Fizikai vezetékezés gyakorlati szempontjairól.

Indította Cadillo, 2021. szeptember 29., 10:38:04 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Cadillo

Tisztelt Fórumozók!

Jelenleg villanyszerelési OKJ-n veszek részt és a segítségeteket szeretném kérni a kapcsolási rajzok alapján a bekötések elkészítéséhez. Pl. ha van egy villanymotor irányváltással és irányt jelző lámpákkal és hibajelző csengővel. Elindulok valahonnan, de akkor a vezetékek egymást fogják keresztezni és már a végén nem tudom, hogy melyiket kötöttem be és hogy hova. Van olyan szempont ami alapján érdemes kiindulni? Szín szerint célszerű végighaladni vagy inkább fogyasztónként? Célszerű a fogyasztótól menni a kapcsolótábla felé? Mert a rajzot még értem, de utána a sok vezetékbe belezavarodom.

tothgyula

T.Cadillo!
Hát igen, a villanyszerelés nem olyan egyszerű, ahogyan sokan gondolják.
Az erőátviteli huzalozást készítsd el először.Gondolom, rajzod van. A három fázisvezető színe: fekete barna,szürke.Lehet 3fekete is de akkor jelöld a sorkapcsoknál L1-L2-L3.
A vezérlést piros színű vezetékkel( 0,75-1mm2) kell szerelni és külön biztosítani. Törekedj a pontos szerelésre,érvéghüvelyezésre, kötegelésre. Először mindíg a vezérlést próbáld ki, fogyasztó nélkül. Aztán jöhet a fogyasztó. Áramütésre vigyázz! ÁVK legyen a betáp oldalon. A Kollégák még bizosan ki fogják ezt egészíteni.Türelmes, jó munkát!

Atis57

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2021. szeptember 29., 12:11:25 DÉLUTÁN
T.Cadillo!
Hát igen, a villanyszerelés nem olyan egyszerű, ahogyan sokan gondolják.
Az erőátviteli huzalozást készítsd el először.Gondolom, rajzod van. A három fázisvezető színe: fekete barna,szürke.Lehet 3fekete is de akkor jelöld a sorkapcsoknál L1-L2-L3.
A vezérlést piros színű vezetékkel( 0,75-1mm2) kell szerelni és külön biztosítani. Törekedj a pontos szerelésre,érvéghüvelyezésre, kötegelésre. Először mindíg a vezérlést próbáld ki, fogyasztó nélkül. Aztán jöhet a fogyasztó. Áramütésre vigyázz! ÁVK legyen a betáp oldalon. A Kollégák még bizosan ki fogják ezt egészíteni.Türelmes, jó munkát!

Szia!
Tanulókoromban  mindig csináltattak munkarajzot, s ennek  minden bekötött végét  kipipáltuk.Később már ment fejnől is .
Ezeket célszerű jól betanulni, mert egy hibakeresésnél  nagy hasznát veszed  a rögzült tudásnak.

980POWER

A nagyobb szekrényekben a vezetékek végei számozva vannak, akár csak a rajzon.

Sztrogoff

Az én véleményem: Akár szerel, akár ellenőriz valaki, végig kell menni. Elindul az ember a nullától - vagy a fázistól - és megy végig, míg körbeér. Ahol elágazás van, ott egyik irányban megy tovább, míg azt az irányt ki nem végzi, elágazásosnál annyival bővül a feladat, hogy megjegyzi, melyik irány volt, amin végigment, és utána a másikon megy végig. Lehet színezgetni, számozgatni, azokkal az a baj, hogy ha nem megy végig az ember arra, amerre az áram vagy feszültség, akkor nem ellenőrzi a kapcsolás jóságát. Ha meg végigmegy, akkor meg nem a számozás vagy színezés a lényeg, hanem a drót útja.
Kiegészítés: hamar elmúlnak ezek a problémák, ez csak egy kevés gyakorlat kérdése. Akik rádióamatőrködtünk nyolcadikos korunkban a detektoros vevő meg a max kéttranzisztoros izék, mint multivibrátor nagyságrendjében, mi állítottunk össze középiskolában leggyorsabban és magabiztosan kapcsolásokat.

tothgyula

T. Sztrogoff!
Egy korosztály lehetünk, mert 6-ik osztályos koromban megcsináltam én is a kristálydetektoros fülhallgatós rádiót.

Cadillo

Kedves Címzettek!

Köszönöm az eddig válaszokat. Nagyon elgondolkodtató és tényleg nem olyan egyszerű, mint ahogy elsőnek tűnt.

Nem szeretnék új topicot nyitni és nem tudom, hogy mennyire szabályos, de feltennék még egy-két kérdést.

Láttam egy vasúti átjáró fénysorompójáról egy kapcsolási rajzot, ami alapján a mágneskapcsolót egy [ MÉ - L-N-1 ]-el jelölt készülék kapcsolgatja a szabad és a tilos jelzés között. A másik eszköz egy relé szerűség (időrelé?), ami [ A1 - A2 - 15 - 16 - 18 ] menetekkel rendelkezik és kapcsolgatja a fázist. Milyen eszközök ezek pontosan? Mivel felmerült, hogy az időrelé részére ez túl nagy terhelést jelentene a másodpercenkénti kapcsolgatás.

Segítségeteket előre is nagyon köszönöm.

Simon Endre

A jó rajzokon kőtéspont csak csatlakozásponton (szerelvényen) van az pedig számozott vagy jelölt.

Sztrogoff

Én, ha vezérlést csináltam, mindig találkoztam olyan csomóponttal, ami több vezetéket kötött össze. Csak egy egyszerű példa, az öntartó kapcsolásnál a begomb és a záró segédérintkező párhuzamosan kapcsolva, meg harmadikként az odaérkező és továbbmenő vezetékek. Én sosem kötöttem  egy csavar alá egy vezetéknél többet, hanem a csavaros rézsínből fűrészeltem megfelelő lyukszámút.

980POWER

Gyalogátkelő felett villogó két sárga lámpa egymást váltja, időrelé léptető funkcióban, váltóérintkezős, ugyan annyi idő a meghuzási, mint az elengedett idő, tízen valahány évig elment, aztán egy zárlat az egyik érintkezőt elégette azután csak az egyik funkcióban villogott. A vasúti lámpa is így lehetett régen a ledes korszak elött.