Terhelés nélkűl fogyasztás?

Indította szabozsef, 2013. október 05., 12:31:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

szabozsef

Üdvözőlnék mindenkit!

A következő dologgal állok szemben.Mivel én is villanyszerelő vagyok,így roppant mód érdekelne a válasz illetve hasonló tapasztalatok.
Nem régiben költöztünk egy téglaépítésű társasházban,itt a főzés az előző villanytűzhely helyett gázzal történik.
Viszont az első mérő olvasás kissé meglepett,a fogyasztás gyakorlatilag megegyezett az előző lakásban mértekkel,holott,itt nincs villany tűzhely.
Utána néztem sok dolognak,rájöttem arra,hogy a világítás illetve a konnektor áramkör ha terhelés mentesítve van akkor is fogyaszt (2 helyiségben).Minden kihúzva teljesen üres konnektorok,A világítás lekapcsolva,de a mérő megy.
Mi lehet a hiba?Valaki segíthetne,ha van ilyenben tapasztalata.
Köszönöm!

nova

Több hiba lehetőség is lehet. Esetleg mégis maradt valahol valamilyen fogyasztó a hálózaton, fogyasztásmérő hiba is lehet, esetleg a villanyszerelési hálózaton is lehet hiba.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szirty

Üdv!

Sokan ilyenkor a hűtőszekrényt, hűtőládát elfelejtik. :-)

Novill

Terhelés nélkül nincs fogyasztás, annak oka van.  Lehet  szigetelési hiba, vagy mégis van rajta valami, vagy a mérő órával van van gond. Mivel villanyszerelő vagy így egyszerűbb a feladat. A mérőből kijövő mért vezetékre tegyél rá egy dugaszoló aljzat, a kimenő áramköröket válaszd le teljesen. Ebből a konnektorból tudod vizsgálni a mérőórát a szokott módszerrel. Társasházaknál előfordult már, hogy a mért fővezetékre más rákötött. Találkoztam már olyan esettel is amikor egy szegecselt hosszabbítóba nemvolt dugva semmi és mégis pörgette az órát, a szennyezett műanyag átvezetett.

szabozsef

Töröm a fejem naphoszat,mert számításom szerint a dupláját fizetem a tényleges fogyasztásnak.
1 fázis jön be (25A) ami le van osztva 4 áramkörre elég buta módon.Konyha dugaljai külön,az egész belső világítás és két szoba dugalj áramköre egy kismegszakíton van,a harmadik kis megszakító a klímáé,amit ki kötöttem azóta,4. a folyosó világítása.Ha a bejövő fő kismegszakítót lehúzom az óra meg áll,egyesével felkapcsólva csak az említett áramkőrnél jelentkezik fogyasztás,minden egyéb le van húzva csak ez van fent és valami fogyaszt,konektorok üresek,Izzők sem volfram szálasak,energiatakarékos az összes.Ezek alapján kizárhatom a mérő hibát?A hűtö nem ezen áramkörön van.A kontaktokat átnéztem az elosztó alatt volt nulla lazulás,de nem ez volt a hiba.Lehet tapéta bontás lesz és kötés ellenőrzés.

