Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => Célmûszerek => A témát indította: nova Dátum 2011. augusztus 16., 17:34:33 DÉLUTÁN

Cím: ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: nova Dátum 2011. augusztus 16., 17:34:33 DÉLUTÁN
ÉVÉ UNIVERZÁL típusú mûszerrel kapcsolatos beszélgetés.
Cím: ÉVÉ-Univerzál
Írta: Attila Dátum 2011. december 29., 22:06:51 DÉLUTÁN
Üdvözlök Mindenkit!
A közelmúltban kaptam egy ÉVÉ-Univerzál tip. mûszert.
Szeretném megkérdezni , hogy :
- hogyan kell alkalmazni az  n  korrekciós tényezõt!
- ÁVK kioldó áram mérésre a paraméterei szerint lehet használni, viszont a  8.gomb
   ÁVK potencióméter, szinte 30mA-rõl indul!!!
Eurotest 61557-tel mérve viszont az ÁVK már 20-25mA-nál leold!
Tehát, tudok vele ÁVK kioldó áramot mérni?
Esetleg ha valaki tud a mûszere vonatkozó mérési útmutatót, kérem írja meg , hogy hol tölthetõ le!
Elõre is köszönöm a segítséget!
Attila
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Novill Dátum 2011. december 30., 18:21:32 DÉLUTÁN
Igen valamikor én is mértem ÉVÉ-UNIVERZÁL mûszerrel. Ha jól emlékszem még az ávk méréshez segéd szondát kellett alkalmazni. Aminek a távolsága legalább 3 m-nek kellett lennie. Az alsó gombsor ÁVK-FVK gomb benyomásával, a jobb szélsõ gomb R SZ jel alatti forgatható gomb szolgált a kioldó  (Ik)áram mérésére.  Ami 40-500mA -ig volt skálázva. A vizsgálat kezdésekor  a 40mA alatti induló ponttól a vizsgálatkor lassú jobbra forgatásnál néztük hol old le az ávk a mûszer ávk skáláján. A mûszeren lévõ kis lámpa jelezte, hogy melyik mérésen van.  Igazából régen ritkán mértük a kioldó áramot olyan precízen mint ma szokásos. Hiszen ma már a minõsítõ iratokban az ávk vizsgálatról több vizsgálat is van elõírva, mint régen. Régen vizsgáltuk a mûködõ képességét, leoldását. De nem tudtuk igazából vizsgálni a 30mA vagy ennél kisebb leoldással rendelkezõ fi reléket.
Az n korrekciós tényezõt ( ha jól emlékszem a baloldali alsó sor forgatható gombja) akkor használtuk ha egyes méréshatároknál váltottunk például hurokellenállás mérésnél az 5 ohm -ról 50 ohm mérés határra kapcsoltunk. És a mûszer skálája nem áll a nullán, akkor ezzel állítottuk nullára a mérés elõtt. Ez nem tévesztendõ össze a skála alatti csavarhúzóval állítható ponttal.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: szmihaly Dátum 2011. december 30., 20:41:47 DÉLUTÁN
Innen letöltheted a kezelési leírását.

http://oldradio.tesla.hu/rajzok/muszerek/eve%20univerzal.djvu

Ha esetleg nem használod a djvu kiterjesztést,akkor djvu readert lekel töltened,hogy meg tudjad nyitni.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: nova Dátum 2011. december 30., 21:32:03 DÉLUTÁN
szmihaly által feltöltött útmutatót átkonvertáltam pdf (http://villanyszerelo.forum.hu/Themes/eve%20univerzal.pdf)-re ha valakinek úgy egyszerûbb.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Attila Dátum 2012. január 01., 19:43:11 DÉLUTÁN
Köszönöm a segítséget  mindenkinek!
Attila :)
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: nyaki Dátum 2012. március 18., 22:04:54 DÉLUTÁN
Üdvözlöm a mesterurakat!
Mint fentebb valaki volt olyan szíves és feltette az ÉVÉ-Univerzál Electronic komplett kézikönyvét, ezért venném a bátorságot arra, hogy ha valakinek meglenne a régebbi, tranzisztoros ÉVÉ-Unuverzál kézikönyvét. Az elektronic rajza már régen meg volt nekem is, de a sajátom sajnos nem ez és javítanom kellene, mert akitõl megvettem az amit csak lehetett szétbarmolt benne és szinte semmi nem úgy mûködik ahogy kellene. Elektronikai szakmai végzettséggel is rendelkezem, de a tanácsokat szívesen fogadom, mert a jó pap is holtáig tanul.
Köszi

