Társasházi lakás villanyszerelése

Indította recortebordes, 2012. november 12., 16:27:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

recortebordes

Kedves Hozzáértők,

Az elkövetkezendő 2-4 hét során tervezem a nemrég vásárolt, és felújítás alatt álló lakásom teljes villanyszerelését (régi vezetékek és berendezések elbontása, új rendszer kiépítése). Végzettségemet tekintve villamosmérnök lennék, és nagyon örülök, hogy rátaláltam erre az oldalra, mert már pár óra olvasás után is rengeteg olyan elméleti/gyakorlati kérdésre találtam választ (a miértekkel és hogyanokkal együtt), amelyről szót sem ejtenek a villanyszerelésről szóló tankönyvek (vagy csak én nem találtam meg a megfelelőt, amit el kell olvasni :-)).

Ebben a témában egyrészt egy naplót szeretnék vezetni a szerelés során felbukkanó kérdések/tapasztalatok részletezésével, másrészt főként gyakorlati kérdéseket tennék fel az olvasóknak. Hangsúlyozom, hogy én nem a balfék, hanyag villamosmérnök kategóriába szeretnék tartozni - eddig apróbb villanyszerelési munkálatokat már elvégeztem, ami lett volna nagyobb méretű feladat, azt kiadtam, de látván a kivitelezés minőségét, nem kellett volna...

Lakás alapadatok: 63 m2, 1 amerikai konyhás nappali (kb 40 m2), 1 félszoba, fürdő, wc, 2 erkély. 9 lakásos társasházban.

Nyitó kérdéscsomagom a következő lenne:
- át szeretném nézetni a terveimet, illetve a lakás/társasház ÉV kiépítésével kapcsolatban konzultálni egy villanyszerelővel - milyen ár számít korrektnek ezeknek a feladatoknak az elvégzésére?
- honnan/kitől tudnék horonymarót, fészekmarót kölcsönözni?
- mi a leginkább bevált és megbízható kötési technológia (sorkapocs, wago, egymásba sodrás - a fórumból azt szűrtem eddig le, hogy wago)?
- egy védőcsőben hány áramkört vihetek? Erre eddig konkrét választ nem találtam, csak olyasféléket, hogy "egyet illik, úgy tanították", viszont azt meg nem tarthatom elképzelhetőnek, hogy ha pl. felteszek 9-10 kismegszakítót a főelosztóba, akkor a kiindulási szakaszon 9-10 csövet viszek egymás mellett a falban...
- lehetséges-e hajlított védőcsőbe bármilyen segédeszköz nélkül (tömör) vezetéket behúzni/tolni hosszabb szakaszon? Ha nem, milyen eszközt érdemes erre a célra használni?

Továbbá bevált villanyszerelési anyagokat/szerelvényeket forgalmazó üzleteket keresek, ahol nem verik át az embert, és nagy a kínálat.

nova

Lehet célravezetőbb lenne, ha a kérdéseidet a megfelelő témában tennéd fel. Azért javaslom ezt mert idővel összekeverednek az egyes témák. Mint te is látod a egy lakás villanyszerelésnél is sok kérdés merül fel.

Röviden válaszolva a kérdéseidre.

Idézetet írta: recortebordesát szeretném nézetni a terveimet, illetve a lakás/társasház ÉV kiépítésével kapcsolatban konzultálni egy villanyszerelővel

Villamos terv - Villanyszerelő Szakmai Fórum

Ha gondolod akkor töltsd fel egy kép formájában új témát nyitva az alap rajzott és akkor az a téma a te lakásodról fog szólni. Persze személyes adatokat takard ki. :)

Idézetet írta: recortebordeshonnan/kitől tudnék horonymarót, fészekmarót kölcsönözni?
Gépet gépkölcsönzőben tudsz bérelni, szerszámot is szokta hozzá árulni a kölcsönzők. Ezeket viszont meg kell venni általában, hiszen kopó alkatrészek. Kaució letétele mellett napi bérleti díjat számítanak fel.

Idézetet írta: recortebordesmi a leginkább bevált és megbízható kötési technológia (sorkapocs, wago, egymásba sodrás - a fórumból azt szűrtem eddig le, hogy wago)?

Milyen kötõelemet használsz a vezetékek kötéséhez - Villanyszerelő Szakmai Fórum
Ebben a témában lehet beszélgetni erről.  ;)

Idézetet írta: recortebordeslehetséges-e hajlított védőcsőbe bármilyen segédeszköz nélkül (tömör) vezetéket behúzni/tolni hosszabb szakaszon? Ha nem, milyen eszközt érdemes erre a célra használni?

