Új létesitmények kötelezõ villamos dokumentációi, felülvizsgálatai.

Indította Novill, 2012. február 07., 12:44:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Új létesítményeknél a használatbavételi eljárás keretén belül milyen villamos dokumentációkat kérnek be a hatóságok a villamos hálózat létesítése után. Mit értünk az elsõ ellenõrzésen és kell-e még  ezt produkálni? Mik a gyakorlati tapasztalatok az ilyen eljárások folyamán melybõl tanulni lehet?

JUVILL


Ha az elõírások szerinti a mûszaki átadás, akkor kell készülni egy megvalósulási tervnek, ez a "D" terv.
Úgy tudom, hogy meg kell történni a villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatoknak. Érintésvédelmi szabványossági, az erõsáramú villamos berendezések (már vitatott) szabványossági - tûzvédelmi, az épület villámvédelmi felülvizsgálatának. Ezen kívül még szükséges a kivitelezési nyilatkozat is.
A mûszaki átadást megelõzõ felülvizsgálatok úgynevezett elsõ felülvizsgálatok.
Ezt meg kell elõzni az elsõ szerelõi ellenõrzésnek.
Elsõ felülvizsgálati megnevezéssel kell kiadni a minõsítõ iratot, ha egy újonnan létesített berendezést vizsgálunk, és akkor is, ha a meglévõ berendezések bõvítése, átalakítása, javítása utáni ellenõrzés mûszeres mérést igényel.
Az elsõ ellenõrzés egy mindenre kiterjedõ szigorú ellenõrzés.
Ha az elsõ felülvizsgálat(ok) alatt hibák jelentkeznek, azok fennállásáig nem adható ki minõsítõ irat.
Ha mégis le kell zárni a felülvizsgálatot, akkor nem minõsítõ irat, hanem hibajegyzék készül.

Novill

Az elsõ ellenõrzés az  egy összevont minõsítõ irat, mely tartalmazza az EBF és ÉV villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatot? Továbbá kell a felelõs mûszaki vezetõi nyilatkozat is.

JUVILL


Nem tudom, hogy egy minõsítõ iratban elfogadják-e.
Készítettem, készítettünk már ilyet, ezek mindig - felülvizsgálatonként - különállóak voltak. Nem vagyok meggyõzõdve róla, hogy ez mennyire helyes.
Ha információt kaphatnék arról, hogy ezeket lehet-e egy minõsítõ iratban dokumentálni, és hogyan, azt megköszönném.
Milyen rendelet, elõírás vonatkozik arra, ha egy minõsítõ írat van kiállítva az összes elsõ felülvizsgálatról.
Esetleg azt el tudom képzelni, hogy egy a minõsítõ irat száma, de abban külön - külön fejezetek tartalmazzák az ÉVF, EBF, VVF témákat.



Novill

Az MSZ 2364-610:1998 szabvány óta megjelent MSZ 2364-610:2003 szabvány illetve az MSZ HD -6:2007 szabványok vonatkozásában hogyan változott vagy változott-e az elsõ felülvizsgálatra vonatkozó elõírás?

   

JUVILL


Nekem megvan az MSZ EN 60364-6 szabvány. Az elsõ ellenõrzésrõl amit ír, az nagyon kevés, és általános.
A végén megad egy fejrészt, de szerintem ez is kevés.
Nincs olyan konkrétum, amibõl ki lehetne indulni.
A felülvizsgálatokat leírja, de ezek szerintem érintésvédelmi felülvizsgálatra vonatkoznak.
Az MSZ 10900- 2009 az EBF-et írja le, a villámvédelmi felülvizsgálat véleményem szerint most már elsõ felülvizsgálat esetén, csak norma szerinti felülvizsgálat lehet az MSZ EN 62305 szabványnak megfelelõen.
Nem találok olyan leírást, rendeletet, ami egyértelmûen megadná az elsõ felülvizsgálatra vonatkozó tartalmi követelményeket.

ELEKTOR-KALANDOR

Sziasztok!
Én még csak most készülök a norma szerinti vizsgára /márciusban lesz/de Juvill-nak igaza van újat csak így lehet csinálni,de a tanár úr mondta hogy még nincs olyan tervezõ aki  vizsgázott volna a norma szerintibõl .Mivel újat csak tervezõ tervezhet , akkor ez most hogy van?

Safety

Jelenleg is épülnek olyan épületek, amelyek villámvédelmét a régi un. nem norma szerinti elõírások alapján tervezték. Értelemszerûen ezek felülvizsgálatát a tervezés alapját képezõ szabványok, rendeletek szerint kell végezni. Tehát a kiviteli terv dátuma számít ebben az esetben. Szerintem még jövõre is találkozunk olyan villámvédelmi tervvel, ami 2011. október 6.-a elõtt készült. Egyébként a Mérnöki Kamara nyilatkozata szerint áprilisig 30.-ig olyan tervezõ is tervezhet norma szerinti villámvédelmet, aki csak regisztrált, de még nem vizsgázott.

JUVILL


Novill  témaindítása óta voltak hozzászólások.
A mai nap rátaláltam egy írásra a 2010-es kiadású Érintésvédelmi felülvizsgálók kézkönyvében. A 233. oldal 8.1. fejezet "a" pontban foglakozik az elsõ felülvizsgálattal.
"Ellenõrzás a berendezés készre szerelése (tehát új létesítés, bõvítés, átalakítás, hibajavítás)után."
" ... sok esetben a teljes körû vizsgálatokra (érintésvédelmi, szabványossági állapot és villávédelmi felülvizsgálatra) adnak megbízást, amit a felülvizsgáló el is tud végezni. Ez esetben, ha felülvizsgáló egyszerre is végzi a vizsgálatokat, azokat a különbözõ szempontok szerint külön - külön kell értékelni és külön kell dokumentálni."

Novill

Vagyis úgy értelmezhetõ, hogy külön az  ÉV és EBF minõsítõ iratot kell készíteni új létesítés esetén? Mi az elsõ ellenõrzésre egy minõsítõ iratot állítottunk ki.  Igaz ebben mind az Év, mind az EBF tartalmi részei megtalálhatóak voltak. Egyébként jobban szimpatizálnék a külön minõsítõ irattal. Ez az eredménye egyébként a folyton változó és átgondolatlan szabvány változásoknak, hogy bizonytalanná tesz bennünket.