Üzenet összefûzve: 2012. március 19., 15:27:05 DÉLUTÁN

Üdv!
Most olvasom vissza a hozzászólásomat és veszem is észre, hogy nem fejeztem be a kérésemet. Tehát a tranzisztoros ÉVÉ-Univerzál kézikönyvére lenne szükségem, amiben benne van a kapcsolási rajza is, ha esetleg valakinek meglenne, azt nagyon szépen megköszönném.
Most már gondolom, teljes az összhang!?
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: fsandor Dátum 2012. május 11., 10:02:22 DÉLELŐTT
Kedves Nyaki!

Nekem megvan a tranzisztoros ÉVÉ-Univerzál kapcsolási rajza. Sajnos ez még a régi szalmiákos fénymásolási technikával készült, gyakorlatilag másolhatatlan.
Ha konkrét hibát írsz le, biztosan tudok javasolni megoldást a hibajavításra.
Ismerem a típushibáit.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: nyaki Dátum 2012. május 11., 10:42:18 DÉLELŐTT
Üdv!
Nagyon köszönöm a felajánlásodat!
Az a hibája, hogy az Rh mérésénél nem lehet stabilan beállítani a mérõhíd kiegyenlítését a skála alatti nullázó potival, mert állandóan elmászik a 0 pontról, hol felfelé, hol lefelé és hirtelen, vagy lassan változva.  Én a nullázó kontakthibájára gyanakszom.
Aztán az Isostat kapcsolósor is kontaktos, de azt véleményem szerint cserélni kell, bár lehet, ha szétszedem, akkor az érintkezõk tisztításával helyre tudom állítani, mert nem biztos, hogy van pont ilyen összetételû kapcsolósor.
Igaz, hogy még a hitelesítése érvényes, de a végén biztosan megejteném a komplett javítását, majd utána hitelesíttetném újból.
Ma Pesten vagyok egész nap. Ha lehetõség lenne rá, akkor szeretném Tõled elkérni a rajzot, majd itthon beszkennelném és visszaküldeném postán. Amennyiben erre lenne lehetõség, akkor ha megkérhetnélek, a +36704583144 számon hívhatnál. Persze a szkennelést Te is megejthetnéd és adok egy e-mail címet, amire elküldhetnéd. Nekem mindkét megoldás jó lehet.
Köszi

Üzenet összefûzve: 2012. május 11., 23:19:32 DÉLUTÁN

Kedves Sándor!
Most értem haza és nagyon sajnálom, hogy nem tudtam hozzád bemenni, de 8 után végeztem a dolgommal és akkor már nem akartalak zargatni. Milyen megoldást látsz?
Köszi
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Villanyreszelő Dátum 2012. november 23., 18:42:10 DÉLUTÁN
Üdv nektek!

Tudna valaki segíteni az ÉVÉ univerzál  Ué érintési feszültség,mérésének működésében,és értelmezésében?
Van róla gépkönyv,de nem egyértelmű számomra.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: nyaki Dátum 2012. november 23., 22:02:50 DÉLUTÁN
Gyakorlatilag itt arról van szó, hogy egy gép, berendezés és a kézzel érinthető idegen fémtárgy között van-e potenciál különbség és ha van, akkor az milyen értékű. Itt hibafeszültséget mérünk. Esetünkben és a szabvány szerint, ez nem haladhatja meg az 50V-ot. Ezzel a méréssel ki lehet deríteni, hogy az adott fémtárgy, amire helyezzük a szondát be van-e kötve az EPH hálózatba és ha be van, akkor milyen jóságú és milyen értéket vesz fel. Ha megnézed a skálát, akkor látod, hogy szoros összefüggésben van a földelési ellenállás értékével, csak éppen más a kiértékelési metódus.
Ez a mérés is, mint az összes védővezető felé irányuló mérés, feszültség alatti munkának minősül!
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Villanyreszelő Dátum 2012. november 23., 22:25:35 DÉLUTÁN
Tehát ha van egy jó földelési ellenállás értékem,akkor nem mérhetek 50 voltnál nagyobb értéket megfelelő méretezések esetén?
Gondolom itt szerepet játszik a fémtest különböző felületeinek ellenállása is.
Igen olvastam a műszert csak a megfelelő képzettséggel rendelkező személy végezheti,de gondolom nem szükséges hozzá FAM vizsga.
Köszönöm segítséged.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: nyaki Dátum 2012. november 23., 22:30:12 DÉLUTÁN
Itt nem az a lényeg, hogy milyen  a fémtest különböző felületeinek ellenállása, hanem hogy a gép, berendezéshez képest, a két kinyújtott karral elérhető távolságban van-e. Ha azon belül van, akkor mérni kell a potenciálkülönbséget. ;)
Nem, nem kell hozzá FAM vizsga, de nem árt... :D
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: JUVILL Dátum 2012. november 23., 22:44:08 DÉLUTÁN