A védőcsövekbe általában a villanyszerelők tömör vezető szálakat húznak. Behúzó szalag segítségével ez mindennapos feladat. Amire te gondolsz a hajlékony MKh vezetékeket érvéghüvellyel általában kapcsolószekrényekben alkalmazzák, kábel csatornákban vezetve. (Érvéghüvely a wago sorkapocsnál lemaradhat)

Ha olyan kérdésed van mely esetleg külön témában is elférne nyugodtan nyithatsz neki újat, hiszen így későbbiekben jobban megmarad a fórum témáinak áttekinthetősége.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Felmerült bennem 1-2 igen fontos kérdés; mégpedig, hogy 1 vagy 3 fázisú a betáplálás a kecóban, továbbá, hogy milyen tűzhelyed lesz? Gáz avagy kerámialapos villany? Bojlered villany, vagy gáz? Hírtelenjében ezen basic kérdések merültek fel bennem, melyek nagyrészt determinálják a lehetőségeket. Én annyira nem vagyok Mü cső párti, mert amennyiben pl a főelosztónál 9-10 db -mondjuk- 16-os, v 20-as méretű Mü cső lesz, nos ez esetben igen széles hornyot kell, hogy vágj a falba, ami -bárki bármit is mond- gyengyíti a falat. Én épp ezért MBCu kábeleket szoktam használni, abból is a 3x1.5mm2-től az 5x2.5-ig bezárólag. Amennyiben gipszkarton álmennyezeted lesz, akkor érdemes megfontolni a kábeltálca (Ld:képek) alkalmazását, hiszen azokra minden kábelt rá tudsz pakolni és egy esetlegesn késöbbi bővítés, átépítés során csak kicseréled a már nem használt kábelt egy másikra, vagy pakolsz még fel 1-et, 2-őt pluszban. EPH FONTOS!!! Gondolom, képben vagy az EPH kiépítés szabályaival kapcs?! RCD-ből tégy fel legalább 2-őt, egy max 100mA-t a főelosztóba és párhuzamosan (vagy S betűs RCD-ket beépítve egymás után is...) egy max 30-ast a fürdőszobai Á.K részére, így tudsz egy megfelelően szelektív RCD kialakítást csinálni, ahol egy fürdőszobai "kaland" következtében nem borul sötétség a kéróra... ;) Remélem, a többiek is fognak szolgálni neked 1-2 érdekességgel, s így legalább egy,a gyakorlati fogásokat is profi módon elsajátító vill mérnök leszel!
Sok sikert!

Üzenet összefûzve: 2012. november 13., 14:49:44 DÉLUTÁN

Ja és még valami; www.vill-kesz.hu No, itt aztán van jóárasított cucc bőséggel!!!

recortebordes

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat!

Este vagy holnap küldök egy részletesebb listát a fogyasztókról (+tervet), de addig is a lehetőségekről:

- 3 fázisú villanyóra 16-os megszakítókkal,
- nagyobb villamos fogyasztók: indukciós főzőlap, elektromos sütő.

Fi reléből/RCD-ből úgy terveztem, hogy 1 db 3 fázisú 30 mA-es fi relét teszek fel az elosztószekrénybe. Az indukciós főzőlaphoz amúgy is valószínűleg 2 fázisú bekötést kell használnom (L1, L2, N), ami ha jól gondolom nem teszi lehetővé 3 db 1 fázisú fi relé használatát.

A földelési rendszert tüzetesebben még nem vizsgáltam át, a régi kivitelezés miatt piros színű kábelek vannak földelésre használva, amelyek a jelenlegi elosztódoboz fölé egy kötöződobozba gyűlnek össze, és egy kék színű kábellel vannak összekötve.

Ezen az 1 Mü cső - 1 áramkör dolgon még mindig töröm a fejem. Hallottam olyan indokot a Mü cső használatára, hogy utólag könnyebben bővíthető a rendszer. Azonban az előbbi megkötés ezt lehetetlenné tenné. Mi a konkrét probléma azzal, ha több áramkört vezetek el egy csőben?

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. november 13., 14:45:59 DÉLUTÁN
Én épp ezért MBCu kábeleket szoktam használni, abból is a 3x1.5mm2-től az 5x2.5-ig bezárólag. Amennyiben gipszkarton álmennyezeted lesz, akkor érdemes megfontolni a kábeltálca (Ld:képek) alkalmazását, hiszen azokra minden kábelt rá tudsz pakolni és egy esetlegesn késöbbi bővítés, átépítés során csak kicseréled a már nem használt kábelt egy másikra, vagy pakolsz még fel 1-et, 2-őt pluszban.

Köszi a tanácsokat a kábeltálcával kapcsolatban! A terv alapján látszani fog, hogy néhány helyen elég nehéz dolgom lesz a kábelek elvezetésével. Az MBCu kábelt közvetlenül bevakolod, vagy abból tudsz több áramkörnyit elvezetni 1 mü csőben?

