Hurokellenállás mérés

Indította petike199600, 2013. január 17., 19:09:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

Az igazi hurokellenállás mérés csak és kizárólag a saját vezetékrendszer felhasználásával lehet valós érték. A gyakorta alkalmazott idegen mérővezetékes és idegen fázisról való "mérés " csak  a védővezető vagy a "szerelésből adódó" természetes földelés jó vagy rossz értékét mutatja. Bontogatás nélkül a védővezető folytonosságot ellenőrizhetjük törpefeszültséggel és lakatfogós méréssel a mellékelt csatolmány metodikája szerint. Az izzólámpás előtétezés úgyszólván áramgenerátoros jelleget bíztosít (amennyiben van valóban létező PE vagy földeltség) ha a kábel(ek) árama nem az összegzett értékü a bukolat bontandó mert ellenőrizni kell a védővezető folytonosságát vagy az egyálltalán valós meglétét.

Novill

Az igazi hurokellenállás méréssel kapcsolatosan teljesen igazad van. Kíváncsi lennék rá, hogy hány felülvizsgáló alkalmazza a saját áramforrásról történő mérést minden esetben. Üzleti szempontból nézve nem hogy saját áramforrásról, hanem nem is mérnek le minden mérőpontot sok kolléga a gyakorlatban.

Sztrogoff

Bocs, van itt két apróság...

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. január 18., 18:08:15 DÉLUTÁN
TT rendszer esetén a táphálózati transzformátor csillagpontja lehet közvetlenül földelt, ellenálláson keresztül földet, petersen tekercsen keresztül földelt.
TT-nél nem lehet semmi, se ellenállás, se Petersen.

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. január 18., 18:08:15 DÉLUTÁN
TN rendszer:
Ez a régebbi nevén az úgynevezett nullázás. Az MSZ HD 60364 számú szabvány már nem nullázásos érintésvédelemnek nevezi, hanem "táplálás önműködő lekapcsolása" érintésvédelmi módnak.
A TT is "táplálás önműködő lekapcsolása" mód, sőt, az IT is (ez nem feltétlenül minden esetben) és a FELV is.

faxelektro

Egy áramkör hurokellenálása Rh-2,03 ohm Amper és Volt merős módszerrel mérve hány amperes kis megszakítóval kell védeni az áramkört és hogy számítsuk ki?

faxelektro

Jelenleg C16A-kismegszakito van az áramkörön.

pkajos

1., ...a használt vezető keresztmetszete, anyaga és annak szerelési módja határozza meg (főleg) a védelmet, a kismegszakító "amperitásnak" a max értékét.
pl. Cu 1,5 mm2  In=10..13A)
A jellegének ("B".."C".."D" karakter) a kiválasztását meg a védeni eszköz, szerkezet..
pl. vezeték, végáramkör, pl.dugalj stb.

2., ha csak fikcióról, elmélkedésről van szó: U= 230V-on
HA az (alfa), kioldási szorzó  5   In = 20A (max megengedett 2,3 Ohm)
HA az (alfa) kioldási szorzó 10,  In = 10A (megengedett 2,3 Ohm) pl "C"-vel védett végáramkör, dugalj 

3., Tehát ha a mért értékhez, pl. 16A "C"-s kismegszakítóval védett az áramköröd pl. végáramkörnél, dugaljanál akár jó is lehet -persze a vezeték keresztmetszet - a szerelési módot is figyelembe véve


S/K


Sztrogoff

(2,03 ohm az nem kevés hurokellenállás, jogos az? Én, mikor még sűrűn mértem, követtem agyilag, hogy ahogy megyek helyiségről helyiségre, úgy az elvárásoknak megfelelően változik-e. No meg sűrűn összehasonlítottam a nullán mérhetővel.)
A kérdés első fele ugye az volt, hogy mekkora kismegszakító legyen, hát  S/K megadta a választ, hogy nem C16-os.
A második feléhez lásd a két-három csatolmányt.

faxelektro

Legyen szíves valaki magyarázza meg a táblázatot nem vagyok tisztában az értelmezésében?

Sztrogoff

Bocs, hát ebben az van, amit három részletben felküldtem ide.
Az első oszlop a túláramvédelem amperitása. A harmadik, ötödik és hetedik oszlopban van a
Z=230 V/alfa*Inévl
képlet szerinti hurokimpedancia eredmény - ott van a 16 A C-nél az 1,44 Ohm, amit feljebb megadott S/K. Ezen oszlopok előtti oszlopokban külön kiírta az
alfa*Inévl
értéket
Az alfa az az általam linkelt táblázat szerint a B, C vagy D típustól függően más és más érték.

Ami a kerekítést illeti, hát igen... lefelé kell kerekíteni, szóval nem 1,44, hanem 1,43 kéne abba a táblázatba, elvégre felfelé kerekítés az nagyobb hurokimpedanciát engedne meg, mint ami a képletből következik. Mint ahogy S/K írta vala.