Simon Endre

Kedves újdonsült fórumtársunk!
Kicsit meglepett, hogy villanyszerelő szakmád ellenére ez kihívás számodra. Gondolom a lakás, (ház) elosztóját kapcsolgattad le áramkörönként, mivel gyanús helyiségek már már tisztázottak. Ha ez egy sorház ott a frontoldalon szoktak  "közösíthető" csővezetékek futni, itt okos rákészüléssel fél óra alatt lehet olcsó áramhoz jutni, de az hátul a kert vagy a terasz oldalon is alkalmas lehet. Mivel a házat nem te építetted, (vagy építtetted) ezekben gondolkodj. De nézzük tovább az egyéb kategóriát; Én már találkoztam testzárlatos búvárszivattyúval, ami a kútban melegítette a vizet, a háziak meg azt hitték a melegvíz ingyen van. Volt olyan hogy a padlástérben kb. 3 évíg bekapcsolva volt egy 60 W-os pucér izzó egy iszonyatos lomtár közepén. A bakelitfoglalat és kábelszigetelés első érintésre porrá omlott. Gazdagéknál ' kb. másfél évíg ment a padlástérben elhelyezett kb. 80 W-os szag és páraelszívó, komfortos zajcsillapító dobozban, ez már az előző tulajdonosnál maradatott bekapcsolva, mert nem is tudták hogy ilyen van a házban. Kapcsolója a konyhabútorban volt beépítve és a légtechnikai gégecsőben, belül futott a kábel, ( hogy szép legyen és ne látszódjon.) Gondolom a kócos kábelvégek alapján egy  "mindenes" aztalos kötötte be a riasztó és a házi kamerarendszer szünetmentes  tápellátására, mivel az volt közel az is a konyhai faliszekrényben.
Nomeg gazduraméknál a "szar-atov" abszorciós hűtőszekrény a pincében. Ez nem az a zajos fajta volt, mivel ez elektromos fűtéssel ment (volna) ha lett volna benne hűtőközeg, mivel nem hűtött és szükség sem volt rá úgy gondolták ki van kapcsolva az altaja is szakszerüen nyiva volt. A ház bérbeadásakor a szemfüles, (vendéglős) bérlő szúrta ki a horribis töbletfogyasztást. Ez kb. 90kW volt   havonta.  Másutt garázsban kellett "áramlopást" felfedezni, ott csak egy elektrolítikus falszárító müködött DC 12V 3-4 A-rel (havi kb. 30 kW) A tulajdonosnak azt mondta a "szakember"  - Nem sokat fogyaszt   mivel  erről a tenyérnyi akkutöltőröl megy-. A szegek meg a vezetékek szakszerüen el voltak vakolva az akkutöltő meg fali csínos dobozban fixen bekötve, kapcsoló sem volt rajta, hogy állandó üzemállapotban legyen. Csak így volt rá garancia.

szabozsef

Üdvözlöm Endre köszönöm a hozzászólását!
Egy tégla építésű panel formát kell elképzelni,tehát padlás nincs,sem garázs főleg a 4.en.A mérő a bejárati ajtó mellet van elhelyezve a velem egy szinten lakók mérőivel együtT.Körülbelül 2m szakasz megy lakáson kivűl ebben kötés egész biztos nincs.Márcsak azért sem mert,ha benti elosztón áramtalanítok és fogyasztás így nincs,ezzel teljessen kizárhatom a lakótéren kívüli kötéseket esetleges lopásokat.Lakáson bellüli a probléma.Vannak nállam sokkal idősebb tapasztaltabb,több dolgot látott szakemberek,akiknek az eszmecseréi segíthetnek a hiba órvoslásában,mielőtt levernám az Mm fal vezetékről a vakolatot :)

