Társasházi mérőhely

Indította Criterion, 2022. szeptember 09., 19:04:13 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Criterion

Tisztelt tagok!
Kérdésem lenne  egy társasház(Panel) mérőhely állapotáról .
A probléma ott kezdődött hogy az egyik fázison hibát tapasztaltam a lakásban,az elműt kihívtam és az óránál nem találtak hibát viszont a bejövő méretlen elosztó doboz katasztrófális állapotban van,több égett vezeték is van. A közös képviselőhöz irányítottak,ahol nem igazán foglalkoznak a dologgal. Volt kint a ház "Villanyszerelője" Némi szigetelőszalag segítségével és a rozsdás csavark meghúzásával elhárította a problémát!!!
Mit tehetek én mint lakó hogy ez normálisan meg legyen csinálva?

pkajos

El kell végezni - soron kívül- a csatlakozási pont "utáni" méretlen hálózat, elosztó 40/2017 NGM szerinti Villamos biztonsági felülvizsgálatot (ami vélhetően nem végezték el, hiába kötelező).

A felülvizsgáló -ha valós és nem csak "papiros" szakember- akkor akár az áramütés elleni védelem szempontjából, akár tűzvédelmi jellegű vizsgálat eredményeként NEM megfelelőnek minősíti, amit a ki kell javítani. Ettől kezdve ha már erre sem intézkednek megvan a felelős!
A szigszalagos "szakember"-től - mint bárkitől, akinek Btk szerint felelőssége van- elvárható a szakszerű javítás, és , hogy a munkájáért felelősséget vállaljon- gondolom a közös képviselő embere- A nem megfelelő jkv-vel - esetleg a felülvizsgáló javaslatával- kell nyomást gyakorolni. 
A társasházban bárki kezdeményezhet közgyűlést - x % külön is összehívhatja azt. Meg kell értetni, hogy most csak 1 fázis égés gond van, holnap lesz egy PEN/nulla vezető lazulés , elégés szakadás és jöhet a mentő és/vagy a tűzoltó.
A  VMBSZ értelmében a villamos berendezésnek (hosszú a részletes tartalom, fogalom) olyan állapotban kell lennie, hogy az Áramszolgáltató oda biztonsággal szolgáltasson energiát.

Amennyiben a felülvizsgálat nem megfelelőséget állapít meg - elvileg- nem köteles az Áramszolgáltató szolgáltatni (elvileg a javításig ki is kellene zárni a társasházat). Ezt bejelenteni feléjük csak utolsó megoldásként javaslom- a felülvizsgáló részletes jegyzőkönyve alapján! Nem leszel népszerű... De meg kell mondani- akinek nem tetszik ez, hogy pl. ha az ő gyereke fürdik a kádban és lehet, hogy áramütés éri a sok hiba miatt (földelés, PEN, nulla vezető gond) akkor mi lenne a véleménye?

Criterion

Köszönöm szépen a választ! Én is ígygondolom ! Próbálok nyomást gyakorolni ! Küldtem is levelet a közösképviselőnek,ha nem lesz eredmény marad a hatóság,igaz fájdalmas lesz de legalább meg lesz oldva!

pkajos

Előbb még VBF felülvizsgálat - a közösre.. Gondolom nincs ilyen -érvényes- a házra

HA nem veszi észre az időzített bombát - akkor azt is kifogásolni kell!

Criterion

Szerintem ha van is valami az nem tükrözi a valóságot!
Én nem vagyok villanyszerelő,csak elektronikával is foglalkozom így van némi rálátásom hogy hogyan kellene kinézni egy szakszerű szerelésnek.

