Lakás villamos hálózatának kiépítése

Indította Tanker, 2018. január 20., 21:06:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tanker

Üdvözlet kollégák

Munkáim során találkozok sok féle szerelésmóddal, technikával. Beton, álmennyezet, fal, könnyűszerkezetes szerelés . És ezeken belül az apró technikák. Arra lennék kíváncsi, hogy ki és miként épít ki egy hálózatot az elejétől a végéig.
Sokszor van a szokásos sütő főzőlap 1fázisról kérdés. Ebből is láttam már sok féle szerelést. 3x6mm2 c25el, 5x2,5mm2 3xc16 vagy 3xb16al stb stb.
Klímák túlbiztosítva.
Világítási és dugalj áramkörök külön.
És még sorolhatnám.
Ha úgy érzed megosztanád tapasztalataidat, írd le hátha más is tud ötleteket meríteni, hogy könnyebb legyen a szerelés.

Üdv

horgaben

T.Tanker.
Ha ez esetleg segít... Nálam így lett megoldva  ,a tűzhelyhez 3 fázis esetén tökéletes az 5x2.5-es vezeték  ,de 1 fázisnál életveszély.Én 1 fázisra úgy oldottam meg az elektromos tűzhelyt,hogy 3x2.5 vezetéken kapja az 1fázist (különbontva 16A biztivel 2-2 főzőlap és 1 sütő arányban) ,a null vezető és a védőföld pedig 6-os vezetékkel lett kiépítve.   De sok függ keresztmetszet tekintetében a vezeték hosszától ,de egy lakáson belül általában nem beszélhetünk 50-100 méterekről...
Egy apró okosság amit Én jónak tartok,-bár gondolom nem szabályos -hogy abban a helységben ahol a biztosító tábla (elosztószekrény) található ott a világítás és csakis az a helységben nem a FI relén keresztül megy ,így ha valami miatt az leold ,nem kell a sötétben keresgélni .... ezt meg lehet oldani úgy is hogy automatikusan felkapcsolódjon ott a világítás függetlenül a villanykapcsoló állásától.
Továbbá azt is jónak tartom,hogy egy helység egy biztosítékkal áramtalanítható legyen  ,tehát pl  ha a kisszoba biztijét lekapcsolom akkor ott se világítás se konnektor se semmi .  Kivételt képez ez alól a nagy háztartási gépek áramellátása, tehát külön áramkör mindeggyiknek (hűtő ,mosógép, szárítógép,mosogatógép...stb)
Továbbá érdekesség de szerintem jó dolog ,hogy a bejövő áram meglétét egy led jelzi a kismegszakitó szekrényben ,ez igaz a vezérelt áram esetén is, hogy ránézésre látom ,hogy mikor van vezérelt áramom. 

nyaki

A tűzhelytáplálás sajnos nem szabványos, mert 3 db 16A-es (48A) kismegszakítóval véded a 6mm2-es vezetéket. 1 fázisú táplálás esetén ezen biztosítóértékekhez minimum 10mm2-es vezeték szükséges. Ha marad a 6mm2, akkor mindhárom 2,5mm2-es vezetőre úgy kell megosztani a biztosítást, hogy a 32A(3x13A határeset)-t semmi esetre se lépje túl. A háztartási sütők majd mindegyike 3kW alatti, míg a főzőlapoknál igen-igen ritka a 2kW-tól nagyobb teljesítményű laprész, ezért zömében 6-7,8kW között szokott lenni az összteljesítményük.
Az ÁVK leoldás utáni külön biztosított lámpatest működtethetősége teljesen szabályos, ugyanis a helyiség világítást nem kötelező ÁVK-val védeni.

horgaben

Kedves Nyaki!
Hát igen értem ,hogy a tüzhely  bekötés nem az ilyen meg olyan szabvány szerint van bekötve, de szerintem ez a legéletszerübb bekötési változat ha már 1 fázisra kötjük az amúgy igen igen csak 3 fázisra tervezett készülékeket.  1 fázisnál nekem 32A van ,tehát nem tudom tullépni a 6-os nullvezető terhelését sehogy sem ,tehát sehogy se tud rajta 48A átfolyni (amugy meg azt is birná szerintem főleg szakaszos terhelésről lévén szó). Ha pedig az álltalad emlitett 7.8 kw összteljesítményt nézzük az is csak 33.9A
Ha meg a szabványokat nézzük és 10-es vezeték kellene azt be is kell ám kötni a tüzhelybe  ,méghozzá olyan helyre amit 2.5 -es vezetéknek találtak ki (mivel 3 fázisba gondolkodtak a gyártók)

nyaki

Legyen belátásod szerint. Én csak a szabályokat emlegettem. Az említett 7,8kW csak a főzőlapra értendő.