Simon Endre

Szia szabozsef 
Az éjfél megint elnyelte a folyamatban lévő témát, ennek ellenére kiváncsi vagyok mennyi a vélt többletfogyasztásod, mert ha az pl. havi 50kW akkor  kerekítve 70 W folyamatos fogyasztást kell feltételezni. Ha ezt szivárgóáram okozza, a mi ez esetben kb. 300 mA és itt egy tapétázott szoknyafalban  lévő vashálóra van fáziszárlatban, akkor erről csak beázás vagy festés esetén  lessz tudomásod, föleg ha élve megúszod! Egyébként a beton magában vas nélkül is elég jó vezetőnek számít, még akkor is ha beton betonnal élben találkozik és a benne lévő vasháló nem érintkezik semmivel, vagyis az a "beton egyik ivezetése". Feltételezem, nincs hibaáramkapcsoló a lakáson, mivel ilyen mértékű födzárlati áramot már jelzett volna. Mérőeszköz nélkül is felderíthető a földzárlat. A gyanús áramkörökben besorosítassz egy néhány vattos 230 V-os jelzőizzót úgy hogy a gerinc  nullát előtte elbontod az elosztótáblában, akár az egész lakásét, ha ezután a feszültséget visszakapcsolva az izzó világít az egyértelműen földzálat, mivel a levegőben lévő nulla nem lehet áramvezető, hacsak nincs rejtett nullázás nálad. ( Egyébként azt sem hagyhatod úgy ! ) Ha megtaláltad a hibás áramkört akkor sem a kábeleket kell kikaparni, hanem a kötésdobozokat kikopogtatni és a tapétát csak ott kell három oldalon  bevágni és felhajtani amíg a hibakeresés, javítás tart. Egyébként a téglafal és a panel jelleg nem nagyon illik össze , ebben vannak tipikus kapcsolatok pl, salakblokk és tégla, zsaluzott falak, (monolit) és tégla, kispanel-vashálós közfal, nagypanel-öntött gipszfal, nagypanel-vashálós szoknyafal, emeltfödém-mészhomok, (itong,) vasváz-szenvicspanel, stb. A lehetséges hiba ez alapján is behatárolható, vagy kizárható. Amennyiben nagypaneles a lakás, ott kétoldalas 15 cm-es átmenő dobozok vannak egy egyszerű bepattintós dobozfenékkel lezárva és arra volt már precesdensem, hogy a létesítéskor már rossz oldalon lett szerelvényezve, mivel a másik oldalon volt a szilentocell, (akusztiku csillapítóhab) betéve. A festők, tapétázók erre gletteltek és a behúzott  és felcsavart vezetékek a másik lakásba kerültek ott csak tapétáztak rá és jelzésként azt is betépték.
Amennyiben  még nem jutottál eredményre, vannak további tippjeim, ahhoz viszont már műszer kell, legalább egy váltóáramú feszültségmérő, ha ennek segítségével megleled a hibát az alacsonyabb villanyszámládból bőven kitelik az ára.

szabozsef

Firelé nincs,nem igénytelen az elosztó,de már nem korszerű.Meg elég hülye az elosztása az áramköröknek,ha rendelkeznék fölötte az egészet újra kötném,de csak bérlő vagyok.
Az ízzós próbát meg csináltam már,igaz nem ízzóval,hanem egy multimétert kötöttem sorba,100-250mA között ingadozik,100mA alá nem megy a fogyasztás.De most van egy gondolatom,ílletve rá jöttem arra,hogy a nappaliban lévő konektrok egyike,(furcsa amit mondok,mert a 3-ból csak egy konektor megy erről az áram körről) na de a lényeg ami lényeg,hogy erről megy egy számítógép,ami egy már emlegetett szegecselt hosszabítoba van bedugva.A hoszabító nem sokat volt használva,nem tudom az lehet-e ludas,de a számítógép tápjára gyanakszom,hogy fogyaszt ha ki van kapcsolva a gép.Nem volt időm meg nézni,ded este haza érek az első dolgom lesz.

Simon Endre

Szia szabozsef !
Megvártam az éjfélt ....
Azt nem tudtam meg, hogy a nulla a multiméteres vizsgálatnál el volt-e bontva, mert igazán ez mutatta volna ki a földzárlatot, (ha van.) Egyébként a számítógép táp, ha nincs rajta kapcsoló, mármint a tápegységen, fizikailag folyamatosan fenntartja a segédtápot, de ez nagyon jelentéktelen fogyasztás, csak náhány watt. A multiméter közvetlen besorosítása egy kissé könnyelmű volt mert korlátozóelem nélkü abba az bele is halhatott volna. Az a fogyasztás amit írsz TV-re vagy monitorra utal, mivel az aktuális képtartalom határozza meg a fogyasztást, de csak hagyományos képcsöves, LED-es és plazma tévéknél. Miért nem húztad ki a konnektorból a vizsgálat alatt a PC-t tartozékait, meg a gyanús hoszabbítót. Megjegyzem az ilyen gagyi szerelvény, ha abban lépne fel az 50-60W bizonyára megolvadt volna, vagy legalábbis nagyon bűzlene, mivel polisztírolból van. A rejtett nullázás vagy a földzárlat úgy külömböztethet meg, (ezért kellett vona elbontani a nullát,) mert terhelten, ha nulla nélkül is van fogyasztás fölzárlat esetén a visszajövő, elbontott nullán mérhető feszültség az érintésvédelemhez képest magas értékű és változik, rejtett nullázásnál meg szinte semmi mivel ezek valahol össze vannak kötve