Sztrogoff

Messziről indulva neki, egyszer hazafelé mentem, és két utcával előtte a tekintetem szokás szerint átsuhant az út menti oszloptranszformátorállomáson, majd lefékeztem, és alaposabban megnéztem. Egészen fura volt, a vezetékek kötegekbe rendezve, semmi "kócosság". Mikor legközelebb bementem "a Zelműbe", megkérdeztem, mi volt ott, mondták, csak karbantartás. Megkérdeztem a cég nevét is, és amikor két év múlva véletlenül megismerkedtünk, akkor, utalva a látványra, megkérdeztem tőle, mi volt a célja a jó munkával, mert ez egészen szokatlan manapság. :D Akkor már egy ideje foglalkoztatott ez a kérdés, egyszer egyik szakember barátommal egy ronda szerelést vesézve felfektettük a tételt, miszerint, ami nagyon csúnya, az általában már kicsit nem is jó.
De a csúnyaság ellen nincs szabványpasszus. Kétlem, hogy a fele felülvizsgáló lehibázná ezt, csak azért, mert kócos. Pláne, hogy még direkt életveszélyesnek minősítené. Mit? A szigetelőszalag, na, arra például  van előíráspasszus, hogy az használható. A csavar meg, ha maga nem az áramvezetés eszköze, csak a segédje (tehát a vezetéket a sínhez szorítja megfelelő alátétezéssel), akkor akár rozsdás is lehet - a ház épülésének időpontjában ez volt a magyar gyártástechnológia eredménye, hogy a kezelt csavar még a száraznak és temperáltnak nevezhető környezetben is meg tudott rozsdásodni, de ez mellékes most. Egyszerű hurokellenállás mérés kimutatja, áramútban van-e a rozsda, vagy nincs.
A hibás berendezések minősítése a következő kategóriákba sorolással történhet (nyilván ezeket mindenki tudja):
- közvetlen életveszélyt jelentő hiba, javasolt az azonnali leválasztás
- súlyos hiba, soronkívüli beavatkozást igényel
- következő karbantartásnál javítandó hiba
- felújításkor javítandó hiba

A felülvizsgálók másik fele, anélkül, hogy alá tudná támasztani, nem megfelelőnek minősítené, akár az első bajusz alá. Szakmailag ez megkérdőjelezendő lépés lenne.

Egy egészen másik síkon nézve a dolgot, egy 10 emeletes (ha annyi) felülvizsgálatát kifizeti Criterion, hogy tudjon mire hivatkozni? Az magában félmillió-két millió között lehet. Annyiért talán a saját berendezéséhez vezető áramút karbantartását is megcsinálnák, mai szerelvényekre cseréléssel, ahol lehet, feszültség alatti munkavégzéssel, és újabb 40 évig nincs probléma, mármint ennek a lakásnak.

S/K

Idézetet írta: Criterion Dátum 2022. szeptember 09., 19:04:13 DÉLUTÁN
Némi szigetelőszalag segítségével és a rozsdás csavark meghúzásával elhárította a problémát!!!
Mit tehetek én mint lakó hogy ez normálisan meg legyen csinálva?

...tehát elvégezte az elosztókra vonatkozó időszakos karbantartásokat. ;)

Ez a gyakorlatban így fog lezajlani:
"- Józsikám, gyere már ki, mert van itt egy lakó aki túl sokat tud. Le kéne papírozni az elosztót hogy megcsináltad.
- Bécikém, tudod hogy én nem tudok papírozni, én csak sok villanyszerelőt láttam dolgozni. Hívd fel a Jenőt, az szokott valamit adni, valamivel rohangál azt dugdos minden konnektorba valamit, a végén meg ír egy papírt.

-Jenőkém lenne egy kis meló itt a panelban nálam. Meg kéne mérni vagy 8 lépcsőházat okosba, tudod ahogy szoktuk.
-Bécikém, egy éve voltam ott minden rendben volt.
- Most van egy lakó azt, tudod nem szeretném ha valami baj lenne, inkább még egyszer legyen meg.
- Rendben van, de nem lesz olcsó.
- Nem baj, majd a közösköltséget megemeltetjük. Én végig futtatok három ajánlatot a végén mondom mennyiről kéne majd
  beadnod azt már csinálhatjuk is.

  1 hónap múlva a lakógyűlésen:

Tisztelt Lakógyűlés!
Mint ismeretes az előző gyűléseken nagy nehezen megszavazásra került a közös helyiségek "érintésvédelmis és a tüzes" vizsgálata. A szakértő szerint az épületben a gerincvezeték amin az összes áram megy a lakásokba cserére szorul az összes lépcsőházban. Előzetes felmérések alapján több millió forint a felújítása és mint tudjuk ennyi pénz nem áll rendelkezésre a háznak ezért drasztikus emelés szükséges a közös költségeken vagy kölcsönt vesz fel a ház amit ugye mindenki tud hogy milyen feltételekkel és kamatokkal kapnánk meg.

Lakógyűlés nem szavazza meg.
Az idő múlik a jkvben szereplő határidő lejárt a javításokra.
Hatóság érkezik, 30 napot kap a ház a javítások kijavítására.
Rendkívüli közgyűlésen megszavazták, hogy akkor legyen megcsináltatva. Immár háromszoros áron.

E történet csak kitalált, nevek, események egyezése a véletlen műve.


Több szálon is el lehet indulni és ilyen megoldásokkal sehol nem találkoztam, mindenhol rendben, szabályosan zajlott minden.

