Szabványok alkalmazása a magyar jogi környezetben

Indította Novill, 2012. október 13., 12:13:26 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy ismerem mindkét oldalt eléggé. Azzal nem értek egyet, hogy a kivitelezésnél megoldott minden. Nagyon sok tervvel találkoztam a kiviteli dokumentáció mûszaki leírásában nem mondható el a gyakorlatban, hogy minden le van írva. Ha ez nem így van akkor a kivitelezéssel foglalkozó kollégák cáfoljanak meg. De szerintem nem is várható el a tervezõtõl a szabványok ismertetése. Hisz ezért alap követelmény a szerelõknek a szabvány ismeret. Ugyan minden dokumentáció hivatkozik a betartandó szabványok felsorolására. A tervezõnek a szakmai megoldások betervezése a fõ feladata, ami ad nekik elég feladatot. Olykor kihívásokkal teli tûzdelt feladatokkal. A kivitelezés felelõssége szerintem nagyobb, mint a tervezõi felelõsség. Ezzel nem akarom egyik részt sem leértékelni, mert mindenki szakmunkájára van szükség van a gyakorlatban. Csak meg kell nézni, hogy tervezõi hiba illetve kivitelezõi felelõsségek gyakorlatban forintosított összegét a bírósági ítéletek gyakorlatából. Ez a létre hozott értékkel arányos általános esetekben. Más a helyzet a felülvizsgálói oldallal, mert itt már többségében vannak a magasabb képzettséggel rendelkezõk száma is. Tudom sokan nem értenek egyet velem, de ettõl még véleményem fenn tartom.