5 eres kábelen lehet 2 1 fázisú áramkör

Indította stefil, 2016. április 24., 09:31:03 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

stefil

Helló Mindenki!
Engem az érdekelne szerintetek lehet  5 eres kábelen 2db 1 fázisú áramkört vezetni, közös védővezetékkel.? Valamint mit lehet tenni elosztóban kikötött kábel végével, ha később mégis használni kell? Nem találom a szabványban.

Fecó

Szabványban tiltás nincs, tehát szerintem lehetséges. A közös védővezető rendben, hiszen a keresztmetszet igazodik a védendő áramkör legnagyobb keresztmetszetéhez, hiszen egy kábelen belül vannak az erek. Színjelöléssel lehet egy kis meló, mert nem sok kábelben van 2 db kék ér. De ha következetesen jelölöd a kábel mindkét végénél, akkor jó. A kikötött kábelvéget ha leszalagozod, szerintem elég. Esetleg ha teljes kábelre vonatkozik a kérdés, nem árt feliratozni sem...

Simon Endre

Van osztott kivitelő villanytúzhely, ahol a főzőlapok külön kétfázison a szeparált cirkós sütő meg a harmadikon. Ehhez a "felsőrészhez" jó volt gyárilag a 4X2,5-es kábel 6-7 kW közötti terhelésre. Mi gond lenne egy hasonló más fogyasztói párosnál. Gondolom a 2,5-es keresztmetszet az eredő nullaáram szerint lett meghatározva, vagyis a fázisáramok szerint lehet egy kicsit túl is méretezett.

nyaki

Miért ne lehetne használni? 1 db N esetén a két különálló, de azonos fázisra kötött fázisvezető áramát az egyetlen N-hez kell igazítani, míg ha 2 N-re van szükség, akkor ahogy Fecó is javasolta, átszínezéssel bármelyik fázisvezető kinevezhető a 2. N részére és ekkor a vezetőre megengedett legnagyobb árammal terhelhetőek a fázisvezetők.

Gyurmaúr(fi-relé)

Amennyiben pedig a szürke eret használod az L2 N-jeként,akkor különösebben nem is kell színezgetni, de fontos a kábel külső köpenyén jelezni, hogy az L3 színe valójában N-t takar!

Sztrogoff


tothgyula

Üdvözletem.
Az elosztóban kikötött kábel ill. vezetékvégeket pedig zárd rövidre és szigetelg le.Az OTSZ azt irja, hogy az üzemen kivüli berendezéseket le kell szerelni, meg kell szüntetni. Sok esetben a megszüntetés nehéz,körülményes,netán a tulaj sem járul hozzá, igy a fenti megoldás lehetséges.Én ráteszek egy tartós feliratot egyértelmü szöveggel.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.