Ezzel a műszerrel szerintem ellenállást mérünk!
Földelési ellenállást, és nullázási hurokellenállást.
Van a műszeren skálázott potméter, melynek célja, az ÁVK mérése.
De ez itt 40 mA-ról indul, ezért ezzel a műszerrel a 40 mA-nél kisebb hibaáramú áram-védőkapcsolókat nem tudjuk ellenőrizni.
Nullázási hurokellenállás mérésekor a berendezés fémtestére kötött védővezetőn keresztül, a transzformátor csillagpontján át, és a berendezést megtápláló fázisvezetőn
mérsz hurokellenállás értéket, impedanciát.
A mért értéket hasonlítod össze, a képlet szerinti megengedett ellenállásértékkel.
A megengedett ellenállásérték függ a berendezés biztosítójának nagyságától, karakterisztikájától, valamint attól, hogy végáramkört ellenőrzöl, vagy például elosztóberendezést.
Földelési ellenállás mérésnél a lényeg ugyan ez, de ez esetben az áramkör a berendezés védőföldelésén, a talajon keresztül, a transzformátor üzemi földelésén és a berendezés fázisvezetőjén át záródik.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Villanyreszelő Dátum 2012. november 23., 23:16:44 DÉLUTÁN
Az Ué skála feszültségmérésre van osztva 0-tól 125 v-ig.
Akkor potenciál különbség esetén hol kisebb,hol nagyobb a feszültség,azon vezeték szakaszon,melynek nagyobb,vagy kisebb az ellenállása.
Csináltam hozzá egy földelő szondát is,mert azt írja a könyve hogy csatlakoztassam.
Iz jelű potival kell beállítani a vizsgált berendezés kioldó áramát,tekintve,hogy a legnagyobb érintési feszt kell meghatározni,ezt megtettem,volt hogy felment a feszültség 100 volt ig is.
Kiszámítottam a kismegszakító kioldóáramát,és ráállítottam a potit,ekkor 40 volt körül mértem.
Igen a hurokmérésről sokat tanultam tőletek,el kell végezni PE,L,és N,L között is.
Azt is olvastam hogy ezzel a műszerrel mérve a PE,és L közötti hurok értékének a fele,a földelési ellenállás.
Elvittem a gépet egy laborba hitelesíttetni,és mondtam a szakinak dobjon bele világítást is,de azt már nem tudta megoldani,mert nem fért bele a műszerbe.
Viszont az ÁVK részét a potinál kiterjesztette egy ellenállással,le tudtunk menni 30 mA ig,sajnos alább nem,mert a triac nem nyit már.
De nem sokra mentem vele,mert a 30ÁVK leold mint a szél,gondolom 25-nél kapcsol.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: nyaki Dátum 2012. november 23., 23:18:24 DÉLUTÁN
Mint ahogy Juvill is írja, nem igen használatos ez a módszer a mai érintésvédelmi felülvizsgálatkor. A jegyzőkönyvekben nem is tüntetjük fel ezeket az értékeket, de azért ezt is lehet vele mérni.
Ezt a műszert nem érdemes alakítgatni, mert süket, mint a nagyágyú és amúgy sem tudnád átalakítva hitelesíttetni, de hurokellenállás és földelési ellenállás mérésére jó és elfogadott műszer...még.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Villanyreszelő Dátum 2012. november 23., 23:35:56 DÉLUTÁN
Nekem nem kell jegyzőkönyvet írni róla,csupán csak arra kellett,hogy ellenőrizzem a munkám hogy megfelelő-e.
Igen,ez egy régi építésű ház volt,ahol csupán védő vezető van kiépítve TT rendszerben,vezető folytonosság is rendben volt.
Az ÁVK. mérőmű átalakítását a Labor végezte commed trade kft,és az után minősítette különböző ellenállás dekádokkal,majd műbizonylatot állított ki róla.
Láttam felülvizsgálót ilyen műszerrel dolgozni én is.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: tothgyula Dátum 2018. március 07., 08:36:40 DÉLELŐTT
Üdvözletem!
Segítséget, címet kérek ÉVÉ-UNIVERZAL műszerem javítására ill.hitelesítésére is. ÁVK-t tudok mérni, de hurkot egyik állásban sem (0,5, 5, 50 OHM).
TothGyula. 06-20-5250029.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: JUVILL Dátum 2018. március 07., 22:48:32 DÉLUTÁN