Tanker

Köszi az eddigi válaszokat.
Ne ragadjunk le 1 témánál?
Kinek mennyire fontos a precizitás, pl lakáselosztó összerakásnál. mennyire csináljátok meg átláthatóan, vonalvezetéssel? Több tv esetén csináltok gyűjtő helyet? Kaputelefonnak riasztónak kamerának az alapszerelése stb stb arb. Jöjjenek a jobbnál jobb ötletek :)

Gyurmaúr(fi-relé)

kéremszépen, amit gyárilag 3 fázisra terveztek, mert mondjuk 12KW az összteljesítménye, nos azt nem véletlen tervezték 3 fázisra! Aki ezen fullos tűzhelyet óhajt betenni, nos az vagy építse ki a 3 fázist (jól jön az, amikor menne a mosógép, a tűzhely, a micro full gázon, az ez, az az, pláne ha még műhely, garage is van) ,vagy ha ennél kakirágóbb, akkor maradjon a gáztűzhelynél, aztán imádkozzék a téli időszakban, hogy emberi idő alatt készüljön el a lé, vagy a süti (nem süti)...
Elosztó pedig legyen minél nagyobb, akár 48, vagy 54 osztásegységes, mert üres helyet célszerű benne meghagyni, tehát ahová nem kerül semmi, illetve nem árt 3-4 db reserve kismegszakítót sem betenni, pl. 10 és/vagy 13A-est. Akinek több melléképülete is van, nos az inkább csináljon 1 fő és annyi helyi alelosztót, ahány melléképület van! Ha ezen épületek fizikailag elkülönülnek a házikótól, akkor jóféle 5x16mm2-es NAYY-J (alu) földkábelekkel kösse azokat a főelosztóba, vagy elhelyezhet egy , 30x30-as mű.a tokozottat,akár a főelosztó alá, melybe ugye érkeznek a mért főkábel(ek) (24h-s és vezérelt), aztán onnét -mondjuk HLAK-al- küldi szét az egyes melléképületi alelosztók, illetve a kecó alelosztójának irányába az egyes földkábeleket. Ebben az esetben nem lesz főelosztó, csak egymástól függetlenül kiszakaszolható alelosztók, az egész hóbelevanc áramtalanítása pedig a mérő(k)nél elhelyezett jóféle (VGK 101, amit még az atomtámadás sem csesz szét) terheléskapcs lehet.

Zoli86

Kedves Tanker!

Örülök hogy elindítottad a témát, mivel így esetleg kialakulhat egy egységes, mégis szakszerű megoldás a gyakrabban előkerülő bakikra/hibákra, amit mind tovább vihetünk.
Ha sok ilyen csodát és anomáliát akarsz látni, javaslom a '86 előtt épült panel lakásokban kezdj el nézelődni, ott aztán van szépség...  ;) (ha még egy olvadóbetéttel védett klímát látok, visszaadom a diplomám és megyek hidegburkolónak, az állítólag most jól fizet  8) )

@Mindenki:
Ha már előkerült (és a fórumon konkrét témát nem láttam hozzá), tudnátok tanácsot adni GU10-es foglalatú spot (LED) beépítésében és álmennyezet feletti szerelésében?
Álmennyezet (MDF lap talán, olyan mint a laminált padló  ;D ) van párnafákhoz rögzítve klipszel, ebbe kellene süllyeszteni a spot-okat (5db), de a "rés" az ál és valós mennyezet között csupán 4-5cm. Én arra gondoltam hogy wago-val felfűzöm mindet egy 3x1,5mm2-es gerincre és csak azt viszem el a kötődobozig. A helység egy folyosó/előtér, nem nagy kb. 3-4nm az egész.
Ti hogyan oldanátok meg?

Fecó

1. A fából, vagy más éghető anyagból készült szerkezetben, külön előírás vonatkozik a lámpatestekre is (pl. MSZ HD 60364-4-42:2015  422.4. Éghető épületszerkezeti anyagú helyiségek), mely alapján eldöntheted, hogy az adott lámpa akár falon kívül, akár süllyesztve, alkalmas-e a felszerelésre. A fenti szabvány arra is iránymutatást ad, hogy például a spotlámpák esetében milyen távolságot tarts az éghető anyagoktól.
2. Sokan megveszik a 12 V rendszerhez csomagolt fém kereteket, és külön egy zacskóban a GU 10-es foglalatokat. Ez a szabványok alapján így nem megfelelő, hiszen a kereten nincs földelőcsavar, tehát földelni nem lehet, viszont nem is teljesíti a kettős szigetelés feltételeit. Megfigyelhető, hogy a gyárilag 230 V-ra tervezett spotok vezetékei plusz szigetelőcsőbe futnak, és a bekötésük is egy kis műanyag dobozban van előkészítve (ami egy elég szar megoldás, gyakorlatilag képtelenség 2×1,5 mm2 vezetéket abba az apró vacakba bekötni) de így teljesíti a szabványi követelményeket.

Ha ennek ellenére megveszed a "rendes" lámpákat, szépen bekötözgeted mindegyikbe az MBCU vagy MT kábelt, és ezt összehozod egy rendes kötődobozba (nem ám szabadon WAGO-zunk a faszerkezetben), és WAGO-val megkötöd, és a lámpatestek is alkalmasak az éghető szerkezetű anyagba való beépítésre, akkor szuper...

nyaki

Hú, hogy én is hány helyen találkoztam már ilyen-olyan öszvérmegoldásokkal!
Egy biztos, hogy a GU10-es spotnak legalább7-8 cm belmagasságra van szüksége, ráadásul Fecó megjegyzését is érdemes figyelembe venni. Ilyen spotok helyett javaslom az álmennyezetbe építhető LED paneleket, melyekhez a megadott mélység több, mint elegendő lesz és biztonságosabb is.
https://www.vtac.hu/spl/649322/Sullyesztheto-panelek