Gyurmaúr(fi-relé)

Noshátakkor kéremszépen; én a helyedben azt az órát felbővíteném 3x20A-ra és akkor tutira nem kell állandóan fejszámolni, hogy mi mennyi, hogyan, merre, meddig...  :'(  Aztán, az indukcióst inkább 400V 3 fázisra, azaz L1,L2,L3,N,PE kösd be, mert eképpen tényleg nagyjából testvériesen van elosztva a terhelés és használhatod a készüléket teljesértékűen, ami nem egy hátrány egy kiadós családi ebéd megfőzése és sütése alkalmából. Ami a Fi-relé illeti, nos az az egész lakásé legyen, s ,mint ilyen a mért betáp kábel érkezési végére kerül, tehát igenis bekötendő az összes fázis, ill az N kábel is. Ha igazi gourman vagy, akkor beteszel egy 100mA-es fő RCD-t, mely S,azaz szelektív, ill a "kényes" Á.K-k (fürdő) részére további, legfeljebb 30mA-t teszel. És amennyiben nagyon coool akarsz lenni, akkor bekerül egy "C" lépcsős túlfeszvédelmi egység is, bár az akkor lesz csak igazán coool, ha van a ház csatalkozó szekrényében egy ugyanolyan gyártmányú "B" is!  Apropó, mért betáp: az nem tudom, milyen állapotban leledz, de amennyiben cserélned kell, nos ezesetben min 10mm"-es Cu (MT, vagy MBCu) legyen, vagy ha vésni akarsz, akkor Mü II-es 36-os átmérőjű csövet tégy be. A földelési rendszert is építsd újjá, mert a régi piros -valószínűleg Al- vezetékek egy nagy kakit nem érnek már, épp ezért is javasoltam, hogy inkább MT és/vagy MBCu kábelt használj, mert abból akár 3-at is behúzhatsz 1-1 csőbe, persze lehetőleg úgy, hogy ne szoruljanak benne a kábelek és ahol több lesz, mint 3, ott törekedj arra, hogy 1-1 csőbe kerüljön kisebb terhelésű -pl. világítási, ill nagyobb terhelésű, pl a tűzhelyé, mely min .5x2.5-ös legyen, de természetesen az MBCu (MT NEM!) bevakolható, tehát ezzel is egyszerűsödhet a melód. Egyébként,  a PE vezetők már a mért főelosztó sínjein lesznek érkeztetve (az N a Fi-relé kapcsán és majd onnét megy a PE sínre), épp ezért lehetőleg olyan elosztót végy -pl. hensel KV, de a Legrand, ill a GE is igen jókat gyárt- ,amelyekben van N,PE sín. Tényleg, csak tiszta szívből tudom javasolni neked is a kábeltálcákat, hiszen amennyiben lesz álmennyezet, nos abban az esetben napokkal rövidítheted meg a szerelési időt, hiszen nem kell cseszetelni a Mü csövek helyének kivésésével, a csövek "konfekcionálásával", az MCu vezetékek behúzkodásával, majd a helyreálítással. Arról már nem is beszélve, hogy a tálcára feltehetsz még pluszban kábeleket, akár -megfelelő szigeteléssel- riasztó, ill egyéb (patch) gyengeáramú kábeleket is.  Hajrá!!! 8)

nova

Általában azért az erősáramú és gyengeáramú hálózatokat külön tálcán szokták vinni. :)
Ha ilyenben is gondolkodsz érdemes előre jól megtervezni a kábel nyomvonalakat, hiszen egy egy kereszteződés későbbiekben érdekes feladatok elé állíthat.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

