Napelem rendszerek terjedése

Indította nova, 2013. december 29., 21:11:10 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Nem álom: ingyen áram öt éven belül - Napi.hu

Érdekes helyzetet mutat be a cikk. Gazdasági oldalról és a hálózat energiatárolási képességéről. Érdekes olyan szempontból, hogy tényleg megoldandó probléma lehet a megtermelt energia hatásos tárolása.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

exchange

Hát jó rendszer a napelem az tény, Makóra terveznek napelem parkot a következő 7 éves uniós fejlesztési ciklusban, Közvilágítási rendszert áramszámla kiváltás céljából jelenleg ez Makón tudomásom szerint kb 60 millió ft/év persze ez áram ár, karbantartási díj stb. 3982 közvilágítási armatúra van 251,910 KW teljesítménnyel. Szerintem ez ügyben jó lenne pl talán ha ez összejön végre megérem hogy minden oszlopon lesz világítás, vagy legalább a mellékutcánkban néhol még előforduló 11W-os kompakt fénycsövek 36W-osakra lesznek cserélve, az már elég jó fényt ad még ha csak minden második oszlopon van.

Esetleg még közintézményeknek is nagyon megérné

Csak szerintem a Napelemes rendszerekkel támogatni kéne a középosztályt, mert ezzel megint a gazdagok járnak jól, mert egy magánszemélynek egy sima polgárnak nem nagyon van annyi pénze, hogy egy ilyen rendszert kiépítsen, na meg nem is biztos hogy mindenkinek megéri max nagyon hosszútávon.

nyaki

Nova!
A tőke/nyereség szempontjából világítottam meg a témát egy korábbi hozzászólásomban, amiben pont azt írtam, hogyha sokan alternatíváznak, akkor ott a tőke biz lépni fog, mint ahogyan itt is olvashatjuk. Sajnos semmi jó nem várható ez irányban a jövőben sem, azaz minden csóró szopni fog. :-\

nyaki


nova

Sajnos a gazdasági érdekeket mindig a köz jó elé szokták helyezni. Hiszen az energia lobbi is nagy területet ölel fel. Ha mindenki magának megtermeli az energiát, akkor nem tudnak profitot termelni az eladásából. Az állam nem tud adók formájában bevételt generálni az áram / energia szolgáltatókon.  Mint ismeretes a spanyol államgazdálkodás sem valami kiváló, kell nekik is minden bevétel, hogy valamilyen formában fenn tudják tartani az államot.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

nova, ez részben igaz, viszont azt se felejtsd el, hogy az össze-vissza, itt-ott megtermelt napos áram milyen szinten képes megborítani a vill energia termelő, elosztó rendszert, melynek hatékony kezelése, a csúcsok tompítása bizony tetemes többletköltséget jelent. Képzeljünk el egy utcát, ahol mondjuk 4 csigás, csupasz szabadvezetékes 0.4kV-os hálózat van és mondjuk van 10 épület és mind a 10 épületben van egyenként 10kW-os napelem rendszer és az egyszerűség kedvéért egyik házban sincsenek otthon, tehát nem generálódik "küszöbön belüli" fogyasztás. Ilyenkor ugye a megtermelt energia egésze az esetleg 50 éves utcai hálózaton és annak dettó koros berendezésein keresztül indul az utca végében található 10/0.4-es trafóhoz, majd azon keresztül 10kV-ra feltranszformálva halad immár a középfesz hálózatban. Ezzel valójában nem lenne semmi gáz, mert nagy valószínűséggel a következő trafónál már "el is hagyja" szolár áram a középfesz hálózatot és mondjuk egy iskola tantermeinek világításánál hasznosul. Igen ám, de az az erőmű, mely úgy lett beprogramozva, hogy a napközbeni áramtermelésénél bekalkulálták ezt a sulit is, viszont ugye a napelemek már megtermelték az itt felhasználásra kerülő áramot, így ez az erőmű ezt a fogyasztást már feleslegesen termeli meg. Tudom, ez egy kicsit sarkított, de amennyiben tömegessé válik a házi szolár áramtermelés és az nem kerül helyben (de még az adott, vagy a szomszédos utcában sem) felhasználásra, akkor a jelentős mennyiségű " visszafelé utazó" áram csúnyán bekavarhat, feltéve hogy akad 1-2 olyan flexibilis üzemű erőmű, melynek termelő kapacitását pillanatok alatt akár 15-20%-al is lehet csökkenteni, anélkül, hogy ott bármilyen gixer keletkezne. És ez persze fordítva is igaz, ha épp beborul az ég és az esetleg órák óta stabilan érkező fotovolti áram egy pillanat alatt megszűnik létezni, viszont a fogyasztás konstans fennáll. Nehéz ügy ez az otthoni -de még a nagy, kifejezetten eladási szándékkal termeltre is igaz ez, sőt!- szolár áram termelés, de a jövő mindenképp ennek tömeges elterjedésének jegyében fog telni, tehát minél előbb meg kell oldani, hogy nagyjából tervezhető legyen az itt termelt áram felhasználása. Ehhez viszont -mint oly sok mindenhez az életben- 3 dolog kell, éspedig; pénz, pénz, pénz...  ;)