- C+D Automatika Kft. foglakozott vele.
  Szerintem még most is.

- OMH Országos Mérésügyi Hivatal
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Fecó Dátum 2018. március 08., 07:40:54 DÉLELŐTT
Ezzel a műszerrel a jelenlegi szabályok szerint lehet még felülvizsgálatot végezni? Elviekben "csak" kalibrálást írnak elő rá azt hiszem.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: tothgyula Dátum 2018. március 08., 09:12:53 DÉLELŐTT
Feco!
Jól tudod, érintésvédelmi műszer nem hitelesíthető, csak kalibrálható, és nincs jogszabályilag meghatározva a kalibrálások közötti időköz. Kalibrációs bizonyítvány csak az MSZ EN ISO/IEC 17025:2005 "Vizsgáló kalibráló laboratóriumok felkészültségének általános követelményei" szabvány formai követelményei szerint állítható ki. Nem hatósági tevékenység. Kalibrálni bármely eszközt lehet. A kalibrálási bizonyítvány nem hatósági dokumentum, és nincs érvénytartama. A kalibrálás megújításáról a tulajdonos saját hatáskörében és saját felelősségére dönt.
2013.7-8.VL épületvillamossági szaklap.
TothGyula.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Fecó Dátum 2018. március 08., 17:42:14 DÉLUTÁN
Igen, tudom, illetve a kalibrálási időszakra vonatkozó ajánlásokat is ismerem. A "hitelesítést" magad említetted a témaindító hozzászólásban, én csak erre reagálva kérdeztem rá:
Idézetet írta: tothgyula Dátum 2018. március 07., 08:36:40 DÉLELŐTT
Üdvözletem!
Segítséget, címet kérek ÉVÉ-UNIVERZAL műszerem javítására ill.hitelesítésére is. ÁVK-t tudok mérni, de hurkot egyik állásban sem (0,5, 5, 50 OHM).
TothGyula. 06-20-5250029.

Csak az is eszembe jutott, hogy a műszerekre vonatkozó jelenlegi szabványokat ( MSZ EN 61557) a régi univerzál teljesíteni tudja?
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Novill Dátum 2018. március 08., 18:31:33 DÉLUTÁN
Elnézést a közbe szólásért.
Valóban az évé-univerzál nem tud annyit, mint a mai célműszerek. A legfontosabb alap vizsgálatot el lehet vele végezni.  Nekem is van belőle, melyet a CD automatikánál kalibráltattam és azóta is kiválóan működik. Viszont a felülvizsgálatoknál már nem használom, mivel mai  célműszerek már nélkülözhetetlenek. Örülnék neki, ha a villanyszerelők az elvégzett munkájukat legalább ilyen műszerrel le ellenőriznék. Sajnos nap mint nap találkozom olyan létesítménnyel, ahol a kiinduló pont már nem megfelelő. Az ilyen és ehhez használható műszerek jóval olcsóbban beszerezhetőek, mint a mai célműszerek. Ha legalább egy ilyen műszerrel rendelkeznének a kivitelezéssel foglalkozó kollégák, akkor máris javulhatna villamos biztonságtechnikai szint.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Fecó Dátum 2018. március 08., 19:25:21 DÉLUTÁN
Nos, nyitott kapukat döngetsz Novill kolléga, hiszen nem kell ezt elvárni az "egyszerű" szerelőktől. Van nekünk egy 10/2016 (IV. 5.) NGM rendeletünk, ami leveszi a kivitelezők válláról a gondot, és maximálisan, komolyan képzett és rendszeresen ismétlődő oktatásokon átesett szabványossági felülvizsgálókra bízza ezt a munkát:

(3) Szabványossági felülvizsgálat elvégzése szükséges:
a) új villamos berendezés létesítésekor az üzemszerű használatbavétel előtt;
b) a villamos berendezés bővítése, átalakítása és javítása alkalmával, a szerelői ellenőrzés elvégzése után;
c) az érintésvédelem hibájára vagy hiányosságára visszavezethető, minden olyan rendellenesség észlelése esetén, amelynél a rendellenességi ok meghatározása, a javításhoz szükséges hiba behatárolása szerelői ellenőrzéssel nem volt elvégezhető; vagy
d) jogszabályban meghatározott gyakoriságú időszakos ellenőrző felülvizsgálat esetén.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Novill Dátum 2018. március 08., 20:36:32 DÉLUTÁN
Azt hogy ezt a rendelet a felülvizsgálokra bízza az egy dolog. Én viszont úgy gondolom, hogy minden villanyszerelő kollégának tudnia kell szakszerűen dolgozni.  Nem az ismétlődő oktatások fogják megoldani a szakmai hiányosságokat.
Az elmúlt félévben legalább tíz családi háznál kerestek meg különböző év problémákkal. Ezek mind Hensel szekrényekkel ellátott mérőhelyek voltak. Na már most a regisztrált villanyszerelők rendszeres továbbképzésen vesznek és megfeleltnek minősítettek. Ezek között volt TT és TN rendszerű hálózat , melyek között volt ávk- val ellátott és ávk-val nem ellátott.  A vizsgálat végén súlyos hiányosságokat tudtam megállapítani sajnos.  Én az "egyszerű szerelőktől" is el várnám, hogy hiba nélküli hálózatokat szereljenek. Természetesen benne, hogy aki dolgozik az hibázhat is, de nem mindegy a mértéke.  Vagyis nem droidokra, betanított munkásokra van igazából szükségünk, hanem gondolkodó jó szakemberekre. Ezért a kezdeti időszakban míg anyagilag meg erősödik a szakember a kivitelezéshez egy olcsóbb működőképes használt műszer beszerzésével tudná saját munkáját ellenőrizni.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: tothgyula Dátum 2018. március 09., 06:37:53 DÉLELŐTT
Novill
Tiszteletem!
Teljesen egyet értek Veled! Ugyanis a szerelés befejező műveleteként általában nem ellenőríznek! Síetnek, vagy sürgeti a főnök stb.
De ez az előírás épp oly kötelező -már igen régen- mint a felülvizsgálat.
Használt ,jó műszerek viszonylag olcsón beszerezhetők. Egy kezdő vállalkozó nem tud megvenni mindjárt-hacsak nem vesz fel banki kölcsönt-egy 61557 -nek megfelelő műszert.
A mi munkánk célja az "ÉLET ÉS VAGYONVÉDELEM". ezt a megrendelőkben is tudatosítani kell.
TothGyula.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Novill Dátum 2018. március 09., 11:37:34 DÉLELŐTT
Igen a szerelés befejező művelete az ellenőrzés. Nem mindig jellemző, hogy felülvizsgáló is vizsgálja a munka elvégzése után. Vegyük tudomásul a próbalámpás, teszter vagy multiméteres műszer nem elég az ellenőrzéshez, ha valaki a biztonságra törekszik. Lehet, hogy a szerelőknek és betanított szakembereknek is továbbképzés kellene, mert különben elveszítik a megszerzett jogosultságot  :).
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Fecó Dátum 2018. március 19., 20:49:01 DÉLUTÁN
Ha jól emlékszem valahogy 1995-ben foglalkozott az ÉVÉ MUBI is az új MSZ EN 61557 szabványsorozattal, és az ÉVÉ UNIVERZÁl közötti kapcsolattal. Azt hiszem avval mentették ki a műszert, hogy a szabványok betartása önkéntes, így a biztonsági szint tartható más módon is. Viszont ezek szerint nem felel meg a fenti szabványnak a műszer. Volt akinél ezt felrótták a jegyzőkönyvben? Kicsit olyan érdekes a helyzet, hogy nem szabványos műszerrel végezzen valaki szabványossági felülvizsgálatot. A műszer ettől még biztosan jó, bár nyilván tudásban már nem tudja felvenni a versenyt az új eszközökkel...
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Sztrogoff Dátum 2018. március 20., 08:13:16 DÉLELŐTT
Én kb 20 éve azt az álláspontot vallom, hogy az utolsó, ami jó volt, az az ÉVÉ-F volt. :) Az Univerzállal mértem akkor, és a perifériális látásommal észleltem egy apró villanást az iroda világításában -megismételve a mérést megint csak ott. Közel mértem, hazamentem az ÉVÉ-F-ért, és a 10 A gyönyörűen elkezdte hunyorgatni a világítást. A mai műszerek hurokellenállás mérése kb olyan, mintha az autó fékpedálját hibátlannak látva azt gondolnám, hogy: vélhetőleg meg fog ez állni, ha kell.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Sztrogoff Dátum 2018. március 20., 22:01:28 DÉLUTÁN
De ha még nem oldódott meg a műszerjavítás kérdése, a Servintern is javít, ha jól tudom.

