Mire jó a hurokellenállás mérés

Indította petike199600, 2012. december 03., 19:53:23 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sok témánál olvastam hogy mindenki a hurukellenállás mérést javasolja.
Miért jó-ez?Mire lehet vele rájönni?
Egy ilyen műszer nagyon drága.
Egy ilyen műszer kell egy villanyszerelőnek?Muszály?
Köszönöm szépen!

JUVILL


Megpróbálok válaszolni.
A kollégák majd kiegészítik.

Mérhetsz földelési hurokellenállást, és nullázási hurokellenállást.
Mind a kettő célja, hogy a fázis- és a védővezető között mért hurokellenállás méréssel minősítsd az érintésvédelmet.
Z(s) kisebb-egyenlő U(o)/I(a)
Ahol Z(s) a mért hurokellenállás, U(o) a fázisfeszültség, I(a) a kioldóáram.
I(a) = I(biztosító) x "alfa" kioldási szorzó.
A biztosító névleges árama ismert, az alfa értékeiről tegnap tettem fel egy táblázatot a fórumra.
De hurokellenállás méréssel ki lehet mutatni a kötés hibákat is. Erre a nagy hurokellenállás értékekből jöhetünk rá.
Előző témában írtam a rejtett nullázásról, hol a nulla-és védővezető kötésének megbontásával mérsz.

nyaki

üdv!
Ezen a fórumon igen sok a felülvizsgáló kolléga, akiknél alapvető kérdés a műszeres mérés és igen, drága mint a rossebb és nem, egy egyszerű villanyásznak nem kötelező, de ajánlott, a teljesség igénye nélkül.
Nos, egy célműszer többek között a hurokellenállás mérési funkciót is tudja, aminek a jelentősége ott van, hogy egyértelműen el lehet dönteni egy elosztó táblánál, hogy a beépített kismegszakítók alkalmasak-e, a hozzá tartozó vezetékszakasz biztonságos túlterhelés elleni és érintésvédelmi lekapcsolásra és hogy az ide vonatkozó szabványi előírásoknak megfelelnek.
Ha nincs ez a műszer, akkor a villanyász a hagyományos számolós és multiméteres ellenállásmérős módszerrel meg tudja határozni a hurok értékét, de ez csak tájékoztató jellegű, mert a kötések állapotáról nem ad semmilyen információt. És itt eljutottunk a hurokmérés második fontossági részéhez, miszerint a kötési hibák könnyebben kideríthetőek.
??? Bocs Juvill, megelőztél. ;)

JUVILL


Semmi probléma. :)
Nem adtunk ellentétes választ, és még ki is egészítetted.
Valóban nem kötelező egy "villanyásznak", mert egy jó műszer nem olcsó.
Egy "villanyász"-nak a munka befejezése után szerelői ellenőrzést kell végezni.
Ez viszont kötelező.
(Erről lehet olvasni a fórum témái között, és a tudásbázisban is, ahol Novill leírta ennek lényegét.)
A szerelői ellenőrzés célműszeres vizsgálatot, és kiértékelt adatot (képlet szerint) nem tartalmaz.
Ha viszont a "villanyász" lelkiismeretes, szerelés után célműszerrel megméri, vagy megméreti átadás előtt a bekötött villamos berendezést, és hurokellenállás méréssel győződik meg az érintésvédelem megfelelőségéről.

balzsi

Ismét a véleményeteket szeretném kikérni, hogy mennyire helytálló az elképzelésem a hurokellenállás mérésről abban az esetben, ha nincs valakinek spec. műszere, de otthon ellenőrizni szeretné néhány dugalját. A dugaljra csatlakoztatok egy 2 kW-os hősugárzót, melynek áramfelvétele: 8,7A. Mérek feszültséget terhelés előtt és közben. Ebből megkapom a feszültségesést, amiből adódik a hurokellenállás. A példával élve, (234V-223V)/8,7A=1,26Ω. Ezzel párosítom a kismegszakítómat, 25A B karakterisztikával. Uo/α*In=230/5*25=1,84Ω. A két eredményt összevetve megfelelő az érték :). Vagy mégsem  :( ? Itt egy egyszerű táblázatot is ehhez: http://www.baloghzsigmond.hu/hurokellenallas.xlsx (2007-es Office-tól működik) Várom a véleményeteket.

nyaki

Perfect!
Mind a mérés, mind a kiértékelés! A célműszerek is ugyanígy mérnek, csak azok "all in one". :)
A végeredmény nagyon a határon mozog, de ha belefér a szabványba, akkor nincs apelláta, megfelelő a minősítése.

szaot

Üdv, a hurokellenállás nem a védővezetőre vonatkozik? A fenti (egyébként érthetően megfogalmazott) metódusban nem találok a védővezetőre vonatkozó adatot. Vagy én gondolom rosszul?

szaot

Pontosítok, a fenti leírás gondolom a nullázási hurokellenállásra vonatkozik. A földelési hurokellenállás mérése hogyan történik?

Sztrogoff

Idézetet írta: szaot Dátum 2018. október 27., 22:42:38 DÉLUTÁN
Üdv, a hurokellenállás nem a védővezetőre vonatkozik? A fenti (egyébként érthetően megfogalmazott) metódusban nem találok a védővezetőre vonatkozó adatot. Vagy én gondolom rosszul?
Ott van az, Juvillnál: "fázis- és a védővezető között mért hurokellenállás"

szaot

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2018. október 28., 14:44:33 DÉLUTÁN
Idézetet írta: szaot Dátum 2018. október 27., 22:42:38 DÉLUTÁN
Üdv, a hurokellenállás nem a védővezetőre vonatkozik? A fenti (egyébként érthetően megfogalmazott) metódusban nem találok a védővezetőre vonatkozó adatot. Vagy én gondolom rosszul?
Ott van az, Juvillnál: "fázis- és a védővezető között mért hurokellenállás"
Akkor jól értem, hogy balzsi leírásában a hősugárzót a mérés idejére fázis- és védővezető között kell működtetni? Vagy nagyon kavarok valamit?