balzsi

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. november 19., 18:11:44 DÉLUTÁN
Noshátakkor kéremszépen; én a helyedben azt az órát felbővíteném 3x20A-ra és akkor tutira nem kell állandóan fejszámolni, hogy mi mennyi, hogyan, merre, meddig...  :'(  Aztán, az indukcióst inkább 400V 3 fázisra, azaz L1,L2,L3,N,PE kösd be, mert eképpen tényleg nagyjából testvériesen van elosztva a terhelés és használhatod a készüléket teljesértékűen, ami nem egy hátrány egy kiadós családi ebéd megfőzése és sütése alkalmából. Ami a Fi-relé illeti, nos az az egész lakásé legyen, s ,mint ilyen a mért betáp kábel érkezési végére kerül, tehát igenis bekötendő az összes fázis, ill az N kábel is. Ha igazi gourman vagy, akkor beteszel egy 100mA-es fő RCD-t, mely S,azaz szelektív, ill a "kényes" Á.K-k (fürdő) részére további, legfeljebb 30mA-t teszel. És amennyiben nagyon coool akarsz lenni, akkor bekerül egy "C" lépcsős túlfeszvédelmi egység is, bár az akkor lesz csak igazán coool, ha van a ház csatalkozó szekrényében egy ugyanolyan gyártmányú "B" is!  Apropó, mért betáp: az nem tudom, milyen állapotban leledz, de amennyiben cserélned kell, nos ezesetben min 10mm"-es Cu (MT, vagy MBCu) legyen, vagy ha vésni akarsz, akkor Mü II-es 36-os átmérőjű csövet tégy be. A földelési rendszert is építsd újjá, mert a régi piros -valószínűleg Al- vezetékek egy nagy kakit nem érnek már, épp ezért is javasoltam, hogy inkább MT és/vagy MBCu kábelt használj, mert abból akár 3-at is behúzhatsz 1-1 csőbe, persze lehetőleg úgy, hogy ne szoruljanak benne a kábelek és ahol több lesz, mint 3, ott törekedj arra, hogy 1-1 csőbe kerüljön kisebb terhelésű -pl. világítási, ill nagyobb terhelésű, pl a tűzhelyé, mely min .5x2.5-ös legyen, de természetesen az MBCu (MT NEM!) bevakolható, tehát ezzel is egyszerűsödhet a melód. Egyébként,  a PE vezetők már a mért főelosztó sínjein lesznek érkeztetve (az N a Fi-relé kapcsán és majd onnét megy a PE sínre), épp ezért lehetőleg olyan elosztót végy -pl. hensel KV, de a Legrand, ill a GE is igen jókat gyárt- ,amelyekben van N,PE sín. Tényleg, csak tiszta szívből tudom javasolni neked is a kábeltálcákat, hiszen amennyiben lesz álmennyezet, nos abban az esetben napokkal rövidítheted meg a szerelési időt, hiszen nem kell cseszetelni a Mü csövek helyének kivésésével, a csövek "konfekcionálásával", az MCu vezetékek behúzkodásával, majd a helyreálítással. Arról már nem is beszélve, hogy a tálcára feltehetsz még pluszban kábeleket, akár -megfelelő szigeteléssel- riasztó, ill egyéb (patch) gyengeáramú kábeleket is.  Hajrá!!! 8)

Te találkoztál már 3 fázisú indukciós főzőlappal? Mert amelyeket én néztem (bekötési rajzokat), azoknál 1x230 V (32 A), vagy 2x230 V-os (16 A) lehetőség volt felajánlva.

Szelei

Én személyem szerint végkép utálom azt a szerelést ami mennyezeten szerelt és utólag leburkolt (gipszkartonozott).

Főnököm lakását két alvállalkozózó "kolléga" megszerelte az általam készített tervezői segédlettel. Kimondottan kértem ha valami nem teljesen tiszta hívjanak és megbeszéljük.

Elkészült a szerelés. Be akartuk üzemelni a telefon és számítógép rendszert. Mint kiderült a két okostojás felfűzte mind a telefon mind a számítógép aljzatokat. Egy érpárral 5-6 telefon aljzatot kötöttek, ugyanígy egy nyolceres számítógépkábel szolgált volna ki 5-6 csatlakozó aljzatot. De az antenna vezetékeket is össze keverték a riasztóhoz tartozó videó-kamera kábellel.

A helyreállítást csak mennyezet bontással letehet volna megoldani! Így viszont szinte szakmailag használhatatlan épületet sikerült nekik csinálni.

Ugyanez falon csövezett épület esetén ha nem is könnyen de nagyobb bontás koszolás nélkül megvalósítható!

recortebordes

Elkészültem a dugaljak, kapcsolók, lámpák helyének megtervezésével. Előre is elnézést kérek, a tervek kézzel rajzoltak, és a méretek sincsenek rajta feltüntetve - idő és szoftver hiányában most ennyire tellett.

Ami még hiányzik a tervből, hogy ki szeretnék húzni egy gyengeáramú hálózatot is külön csőben, amiben vagy ethernet kábel vagy egy sodort érpár menne végig. Az utóbbira az idő haladtával vagy saját fejlesztésű, vagy már piacon megtalálható intelligens készülékeket szeretnék csatlakoztatni (központi redőnyvezérlés, termosztát, kapacitív érzékelős programozható kapcsolók). Ez hosszabb távú fejlesztés lesz, ezért először mindenképpen a teljes rendszert hálózati feszültségről működőnek építem fel.

Holnap fogom elbontani a meglévő villanyvezetékeket, szerelvényeket, védőcsöveket (hagyok az elosztótáblánál 3 db munkakonnektort). Ezek alapján hétvégén megtervezem a védőcsövek nyomvonalát. Hétvégén ezen túl megvizsgálom és ledokumentálom, hogy van érkeztetve az elosztótáblába a bejövő mért vezeték (főként földelési szempontból).

Novill

Sok mindenre megfelelő gyengeáram esetén a cat 5 vagy cat 6-os utp kábel. Viszont az intelligens hálózat (KNX) szereléséhez viszont buszkábelt javaslok.