Legutóbbi hozzászólások

#11
Kérdések - válaszok / Re:Nulla szakadásnál a fí relé...
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - Ma - 15:54:20 DÉLUTÁN
Nem tudom, mit akarsz azzal, hogy nem vizsgakérdésnek volt szánva. Egy kijelentés az elektrotechnikában többé-kevésbé vagy helyes, vagy helytelen. A tiéd, bocs, helytelen.
#12
Felülvizsgálók klubja / Re:Villamos biztonsági felülvi...
Utolsó hozzászólás Fecó - Ma - 15:42:21 DÉLUTÁN
Két mondatot kellene beletegyünk a minősítő iratba?:


A vizsgált berendezés a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet szerint: MEGFELELŐ

A vizsgált berendezés a 10/2016. (IV. 5.) NGM rendelet szerint: NEM MEGFELELŐ

És így akkor nem hazudunk.

Szerintem kellene írni egy másik kreszt is, abban a piros lámpa legyen a szabad jelzés. Aztán majd értelmezze a jónép. Vagy baleset lesz, vagy mindenki áll a kerszteződésben bármilyen színű is...
#13
Kérdések - válaszok / Re:Nulla szakadásnál a fí relé...
Utolsó hozzászólás Fecó - Ma - 15:34:49 DÉLUTÁN
Ha elszakad a nulla, mondjuk az ÁVK előtt (vagy után), akkor hogyan folyik abban az irányban áram? Hiba esetén a védővezetőn folyik (jó esetben) ezért borul fel az egyensúly, és old le a készülék. A nullázás nem az ÁVK után, hanem előtte van, nem jó így valami...
#14
Kérdések - válaszok / Re:Családi ház földelő kérdés ...
Utolsó hozzászólás nyaki - Ma - 15:28:57 DÉLUTÁN
Mióta az ÁVK kötelező védelmi eszköz lett, a TT rendszer sokkal biztonságosabb lenne, mint egy TN rendszer. ...szerintem. ;)
#15
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás Fecó - Ma - 15:28:38 DÉLUTÁN
Ez melyik pontjában van taglalva?
#16
Erõsáram / Re:Kapcsolókészülék kiválasztá...
Utolsó hozzászólás Fecó - Ma - 15:24:37 DÉLUTÁN
Figyelj a jelölésekre!

Váltakozó áram (AC)

AC-1   Nem induktív, vagy csekély mértékben induktív terhelések, ellenállásfűtésű kemencék
AC-2   Csúszógyűrűs motorok: indítás, kikapcsolás
AC-3   Kalickás motorok: indítás, motorok kikapcsolása forgás közben
AC-4   Kalickás motorok: indítás, ellenáramú fékezés, léptetés
AC-5a   Villamos kisülő lámpavezérlés kapcsolása
AC-5b   Izzólámpák kapcsolása
AC-6a   Transzformátorok kapcsolása
AC-6b   Kondenzátortelepek kapcsolása
AC-7a   Csekély mértékben induktív áramú terh. házt. készülékeknél és hasonló alkalmazásokban
AC-7b   Motorterhelések háztartási alkalmazások számára
AC-8a   Hermetikus hűtőkompresszorok motorvezérlése a túlterh. kioldók kézi visszaállításával
AC-8b   Hermetikus hűtőkompresszorok motorvezérlése a túlterh. kioldók önműk. visszaállításával
AC-12   Ellenállás-terhelések és optocsatolókkal elszigetelt szilárdtest-terhelések vezérlése
AC-13   Transzformátoros elszigetelésű szilárdtest-terhelések vezérlése
AC-14   Kis elektromágnes terhelések vezérlése
AC-15   Váltakozóáramú elektromágneses terhelések vezérlése
AC-20   Terhelésmentes feltételek melletti csatlakoztatás és leválasztás
AC-21   Ellenállás-terhelések kapcsolása, beleértve a mérsékelt túlterheléseket
AC-22   Kevert ellenállás- és induktív jellegű terh. kapcsolása, beleértve a mérsékelt túlterheléseket
AC-23   Motorterhelések vagy erősen induktív terhelések kapcsolása

#17
Erõsáram / Re:Szabványos feliratozások ve...
Utolsó hozzászólás Fecó - Ma - 15:22:08 DÉLUTÁN
Sajnos a szabvány nekem nincs meg. De ha ez olyan fontos, hogy nem elég a kötődobozon a gyártó által feltüntetett 400 V felirat, akkor sajnos az MSZ 60364-6:2017 szabvány is elég hanyag, mert szemrevételezéssel nem kéri hogy ellenőrízzem le egyesével a dobozon lévő feliratot, és mérjek is bele a kötőelemekbe-kábelekbe, hogy valóban 400 V feszültség van-e, vagy csak csaló módon 230 V. Isten bocsássa meg ha valaki 24 V-os rendszerhez is használta felirat nélkül. De szerintem ne elégedjünk meg ennyivel. A WAGO kötőelemekre is gyártsunk kis cimkéket a valós feszültségről, és az MBCU köpenyes vezeték gyári feszültségszintjét is módszeresen távolítsuk el, és írjuk át. Pláne ha 48 V feszültségre vetemednénk. Látod magad előtt a családi házakban a kis sárga kocka 230 V feliratokat minden kötődobozon? És nem festheti le a festő!