A témához visszatérve, igen el kell végeztetni az előttem szólók szerint a villamos biztonsági felülvizsgálatot erre hivatkozva:
40/2017 (XII.4) NGM rendelet:
"1.1.15. A villamos berendezésnek az e rendeletben meghatározott műszaki biztonsági követelményeknek megfelelő állapotát ellenőrizni kell
- a) a berendezés létesítésekor, az első üzembe helyezés előtt (első ellenőrzés);
- b) rendkívüli eseményt követően;
- c) átalakítás, javítás esetén annak üzembe helyezése előtt;
- d) időszakosan, az e berendezés fajtájára a jogszabályokban előírt gyakorisággal."






Fecó

Ezek szerint a hiba el lett hárítva! Attól, hogy lesz felülvizsgálat, attól még a felülvizsgáló ezt nem fogja felújítani. Tisztán kell látni. Van a javítás, és van a felújítás. A felújítás gyakorlatilag az egész méretlen hálózat új tervezését, kivitelezését jelentené, a jelenkori szabványoknak megfelelően. Ez legalább 7 számjegyű, messziről is jól észrevehető összeg. És mi lenne a felújítás oka? Mert az egyik lakónak volt egyszer egy hibája, amit kijavítottak, de ő kócosnak látta a vezetékeket? Vagy rozsdás volt a csavar, ezért? Nyilván a javításnak is vannak fokozatai, ki lehetne cserélni a csavart, ki lehetne cserélni a méretlen leágazó fővezetéket a fogyasztásmérődig, megfelelően felsaruzni a rozsdás csavar alá hajlított alumínium szem helyett. Sajnos a legtöbb társasház hasonló, vagy sokkal rosszabb állapotban van. A karbantartások hiánya, az időközben drasztikusan megemelkedett teljesítményigények, szakszerűtlen buherálás, és legfőképpen a pénztelenség miatt. Mert ami közös, az valójában senkié sem, a lakásban minden legyen szép, meg új, a többi mintha nem is a lakóké lenne. Nem lehet csodára várni, és senki nem fogja megoldani ezt rajtad kívül (sajnos tapasztalat). Keresni kell egy ASZR azonosítós  regisztrált szerelőt, megbízni konkrét feladattal (villanyóráig méretlen fővezeték cseréje, új csavarok, vagy egyéb megfelelő kötőelem) ez a munka még elmegy hibajavításnak, kifizeted a szerelőt, megkéred a visszaplombálást, és a lehetőségekhez képest nyugodtan alszol. Igen, sajnos a te költségeden. Én nem azt javaslom, ami az igazságos vagy jogos megoldás, hanem amit kérdeztél, arra válaszolok: "Mit tehetek én mint lakó hogy ez normálisan meg legyen csinálva?"

Criterion

Ha normálisan el lett volna végezve a javítás nem is lenne ekkora a probléma.Mivel a ház tulajdona engem úgy tájékoztattak hogy a ház szerelőjének kell megcsinálni.Én magam nem intézkedhetek. A megégett aluminium vezetéket visszakötni szerintem óriási hiba.Mivel az már annyira tulmelegedett hogy legközelebb már törni fog.Ezt az egész szakaszt ki kellett volna cserélni az óráig.Ha legközelebb a nulla szakad le az nem igazán lesz kellemes .Mellesleg van ott olyan vezeték is  bekötve amin valaki meg is csapolta a méretlen vezetéket.Igaz le van  vágva de csak úgy lóg a levegőben.

tothgyula

Ez a téma egyre aktuálisabb lesz,mivel közeleg a fűtési időszak. Sokan kényszerből, vagy kényelemből elektromos pótfűtést vagy "ELEKTROMOS KAZÁNT"fognak beüzemelni! És -szakembereknek,felülvizsgálóknak nem kell ezt mondani-jönnek a hibák!Túlmelegedés,vezetékégés,áramütés netán TŰZESET. Ki a felelős??? Minden embernek megvan a maga felelőssége, de jelen esetben a KÖZÖS KÉPVISELŐ felelőssége vitathatatlan.Évek óta mondjuk ezt ezen az oldalon is. A tetőszigetelésekre milliókat fordítottak az évek során, de a villany maradt úgy ahogy van."TISZTELET A KIVÉTELNEK."
Legalább az 54/2014.(XII.5.)BM rendelet és módosításai(5.2 hatályba lépett 2022.06.13-án) és a 40/2017.(XII.4)NGM rendelet (VMBSZ) létezését ismernie kellene a KÖZÖS KÉPVISELŐKNEK.A TŰZVÉDELMI MŰSZAKI IRÁNYELVEK is sokat segítenek!!!