"érintésvédelmi műszer nem hitelesíthető" ezt szerintem kicsit elírták a lapban, a nem kötelező nem egyenlő a tilossal...
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Simon Endre Dátum 2018. március 20., 22:50:36 DÉLUTÁN
Hitelesíteni csak a joghatásu mérőeszközöket kell, egyéb mérőeszközök számára csak kalibrálás ajánlott és nem kötelező. Ezt a műveletet a tulajdonos maga is elvégezheti saját vagy kölcsönzőtt etalonok vagy referencia mérőeszközök segítségével ezek hitelessége, vagy kalibráltsága bizonylatolt kell legyen. A hiteles eszközök pontossága legalább 0,6% vagy ennél pontosabb. A kalibrált eszközök pontossága (reproduktiv mérése) a felhasználó álltal meghatározott és csak ISO minöségbíztosítás esetén dokumentálandó, (bizonylatolni kell) és audit tétellé válik.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Erik Dátum 2020. március 11., 10:36:21 DÉLELŐTT
Sziasztok,

Én is ÉVÉ Univerzál kezelésit keresek. Sajnos a feltöltött pdf már nem elérhető.
Tudna esetleg valaki segíteni?

Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Sztrogoff Dátum 2020. március 11., 11:19:44 DÉLELŐTT
Ja.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: nyaki Dátum 2020. március 13., 23:21:22 DÉLUTÁN
Itt egy bővített kiadású.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Sztrogoff Dátum 2020. március 14., 10:16:16 DÉLELŐTT
Ahogy elnézem, a kettő együtt tökéletes. :) 15. oldal csak az enyémben van, 20., 21., 22. és az idődiagram meg csak a tiédben. :)
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: nyaki Dátum 2020. március 14., 15:16:39 DÉLUTÁN
Bakker! Nekem ez fel sem tűnt eddig. :-[
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: nyaki Dátum 2020. március 14., 16:22:04 DÉLUTÁN
Kedves Sztogoff kolléga! A Te példányodat használva egy kicsit átszerkesztettem az egészet. ...akkor talán így már jó lesz!
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Sztrogoff Dátum 2023. január 21., 13:16:22 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2018. március 19., 20:49:01 DÉLUTÁN
Ha jól emlékszem valahogy 1995-ben foglalkozott az ÉVÉ MUBI is az új MSZ EN 61557 szabványsorozattal, és az ÉVÉ UNIVERZÁl közötti kapcsolattal. Azt hiszem avval mentették ki a műszert, hogy a szabványok betartása önkéntes, így a biztonsági szint tartható más módon is. Viszont ezek szerint nem felel meg a fenti szabványnak a műszer. Volt akinél ezt felrótták a jegyzőkönyvben? Kicsit olyan érdekes a helyzet, hogy nem szabványos műszerrel végezzen valaki szabványossági felülvizsgálatot. A műszer ettől még biztosan jó, bár nyilván tudásban már nem tudja felvenni a versenyt az új eszközökkel...
Régi kérdés ez már, de nem látom a tisztázást, ha fölöslegesen írom le, akkor úgy jártam. :) Konkrétan arról van szó, hogy a modernebb műszerek vagy nem engednek ki a mért hálózatra 50 V feletti feszültséget, vagy igen gyorsan leszabályoznak. Mint például az általam kb. 2000-ben olvasott UNILAP használati utasítás írja: "ha mérés közben 50 V- nál nagyobb érintési feszültség lép fel a földhöz képest, a mérés 200 ms után automatikusan befejeződik". Így, ha Univerzállal mér az ember, akkor mérhet a 61557-nek megfelelő biztonsággal, ha például őrizteti azon védővezetőhöz csatlakoztatott szerkezeteket, nehogy valaki hozzányúljon egyikhez is. Ez persze azt a problémát veti fel, hogy tudjuk-e, meddig tart a védővezető, mert lehet, hogy munkanapon nem is lehet biztonsággal mérni.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: tothgyula Dátum 2023. február 03., 12:03:47 DÉLUTÁN
A hurokellenállás(hurokimpedancia)-mérés kapcsán merült fel bennem az alábbi gondolat. Kisfeszültségű közcélú hálózatról táplált létesítmény áramütés-elleni védelmi ellenőrzésekor (felülvizsgálatakor) szerepet játszik-e a hálózatra kitápláló PV rendszerek (HMKE)invertereinek impedanciája?Javít-e ez a hurokértékén vagy nem?
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: S/K Dátum 2023. február 04., 08:53:05 DÉLELŐTT
Nem befolyásolja hiszen a feszültséghez számítjuk ki az értéket.