A villamos szerkezet meg van jelölve a villamos adataival, ott van hogy 400 V. Ő ennyit visel el. A WAGO meg 450 V 32 A (csatos) Ő meg ezt tudja, ezek az adatai. A kábel meg 300/500 V ott a jelölés. Az elosztódra meg rányalod a matricát hogy "Vigyázz 400 V". Ezek a "villamos szerkezetek" adatai, ettől a hálózat még lehet ennél kisebb, nagyobb viszont nem.

MSZ 1585:

"Ha a munkavégzés a villamos veszély vagy sérülés elkerülésére szakismeretet vagy gyakorlatot igényel, azt
csak olyan személy végezheti, aki ilyen szakismerettel vagy gyakorlattal rendelkezik, vagy a munka végzéséhez
szükséges megfelelő felügyelet alatt áll."

Ne nyúljon a dobozba aki nem szakember! Én inkább abba is belemérek először, amire az van írva: 24 V. Általános munkák előfeltétele a kikapcsolás és feszültségkémlelés. Ezek ilyen kekec megrendelők?

#18
Felülvizsgálók klubja / Re:Villamos biztonsági felülvi...
Utolsó hozzászólás nyaki - Ma - 15:05:36 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2024. március 25., 13:42:57 DÉLUTÁNCsaládi ház, melynek egy szobájában, egy dugaszoló aljzatot othoni munkavégzésre használnak. Még 2007-ben fejeződött be az építkezés, nem kellett ÁVK. Mindig is dilemmáztunk, munkahelyek esetében akjkor a 40/2017 vagy 10/2016, meg hogy szerelő ellenőrzés nem elég, stb. És ekkor:

A verzió:
" A villamos berendezések villamos biztonsági felülvizsgálata a felülvizsgálat idején érvényes vonatkozó műszaki követelmények szerint történik. A villamos berendezések minősítése a létesítés idején érvényes vonatkozó műszaki követelmény szerint történik."

B verzió:
"A minősítő iratban a vizsgált berendezést minden esetben az irat kiállítása idején érvényes előírások szerint kell minősíteni."

Nos, a B verzió most január 1-től él a 10/2016-ban. Régebben a 40/2017-ben is ez állt:

"Az érintésvédelmi minősítő iratban a vizsgált berendezést minden esetben az irat kiállítása idején érvényes előírások szerint kell minősíteni."

Eddig azon dolgoztak, hogy ez kikerüljön belőle, most hogy elérték, és változott a 40/2017, ekkor meg behozzák ugyanezt a 10/2016-ba? Itt most azon dolgozik valaki, hogy véletlenül se legyen egyforma a két rendelet munkahelyekre vonatkozó szabályozása?

Ez a rendelet módosítás nagy öngól lett minden szinten. Teszem azt, mi történne, ha azt mondanánk, hogy ha valamely személy gjmű. nem Euro 6-os, akkor az nem alkalmas a közúti forgalomra. Ha betartanánk a hatályos rendeletet, akkor a jelenleg üzemelő gyárak szinte mindegyike megbukna, és a felújításig nem is üzemelhetne. Agyrém! >:(  ...ez a hozzáállás valami perverzió lehet a rendeletalkotóknál?
Köszi, hogy felhívtad rá a figyelmemet!
#19
Erõsáram / Re:Kapcsolókészülék kiválasztá...
Utolsó hozzászólás nyaki - Ma - 14:45:04 DÉLUTÁN
Szia!
A kérdésedre röviden: Mi az, hogy...?!  :) Maximálisan figyelembe kell venni a terhelés jellegét, mert egy szét- vagy összeégett érintkező miatt létrejövő áramkimaradás, igen kellemetlen tud lenni.
A kapcsolókészülékek legnagyobb ellensége a bekapcsoláskori kapacitív (valamint a direkt indítású indukciós motor), míg kikapcsoláskor az induktív lökőáram. Mindkettő az érintkezőkre hat, és az érintkező anyaga/nyomóerő, továbbá a meghúzási és elengedési idő dönti el, hogy mekkora áramot lehet az adott konstrukcióval kapcsoltatni. A másik probléma a hálózaton megjelenő felharmonikus áram, mely az amúgy is nyúzott, zárt érintkezőket tovább melegíti. Az EVG előtétek bevezetése óta, egy iroda/lakó épület esetén a világítási/számítógép hálózat kapacitív jellegű lökőárama dominál, de egy zömmel VFD-ket használó üzem/gyár is már ebbe a kategóriába sorolható.
#20
Kérdések - válaszok / Re:Nulla szakadásnál a fí relé...
Utolsó hozzászólás nyaki - Ma - 11:44:54 DÉLELŐTT
Pont ez a lényeg. A TN esetében a PEN szétválasztási pontnál a PE ugyanazon a potenciálon van, mint az N, ezért N szakadásnál, a szétválasztási pont után beépített ÁVK N kapcsain folyik vissza a hibaáram a földelő felé, ezért nem fog lekapcsolni. TT esetén mivel nincs PEN szétválasztási pont az önálló földelő miatt, a hibaáram nem az ÁVK N kapcsain fog visszafolyni, hanem a független földelő felé, így az ÁVK le fog oldani.
 ::) ...de ugye nem vizsgakérdésnek volt szánva? ;)