PEN szakadás elleni védekezés ÁVK-val

Indította Pál Bence, 2016. november 24., 19:30:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

Ja, hogy hibátlan készülék esetén! Nem rossz ötlet, bár akkor nem kell más, mint a védővezetőt átvezetni - és abban reménykedni, hogy azon más áram nem folyik, csak a rázós. Ez utóbbi kérdés, hogy teljesül-e.

Simon Endre

Így  az ÁVK feszöltség védőkapcsolóvá  alakulna méghozzá tuzedvoltos tarományban érzékelne és megszakítaná a "védőkört" a lekapcsolással. Ngyon okos gondolatmenet.......
A PEN szakadás szerencsés esetben és 30 mA leoldási áramnál  és "s"  tipusnál még bizonyára védene, de háromfázisú rendszerben a potenciális áramütés veszélye mellett a fogyasztók tönkremenetele is fennállna továbbá a 230 V-os egyfázisú forgógépek 400 V-on nagyon veszélyesek lehetnének pl. egy kefekorongos csiszológép esetén.

980POWER

Azért egyet vegyünk figyelembe! Minden védelmi szervnek megvan a rendeltetésszerű használata és a szabályos bekötése, ettől bármilyen módon eltérni felelőtlen és akár élet veszélyt előidéző cselekedet, vagy jobb esetben akár felbecsülhetetlen anyagi kárt okozhat!!!
Képet sajnos nem készítettem róla, de küllemre az Compact NS 630-1600 A-ig - Univerzális megszakítóra, de csak tényleg küllemre. Egy német oldalon megtaláltam akkor amikor még friss volt a téma, de mostanra már elfelejtettem a típust. Utólag lettek hozzá rendelve különböző védelmi relék, fázis és feszültségfigyelő biztosan mert azokat láttam, de nem én építettem be, de gondolom a PEN szakadásával is működésbe lehet hozni a kioldást. Ha sikerül megtudnom mi a típusa megírom.

Sztrogoff

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2016. november 26., 22:04:35 DÉLUTÁN
megszakítaná a "védőkört" a lekapcsolással...
...de háromfázisú rendszerben a potenciális áramütés veszélye mellett a fogyasztók tönkremenetele is fennállna továbbá a 230 V-os egyfázisú forgógépek 400 V-on nagyon veszélyesek lehetnének pl. egy kefekorongos csiszológép esetén.
Miért kéne a lekapcsolásnak így működnie? Az ÁVK képes 3 fázist és nullát kapcsolni.

balzsi

Üdv Mindenkinek!

Úgy döntöttem, én is beszállok egy ötlettel. ;)  A jobb megértés érdekében mellékeltem egy képet.
A képen megrajzolt elrendezés szerint a második FI relén menne keresztül a PE úgy, hogy párhuzamban lenne egy fix kötés is mivel a védővezetőt nem lehet megszakítani. Igaz, így dupla áramnak (kb. 40mA) kellene átfolyni a FI relén ahhoz, hogy leoldjon, de így ez is biztosítaná az élet védelmét. A FI reléhez csatlakoztatott segédérintkező szakítaná meg a fázist.
Várom a véleményeket.

JUVILL


És mi van akkor, ha szelektív ÁVK-ra van szükség? ;)

nyaki

Ha átkötöm egy darab deróttal az ÁVK-t, az nem fog lekapcsolni. A 40mA sem lesz igaz, mert nem tudjuk a derótdarab és az ÁVK átmeneti ellenállásának az arányát.

balzsi

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. november 29., 07:49:34 DÉLELŐTT
Ha átkötöm egy darab deróttal az ÁVK-t, az nem fog lekapcsolni. A 40mA sem lesz igaz, mert nem tudjuk a derótdarab és az ÁVK átmeneti ellenállásának az arányát.

Üdv Nyaki!

Való igaz, hogy én nem tervezem az ÁVK-im számának növelését.  :)
Számításaim szerint, ha nállam bekövetkezne egy PEN szakadás, a földelésem levezetne annyi áramot (direktben kötve cca. 17A), hogy a test nagy ellenállása miatt, rajam már nem menne keresztül akkora áram, hogy az leoldja az ÁVK-t.
Pusztán elméleti síkon foglalkoztat a téma. A képen bemutatott kötés szerint viszont szerintem le kellene oldani az ÁVK-nak, az lehet hogy nem pont 40mA-nál.
Én csak abból következtettem erre az értékre, hogy a 30mA-es leodása 20mA környékén következik be és én ennek vettem a kétszeresét. A némi ellenállás különbséggel nem számoltam.

KábElemér

Nagyon érdekes gondolat. Lehet kapni áramerősség szenzorokat, a lakatfogóval azonos elven működőket, amiket a földelésre applikálhatsz, megszakítás nélkül, majd egy Arduino és egy relé segítségével lekapcsolhatod az áramot, vagy legalább valami vészjelzést adhatsz.