A digitális műszerek eleve így jelzik ki hogy megfelelő vagy nem a mért érték.
ÉVÉ-UNIVERZÁL-on is először a feszültség skálán szükséges leolvasni a hálózati feszültséget.
Legalábbis így rémlik, de most kicsomagolom az "öreget" és mérek vele egyet.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: S/K Dátum 2023. február 04., 10:05:07 DÉLELŐTT
...még működik. :)
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: tothgyula Dátum 2023. február 04., 10:23:54 DÉLELŐTT
Lehet,hogy sötétedés után is érdemes lenne mérni egy-két alkalommal. Így valószínű ki lehetne zárni a feltételezésed. De valószínű,hogy a különböző tipusú inverterek különböző viselkedése is bejátszik a mért értékbe?
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Sztrogoff Dátum 2023. február 04., 13:00:15 DÉLUTÁN
Egyrészt nagyobb kéne, hogy legyen a zárlati áram, nem? Hiszen nemcsak a transzformátor, de a napelemes erőmű is rátáplál minden impedanciára. Nagyobb zárlati áram az - ugyanakkor átviteli út impedancia mellett - kisebb belső impedanciát jelent. Azaz a hurokimpedancia kisebb. Ez inkább elmélet, mert a valóságban egy alumínium-réz oda-vissza az mondjuk 0,5 Ohm, a tr reaktanciája meg ennél jóval kisebb.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: tothgyula Dátum 2023. február 04., 14:36:42 DÉLUTÁN
Igen,pontosan erre gondolok.Kisebb lesz az  eredő hurokimpedancia, tehát megnőhet zárlati áram, az adott helyen. És a beépített kismegszakító (pl:6000A-es áramkorlátozási osztályú) 3-as, nem biztos hogy megfelelő. Lehet,hogy 10kA-es kellene helyette?Már korábban feszegettem ezt a kérdést (Joule integral)címen, de nem reagált senki sem.A Dr.Néveri:Villamos kapcsolókészülékek c. könyvében ezt olvastam: "16A-nél kisebb B jellegű kismegszakító 35000A2s(ampernégyzetsec.)-ra korlátoz."Mi a véleményetek?
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: nyaki Dátum 2023. február 05., 18:01:52 DÉLUTÁN
Nyilván minél több inverter kapcsolódik egy hálózatra, a trafó annál kisebb teljesítményt fog az adott fogyasztói hálózatba pumpálni, és eme hálózat paramétereitől fog függeni, hogy mennyi inverteres teljesítményt képes lekezelni. Ha több invertert engednek egy elavult hálózatra, jelentősen megnövekedhet a fogyasztóknál mért kapocsfeszültség, miközben a hurokimpedancia egyre kisebb lesz és túlterhelődhet a hálózat. Az is nyilvánvaló, hogy a trafókat és a hozzájuk kapcsolt fogyasztói hálózatot egy bizonyos teljesítményre méretezik, mely teljesítményt az üzembiztonság érdekében elsősorban a trafónak kell biztosítani.
Ha egy inverter a hálózatra akar termelni, akkor a fogyasztói hálózat pillanatnyi feszültségénél nagyobb kimeneti feszültséget kell kiadjon kisebb hálózati impedancia mellett, minek az lesz az átmeneti következménye, hogy az adott teljesítményű inverter veszi át a trafó energiaszolgáltató szerepét. Ha azonban a hálózaton megjelenő teljesítményigény meghaladja az inverter korlátait, akkor a vezérlője addig szabályozza a kimeneti feszültségét, amíg az egyensúlyi állapot meg nem történik a napelemek által szolgáltatott teljesítmény és a hálózaton megjelenő teljesítményigény között. Mivel a hálózati engedélyesek érdeke az üzembiztonság és a szabványos feszültségszint tartása, meg van határozva az invertereken beállítható maximális kimeneti feszültség is, vagyis az eredő hálózati impedancia csak minimálisan változhat a tisztán trafós hálózathoz képest.
Szerintem nem kell túllihegni a zárlati dolgot sem, hiszen egy inverterek nélküli hálózaton, ahol a hálózat elején egy bizonyos méretű trafó van, ott a hálózat vezetékimpedanciája az, ami elsősorban korlátozni fog. Az inverterekkel felvértezett hálózaton a fogyasztóknál végzett hurokmérésből számítható zárlati áram valójában csak tájékoztató jellegű lesz, ugyanis ha pl. túl közel lenne a hibahelyhez egy épp termelő állapotú inverter, akkor a zárlati áram növekedés mértéke elsősorban az inverter paramétereitől fog függeni és ismerve az inverterek ön- és hálózatvédő képességeit, a zárlati áram Joule-integrálja a tisztán trafós hálózathoz képest csak elenyésző mértékben tud nőni.

