsán, ha a felülvizsgáló TN rendszert mér, akkor 230 V kell legyen a képletben, és nem róhatom fel neki, miért nem gondol egy PEN szakadásra. A szabvány éppen ezért támaszt követelményeket a PEN vezető keresztmetszetére, kialakítására, szétválasztására, hogy mérsékelje a hasonló szakadások, meghibásodások esélyét. Felülvizsgálóként, ha a feltételek teljesülnek, ajánlásokat tehetek ha a körülmények miatt szükségesnek ítélem, de meg nem követelhetek olyat, amit egy másik rendszerre ír elő a szabvány.

nyaki

Érdekesek ezek a szabványok, mert gyakorta ellentmondanak egymásnak. Míg a 61557 csak ~50V-ot enged meg az ÁVK vizsgálatánál és a műszereket is erre kalibrálják, sőt a mért eredményeket is e szerint értékeli, addig más szabványok meg simán elfogadják a 230V-ot számítási alapként.
Mint felülvizsgáló nem tehetek mást, mint a szabvány szerint elfogadott és használt műszer beállítása szerinti mért értékeket vehetem alapul annak ellenére, hogy a számítási metódus szöges ellentétben áll vele.
Most légy okos Domonkos! :-\

tothgyula

Kedves Feco!
Tökéletesen egyet értek veled.TN rendszer vizsgálatánál csak az odavonatkozó előírások szerint minősíthetek.
Az 50V -tal kapcsolatos dilemmát tedd fel az MEE ÉVÉ MUBI részére és szivesen adnak szakvéleményt. Dr.Novothny Ferenc Úr az "Elektrotechniká"-ban is válaszol. E-mail:<novothny.ferenc@kvk.uni-obuda.hu>
Üdv.Gyula.

Makai I.

Idézetet írta: Fecó Dátum 2015. július 21., 08:11:35 DÉLELŐTT
Akkor TN rendszenél mégis csak a 230 V feszültséggel kell számolni a hurokértéket, TT rendszernél meg 50 V- al. A korszerű műszerek képesek (Eurotest 61557 pl) mérés során külön bemeneten ellenőrizni az érintési feszültség nagyságát. TN rendszerben tehát elvileg helyes a 30 mA kioldási értékhez 7666 Ohm. A TN rendszer nulla-szakadásánál valóban "csak" TT rendszer lesz, de felülvizsgálatnál  TN rendszerre vonatkozó előírásokat kell megkövetelni továbbra is. Jól gondolom?

Köszönöm mindenkinek a kimondatlan kérdésre is a választ!


Sztrogoff

Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. július 25., 19:04:31 DÉLUTÁN
Érdekesek ezek a szabványok, mert gyakorta ellentmondanak egymásnak. Míg a 61557 csak ~50V-ot enged meg az ÁVK vizsgálatánál és a műszereket is erre kalibrálják, sőt a mért eredményeket is e szerint értékeli, addig más szabványok meg simán elfogadják a 230V-ot számítási alapként.
Mint felülvizsgáló nem tehetek mást, mint a szabvány szerint elfogadott és használt műszer beállítása szerinti mért értékeket vehetem alapul annak ellenére, hogy a számítási metódus szöges ellentétben áll vele.
Most légy okos Domonkos! :-\
Szerintem semmi ellentmondás nincs ebben.
A nullázás követelménye a gyors lekapcsolás. Emellett persze hozzá lehet - és kell -  tenni, hogy 230 V hibafeszültség egyáltalán nem lép fel az elmélet szerint. Ha a védővezető és a fázisvezető impedanciája ugyanakkora, akkor 115 V lépne fel, de annál még kevesebb lesz, mert a rendszer földelései "lehúzzák". Amennyi marad, és amennyi ideig, az a TN rendszer kalkulált veszélyessége, ha valaki ebbe belehal, akkor mondják azt, hogy nincs 100 %-os biztonság, csak kompromisszum a  költségek és a valószínűség között.
A 61557 meg egyszerűen arról szól, hogy a mérés ne veszélyeztesse a rendszer más pontján berendezést használó laikust (mellesleg az is belehalhat a 49 V érintési feszültségbe, ha olyanja van, de ez is ugyanúgy a költség és a valószínűség kérdése).