Időkapcsolós elszívó ventilátor vezérlése

Indította elvetmedve, 2020. július 25., 18:29:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

elvetmedve

Adva van egy időkapcsolós elszívó ventilátor. (A kapcsolási rajza csatolva.) A probléma hogy a fali kapcsolóban van egy glimm lámpa, amit miatt lekacsolt állapotban is 0,15 mA (12V) áram folyik át az LS vezetéken, ami már elég, hogy az időzítő áramkör ne kapcsolja ki a ventilátort.
Az egyszerű megoldás a fali kapcsoló cseréje lenne, kétpólusú-ra, mert akkor lekapcsolt állapotban nem folyna áram az LS vezetéken, mégis világítana a kapcsoló jelzőfénye. Csakhogy a kapcsoló dugaljhoz csak a fázis kábele van elvezetve, így nincs értelme a kétpólusú kapcsolónak új kábel behúzása nélkül (ami meg bontással járna).

Arra gondoltam, hogy a következő kicsit bonyolultab megoldás egy feszültségfigyelő relé beillesztése lenne a ventilátor elé. Például egy ilyen: https://www.vilagitascenter.hu/tracon_narv1_feszultsegfigyelo_vedo_rele_1_fazisra_narv1

Esetleg van valakinek ennél egyszerűbb ötlete erre a problémára?

nyaki

Normál izzóval ilyen nem fordulhatna elő, mert az izzó alacsony hidegellenállása kisöntölné az LS bemenetet.
Az LS vezeték a lámpából vagy kötődobozból kapja a vezérlőjelet?

elvetmedve

Valóban igaz, hogy LED-del van a mellékhelyiség megvilágítva, nem hagyományos izzóval.

IdézAz LS vezeték a lámpából vagy kötődobozból kapja a vezérlőjelet?
A lámpától.

nyaki

A lámpatestbe szükséges lenne beépíteni egy mini relét, az alábbi rajz alapján. Ezzel azt éred el, hogy a lámpakapcsoló kikapcsolásakor a tekercsen keresztül a glimm kapni fogja a nullát és világítani fog, de az LS vezeték és a fényforrás feszültségmentes lesz.

elvetmedve

Ez jó ötletnek tűnik. Majd kísérletezek vele.
Köszönöm szépen a segítséget.

elvetmedve

Sikerült megcsinálni, tökéletesen működik. Köszönöm szépen a segítséget @nyaki.  ;D

Aki esetleg olvassa ezt a bejegyzést és hasonló megoldást szeretne, annak írom, hogy végül egy Omron MY2 220/240ACS mini relét használtam fel. Kis helyen elfér, ismert Japán márka, elfogadható ár, tartós (50 millió kapcsolást kibír).



istvan01

Idézetet írta: elvetmedve Dátum 2020. augusztus 05., 21:27:49 DÉLUTÁN
Sikerült megcsinálni, tökéletesen működik. Köszönöm szépen a segítséget @nyaki.  ;D

Aki esetleg olvassa ezt a bejegyzést és hasonló megoldást szeretne, annak írom, hogy végül egy Omron MY2 220/240ACS mini relét használtam fel. Kis helyen elfér, ismert Japán márka, elfogadható ár, tartós (50 millió kapcsolást kibír).

Pontosítsunk. MY2 50millió kapcsolás szám csak mechanikai és árammentes módra érvényes.
50W 100VAC feszültségen már csak 100ezer kapcsolás a katalógus élettartam.
/képen viszont MY4 látható, ami 4db váltó érintkezős./

elvetmedve

Elnézést kérek a pontatlanságért. Köszönöm a helyesbítést.  :)

nyaki


Pnorbi

Sziasztok!Adott egy időkapcsolós, páraérzélelős ventillátor, de csak fázis és nulla vezetékem van és nincs lehetőség új vezeték behúzására.Megoldható, hogy páraérzékelésre kapcsoljon le és fel a ventillátor?(Fix fázist kap jelenleg, nem pedig kapcsoltat.)