A kismegszakítók zárlati áramkorlátozó képességét is ismerjük, ami pl. a kaszkádolásnál épp jól jön. A mellékletben találtok egy nagyon jó összefoglalót ebben a témában, ezért ezt nem is részletezném tovább.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: tothgyula Dátum 2023. február 06., 11:34:52 DÉLELŐTT
T! Nyaki! Köszönöm a részletes szakmai választ. Tehát nem "túllihegésről" van szó, hanem tényekről,amire eddig nem figyeltünk!
De úgy érzem,hasznosan vezettem elő ezt a témát. Valószínűleg még mások is fognak erre reagálni.Találkoztam már és valószínűleg több Kolléga is, összeégett 6kA-es zárlati megszakító-képességű kismegszakítókkal a méretlen oldalon.
Úgy gondolom,hogy felülvizsgálóként nekünk erre mostmár fokozottabban kell figyelnünk.
Külön köszönöm a feltöltést,amelynek jó hasznát vesszük!
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Sztrogoff Dátum 2023. február 06., 11:58:57 DÉLELŐTT
Ahhoz, hogy egy 6 kA-es összeégjen, ahhoz egyfázisú zárlat esetén 0,038 Ohm hurokimpedancia kellene. Ez inkább csak egészen extrém helyzetben fordulhat elő (1 MVA-es vagy nagyobb transzformátornál a fal túloldalán)
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: tothgyula Dátum 2023. február 06., 16:56:30 DÉLUTÁN
Igen,én már mértem 1,6MVA-es olajtrafó közelében: 0,003 OHM-ot. Természetesen itt meg volt a lépcsőzés zárlatvédelem vonatkozásában.
Cím: Re:ÉVÉ UNIVERZÁL
Írta: Sztrogoff Dátum 2023. március 04., 10:41:08 DÉLELŐTT
Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. november 23., 22:02:50 DÉLUTÁN
Gyakorlatilag itt arról van szó, hogy egy gép, berendezés és a kézzel érinthető idegen fémtárgy között van-e potenciál különbség és ha van, akkor az milyen értékű. Itt hibafeszültséget mérünk. Esetünkben és a szabvány szerint, ez nem haladhatja meg az 50V-ot. Ezzel a méréssel ki lehet deríteni, hogy az adott fémtárgy, amire helyezzük a szondát be van-e kötve az EPH hálózatba és ha be van, akkor milyen jóságú és milyen értéket vesz fel. Ha megnézed a skálát, akkor látod, hogy szoros összefüggésben van a földelési ellenállás értékével, csak éppen más a kiértékelési metódus.
Ez a mérés is, mint az összes védővezető felé irányuló mérés, feszültség alatti munkának minősül!
Bocs, de nem erről van szó. Hanem arról, hogy abban a pillanatban, mielőtt testzárlat esetén a túláramvédelem kikapcsolna, akkor mennyi lesz az érintési feszültség, ha valaki a földön állva éppen megérinti a hibás berendezést. Szigorúan véve csak megszakító kioldó esetén működik jól, mert annál egyértelmű a potméteren beállított kioldó áram nagyság és a kioldón beállított kioldó áram nagyság közti összefüggés.