MSZ HD 60364-7-701:2007 Helyiségek fürdõkáddal vagy zuhannyal

Indította JUVILL, 2012. január 18., 20:11:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

A jakuzzi bekötéseknél találkoztam olyan megoldással, hogy a kád mögött van beépítve falba süllyesztve MüIII 100-as doboz, és innen vitték az Mtk kábelt a készülékhez. Ezt a megoldást kerülendõnek tartom. Inkább a kötõdobozt a  távolabbi biztonságosabb helyen javasolt elhelyezni. És  csak a kábelt( 3x2,5mm2 Mtk) visszük jakuzzihoz. Természetesen az EPH vezetéket is.
Ennél az említett szabványnál jelentõs szerepe van az ÁVK és az EPH alkalmazásának.

JUVILL


Ezen helyiségekben megengedett még a SELV és PELV törpefeszültségek alkalmazása, de a 0 - 1 - 2 sáv szerinti IP védettséget akkor is be kell tartani.

Novill

Ha jól emlékszem régen találkoztam egy olyan zuhanykabinnal aminek a fogyasztói törpefeszültséggel mûködött.

JUVILL


Én sem találkoztam még ilyennel.:)
De a szabvány száma a helyiségekre vonatkozik, ahol elõírás szerint megengedett a SELV és PELV törpefeszültség alkalmazása.

Gyurmaúr(fi-relé)

Az igazság az, hogy a fürdõszoba már alapból egy igen "zúzós" helyiség, hiszen egy kiadós zuhanyozás, fürdés alkalmával lehet simán masszív párát csinálni, mely már önmagában meglehetõsen veszélyes mind a dugaljak, kapcsolók,mind pedig a lámpák számára. Épp ezért én pl egy ideje rendre csak csapófedeles dugaljakat építek be, pl a Valena sülyesztett csapófedelese tökéletes ilyen helyeken. Persze, ha több készülék -pl. mosógép, szárítógép,stb- van ,akkor nyilván sok csapófedeleset kell -sorolva- beépíteni, ugyanis -ha jól tévedek- "kettes" sülyesztettbõl nincs csapófedeles, vagy?! Ami pedig a lámpáka illeti, nos ott is érdemes jó magas IP számmal rendelkezõt feltenni, pl. a GE Brio kifejezetten ilyen helyekre lett tervezve... Ami pedig a távolságokat illeti, kádtól, zuhanytálcától a lehetõ legtávolabb teszek mindent, még akkor is, ha a kunschaft nyöszörög a mosógép elhelyezés miatt, hogy õ márpedig a kád mellé szeretné a gépet. Nyilván, kis lakótelepi kecókban kénytelen az ember kompromisszumokat kötni, de legrosszabb esetben DaFh 162-est teszek fel (igen, 230V-os "kék" iparit!) és kicserélem a mosógép dugvilláját, oszt jónapot!

Novill

Itt még kérdés lehet, hogy hogyan kell szerelni ezeket a helyiségeket. A szabvány beszél arról is, hogy a vezetékeket, szerelvényeket és a fogyasztó készülékeket hogyan kell elhelyezni. A védettségeket már kitárgyaltuk. De nincsen egyértelmûen kidomborítva benne, hol lehet doboz, lehet-e vezetékcsatornával szerelni, stb. Lehet, hogy régi szabályozás precízebb volt? Vitassuk meg az idevonatkozó gyakorlati villanyszerelési teendõket, mert ez a rész is több mint a szabvány leír.

JUVILL


Teljesen igazad van!
Az MSZ 1600/3 szabvány foglalkozott ezzel, ami precízebb volt.
Szerintem hibát nem vétünk, ha még ma is ezt alkalmazzuk.
Az MSZ 1600/3 szabvány 7. fejezete megadta, hogy milyen vezetékeket lehet itt alkalmazni. MM-fal, MT, és megengedte járulkékos védelemmel az M-falra szerelhetõ vezetéket.
Csak az itt használatos fogyasztók vezetékeit engedte meg.
Más célú áramköri vezetékek szerelését sem falban, sem védõcsõben, sem falon kívül nem engedte meg, hacsak a vezeték legalább 5 cm-nél mélyebben volt a falba helyezve. Csupasz vezetéket tilos volt szerelni.
Vezetékcsatornát kerülni kellett, legfeljebb mûanyag levehetõ fedelû jöhetett szóba. Ezeket és a védõcsöveket minimum 2,25 m magasan lehetett elhelyezni.
Ha kényszerbõl alacsonyabban kellett létesíteni, gondoskodni kellett a a víz elszivárogtatásáról. 0 - 1 sávban dobozt alkalmazni tilos volt. Doboz 2-es sávban lehetett, mûanyagból, és 2 m-nél magasabban, de ezek is csak védõvezetõ és EPH vezetõk szerelésére lehettek kiépítve.
A forróvíztárolók mellett lehetett 1 db mûanyag doboz, melynek szerszámmal nyithatónak kellett lennie. Egyéb szerelvények a 3. sávban lehettek.
Ez Magyar Szabvány volt, és szigorú!
Aki ma is ezt alkalmazza, szerintem nem vét az MSZ HD 60364-7-701 szabvány ellen.

Novill

Amivel én is egyetértek az MSZ 1600/3 szabvány ( idõszakosan nedves helyiség) szigorúbb volt, mind az MSZ HD 60364-7-701:2007 szabvány. Csak itt az a probléma felnõ egy fiatalabb generáció akik már nem tanulják a régi szabványt csak az újat. Az új viszont kevesebbet, vagy nem annyira egyértelmûen szövegez. Még az a szerencse, hogy sok szerelõ törekszik a minél nagyobb biztonsági szint betartására. A kollégáktól, mûszaki ellenõröktõl,stb. hallani lehet olykor megfontolandó szakmai tanácsokat. ( ne helyezz el kötõdobozt a fürdõ szobában, ne szerelj vezeték csatornával, csak leválasztó kapcsolóval kapcsold a világítást,stb.) A szabvány változásoknál van olyan, hogy kiemelnek egy fejezet részt és átemelnek egy másik szabványba. A többi része viszont változatlanul érvényben. A szabványok mûszaki tartalmai között vannak amelyek hosszú ideje megállják a helyüket, és valószínû még hosszú ideig érvényben lesznek. Ezért célszerûbb lenne a szabványhoz tartozó résznek csak módosítását kiadni a változás után.

JUVILL


Ez az egész "cirkusz" az európai szabványok átvétele miatt van.
Többször leírtam, a Magyar Szabványok érthetõbbek, szigorúbbak, és követhetõk voltak. Ez nem csak a vizes helyiségekre igaz.

krisz1986

Amiota nemzetközi a szabvány azota tényleg káosz van. De tudtomal valahol el lehet térni töle hogy is van ez? Juvill barátom. Valahol olvastam azért kérdem. Mi a véleményetek?