nova

Igen igazad van, fejleszteni kell a villamos energia rendszert is. Lásd németek is ezen dolgoznak, hiszen náluk is a csúcsidőkben jelentkező többlet energia elszállítás új kihívások elé állította őket. A régi erőművekhez képest azért sokat változott az energetika is, a villamos energia szabályzása, erőművek és elosztó hálózatok tekintetében is. Nyilván ezeknek a kiszámíthatatlanabb megújuló energiaforrásoknak a beiktatása is kihívást jelent. Nagyobb szerepet kapnak például a csúcs erőművek, melyek gyorsabban tudnak reagálni, beállni a villamos energia termelési folyamatokba.
A fenti cikk viszont szerintem egyértelműen a pénzügyi oldalt, monopol helyzeteket érinti. Melyekkel nem segítik, hanem éppen hátráltatják ezeknek a megoldásoknak az elterjedését.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Illetve van ugye a völgy üzemi (jellemzően éjszakai, hajnali) vízszivattyúzás a hegy tetőre, majd az ott lévő víztömeg le engedése a csúcsidőszakban, mely szépen megforgatja a turbinákat, melyek quasi "időzítetten" küldenek nem kevés áramot akkor a rendszerbe, amikor arra a legnagyobb szükség van...

szmihaly

Annak idején indult így:
Idéz
Írta: nova
« Dátum: 2013. December 29., 21:11:10 pm »

http://www.napi.hu/nemzetkozi_vallalatok/nem_alom_ingyen_aram_ot_even_belul.572764.html

Érdekes helyzetet mutat be a cikk. Gazdasági oldalról és a hálózat energiatárolási képességéről. Érdekes olyan szempontból, hogy tényleg megoldandó probléma lehet a megtermelt energia hatásos tárolása.

Nyaki megjósolta..... :)

IdézNova!
A tőke/nyereség szempontjából világítottam meg a témát egy korábbi hozzászólásomban, amiben pont azt írtam, hogyha sokan alternatíváznak, akkor ott a tőke biz lépni fog, mint ahogyan itt is olvashatjuk. Sajnos semmi jó nem várható ez irányban a jövőben sem, azaz minden csóró szopni fog. :-\

És a mostani valóság...

http://www.mnnsz.hu/napelemekre-is-kiszabtak-a-kornyezetvedelmi-termekdijat/

Erre ha tud valaki politika mentesen válaszolni...... >:(

Ismételten bebizonyosodott, nagyon ostoba tanácsadói vannak a kormánynak. Szégyenletes dolgokat találnak ki, felháborító!

Gyurmaúr(fi-relé)

Misi, az van, hogy "beérett" az elmúlt 5 év "unortodox" gazdaság-politikája; azaz ahhoz, hogy tartható legyen az idei évre tervezett 3% alatti GDP arányos ÁHT hiány, nos ehhez lassan már a levegővételre is adót fognak pakolni! Ez van, ismét elkúrtunk 5 évet, ezt is lehúzhatjuk a wc-n, ugyanis a 2%-os (és ennek is lehet majd örülni, ha valóban meglesz) GDP növekedés az nem más, mint az amortizáció pótlás a termelő,szolgáltató szférában. Márpedig ahhoz, hogy gyarapodjuk, valós jólét legyen a jövőben, nos ehhez olyan 5-6%-os GDP növekmény kell hosszú éveken át, melyet az ország minden megyéjében egyenletesen kell abszolválni, azaz nemcsak a vízfejben, Győrben, K.méten, mert ettől még a keleti, déli megyék továbbra is döglődni fognak! S hogy ehhez mi kell? Koherens, kiszámítható makrogazdaság, a gazdasági szereplők mindegyikét célzottan segítő adó, járulék, valamint támogatás rendszer, ugyanis hiába a 2-3%-os kamatra adott beruházási, forgóeszköz, stb hitelek garmada, ha egy év alatt 5x változik az adórendszer, illetve "szeretett" kormányunk kénye-kedve szerint rúgja fejbe Martenssel a gazdaság egyik-másik szereplőjét, csak azért, hogy a saját vazallusait helyzetbe hozza. Gyakorlatilag elmondható, hogy az önkormi választások óta hibát hibára halmoznak, kapkodó ad hoc törvénykezés folyik, elég ha az útdíj rendszerre, a netadóra, vagy épp a szolár "különadóra", mint az agymenés non plus ultrájára gondolok. S mindezt úgy, hogy 5 év alatt a jelenlegi 6-ról 15%-ra kell feltornászni a megújulók részarányát az akkori áramfogyasztásban! Kíváncsi vagyok, mit fog a biogáz szféra a nyakába kapni? Megvan; BŰZADÓ! Hiszen a rothadó cuccok ugyebár bűzt termelnek, ergo adózzanak...