Olvadó biztosíték

Indította villany94, 2013. március 03., 19:24:14 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

villany94

Ha szelektíven szeretnék egy dugaljat védeni, akkor egy lengő bizti foglalattal ez megoldható úgy, hogy a dugalj vagy akár fali kapcsoló mögé rejtem?
Másik opció: Lehet-e kapni olyan csatlakozó aljzatot/fali kapcsolót, amiben gyárilag van már biztosíték? (Pl. már sokszor láttam angol szabványú hálózati dugót, amiben benne volt a kis üveg bizti.)

Simon Endre

Van bizony olyan "kapcsoló" emelyben található ovadóbíztosíték, csak ezt dimmernek nevezzük, és itt a triak védelme miatt van alkalmazva, Én egyébként nem látom ésszerűnek az ilyen rejtett alkalmazásokat, mert még a hibakeresés is elég bonyolult lehet, ha csak a biztivel párhuzamos glimm-előtét nem jelzi a kiolvadást. Egyébként ez megoldott sportintézményeknél, táblára szerelt, vagy dobozba "integrált" dugaljzat kismegszakító, sőt kismegszakítóval kombinált hibaáramkapcsoló alkalmazásával. Ha netán  egy dugaljzat védelme nagyon fontos, annak egyedi leágazást kell csinálni a lakás, iroda, stb. bíztosító táblájától, és at akár 1-2 A-re is bíztosítható lehet, ha az a felhasználás sajátsága miatt ezt kívánná, pl. egy villamos oktatótábla, vagy kisérlrti panel csatlakoztatása esetében. A kolléga álltal említett villásdugóba épített bíztosíték G30, vagy C30 tipusu , ez nálunk nem nagyon járatos és drága is, Tudomásom szerint Anglában és a koronagyarmatokon alkalmazott.( Egyébként iszonyú bunkó nagy jószág.)

balzsi

Tegnap történt egy villanymotor csere a szárítónál. Az átalakítások miatt nagyobb teljesítményű ventilátort kellett felszerelni. Az eddig 35 kW-os helyett 40 kW-os villanymotor került felszerelésre és a bekötést végző srácok a régi (80 A-os) biztosítékkal végeztek próbaindítást, ami így eredménytelen lett. Ezt követően 100, majd 125 A-os biztosítékkal folytatódott a próba ( nagyobb értékűt nem tudtam adni nekik). Azonban a 125 A-osból is az egyik elszállt a delta váltáskor. A kérdésem az lenne, normális-e az, hogy a három biztosíték közül kettő hőmérséklete közel azonos volt a külső levegő hőmérséklettel, míg a tönkrement biztosíték égetően forró volt. Nem kellett volna mindháromnak valamilyen szinten felmelegedni?

Simon Endre

Szia balzsi!
Az ilyen motorcserebere mennyire járatos nálatok, mert a motor kábelezése és kapcsolóik is bíztosan kibírják ezt? A bíztosíték értéke  villanymotoroknál a névleges áram feletti második bítosítékosztály, esetedben 160 A kellene legyen. A delta  váltásnál bekövetkező kioldás lehet a bítosíték alámérétezésén kívül a túl korai váltás vagy a hajtás terhelési jellege pl. centrifuga, vagy ventillátoroknál ha nem megoldott a szívó vagy nyomó oldali torlasztás az indítás idejére és az aláméretezett kapcsolók amikor az ívoltás bizonytalan és váltásnál "összekőp" a csillagponti ív a helyére lépő fázissal. Ez főleg kézikapcsolóknál és nyugvóérintkezős kontaktoroknál fordul elő, amelyeket kifelyezetten Y/D kapcsolókban alkalmaznak. Az a jelenség, hogy csak egy fázisban volt magas, (kioldást okozó) áramérték viszont csoporttévesztésre utal amikor a "Y" vezetékcsoportból átkeveredik egy másik vezeték "D" csoportba. Ez néha újratekercselés után szokott előfordunlni az un. "gyári" bekötésnél amikor a motor még nem a kapocslécről van kipróbálva és utána kötik el. Tévesen!

balzsi

Kedves Simon Endre!

A kábel méretezéssel nincs gond mert a ventilátor ellátását 50-es rézkábellal csinálták, a mágneskapcsolókat kicserélték nagyobb teljesítményűre. A túl korai váltásra én is rákérdeztem, a válasz az volt, hogy gyári értéken van. Itt egy teljesen új motorról van szó, majd hétfőn meglátjuk a 160 A-es biztosítékkal mit alkot.