Wago Paszta

Indította Villanyreszelő, 2013. március 26., 18:13:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

Üdvözlet!

Csavaros réz elosztó síneknél szoktatok használni pasztát aluminium  veteték csatlakozásnál?
Egy cikk szerint egy  elosztó ilyen miatt égett le.

Biztosítéktábla javítás » BUDAPEST VILLANYSZERELŐ GYORSSZOLGÁLAT TEL.: 06306040927

Fecó

A föld és nulla-sínek valóban rézből készülnek, és valóban nem egészséges az alumíniummal való kapcsolat, de az elégés ugyanekkora valószínűséggel adódhat az alumínium "hideg-folyása" miatt, vagy a túlságosan meghúzott csavar miatt is...

Villanyreszelő

Én még nem találkoztam pasztával sehol.
Gondolom régen mikor nem volt paszta is voltak ilyen működő kötések.

Marton

Az ilyen, nem lemezes "sorkapocs" esetén ajánlom az alu vezetékre érvéghövelyt húzni és úgy bekötni. Ezzel lesz "lemezes" kötés, nincs alu/réz közvetlen érintkezés, kevésbé tudja a csavar szétlapítani az alu vezetéket.

nova

Én sem használtam még a wago pasztás módszert, de rémlik egy leírás ezzel kapcsolatban (talán innen a fórumról) melynek alkalmazási környezete nem az ilyen réz sínre kötésről szólt. Mellesleg Marton módszere szerintem is jobb megoldás lehet, nagyobb keresztmetszeteknél is az ónozott saruk használatával réz sínre ráköthetőek az alumínium kábelek.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Marton

Wago pasztát szakkiállításról ismerem, alapvetően érintkezőpaszta. Tehát a normál oxidréteggel rendelkező alu vezető "tisztítását" végzi. Erössebb oxidáció esetén mechanikusan is meg kell tisztítani a vezetéket. Továbbá a ruggós csatlakozóba nyomott elegendő paszta a nedvességet is kizárja, fedi az aluminiumot a további oxidációtól. Réz vezeték is biztonsággal lehet mellette.
Szétszedtem több gyártmányú ruggós kötőelemet is (Wago, Weidmüller, Mixvil) szemre mind egyforma anyagú, ezüstös színü, tehát nem réz. Azaz az alu nem vörösrézhez csatlakozik, nem is ezért kell a paszta.
http://www.wago.com/cps/rde/xchg/SID-53EFFEF9-579F0672/wago/style.xsl/hun-383.htm

Villanyreszelő

Üdv Marton!

Megnéztem az érvég hüvelyeim anyagát, több fajtát is.
Ezeknél a felület van bevonva,amit megkarcolva az anyaga réz lemez.
Mondjuk még mindig jobb,mint a telibe alu réz.

nyaki

A ma használatos "réz" sínek mindegyike sárgaréz, ami annyit jelent, hogy az aluvezetékek minden zokszó nélkül beköthetők károsodás nélkül. A pasztát felesleges a csavaros kötéseknél alkalmazni, mert nem biztosított a paszta általi gázmentes, körkörös szigetelése az alunak. Az általunk ismert alupaszta elsősorban a WAGO-rendszerű kötőelemeknél használatos és arra is fejlesztették ki. Amikor Magyarországon először megjelent a WAGO cég, már akkor kaptam tőlük promócióba egy nagyobb fecskendővel és a tőlük kapott kötőelembe fecskendezve, azóta is teszi a dolgát egy ezzel javított betápoldali 10mm2-es MAl vezeték.
Az alu legkézenfekvőbb és legbiztonságosabb bekötését csavarozás esetén az érvéghüvellyel lehet megvalósítani, mert azzal megakadályozod a fémfolyást is, ugyanis a zárt hengerből nincs hova távoznia az anyagnak és a falának feszülve biztosan ott marad, ráadásul gáztömör lesz a kötés is.
Amióta létezik érvéghüvely, azóta használom és még egyetlen kötést sem kellett javítani.