ÉV-relé hibajavítás

Indította Fecó72, 2011. június 24., 16:25:29 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó72

Szaktársak , mia véleményetek a következõrõl? Tûzhely és mikró egyszerre bekapcsolva leveri a relét.

Novill

Gondolom, a fi relére gondolsz. A fi relé a szivárgó vagy hiba áramot érzékeli, vagyis nem a zárlati áramot illetve nem a túlterhelési áramot érzékeli. Ha például a fi relé érzékenysége 30 mA, akkor a lekapcsolás a 30mA értéknél  kell megtörténnie. Ez az érték több fogyasztónál összegezõdhet.  Így elõfordulhat például a mikrónál 26mA a tûzhelynél 5 mA hibaáram keletkezik, aminek eredményként lekapcsol a fi relé.

krisz1986

Novil!
Ha meg erõsebb fi relét tesz be az ember az meg már nem ajánlott mert ha példát veszem 30A van bitósítva. És ha én erõsebbet szerelek fel helyette a célját már nem éri el ugye?

Novill

Ha már meg lettem szólítva: ehhez annyit fûznék, hogy a fi relének( ÁVK) van az úgynevezett terhelhetõsége. Ez az áramerõsség amit  károsodás nélkül át tud vezetni, a névleges áramerõsség. A másik érték pedig az az érték, amelynél illetve az fölött lekapcsolja a fogyasztót a hálózatról. Ez az áramvédõ kapcsoló érzékenysége mA-ben mérve. Ezt védelmi szempontból nem javasolt emelni felfelé, mert lényeg az hogy kellõen részt vegyen a védelemben. Tehát nem az a megoldás, hogy 30 mA-s helyett beépítünk egy 100mA-t, hanem meg kell keresni a hibát. Természetesen itt létezik egy összefüggõ hálózat esetén a szelektív (lépcsõ) védelem kialakítása.

Szelei

Tehetsz 120 A-es AVK is ha az 30 mA-es érzékenységû. Azzal csak a terhelõ áram biztonságos megszakítását fokozod és a védettség ugyanaz marad. Ha viszont emeled az érzékelõ áramot az már a védendõ személyekre is veszélyes lehet!

Gyurmaúr(fi-relé)

Így igaz, pl egy több alelosztós, nagyobb családi ház, egyéb ingatlan esetén a mért fõelosztóban jobb, ha 300mA-es Fi-t rakunk, míg az egyes alelosztókba max 100-ast, illetve az egyes -pl. vizes készülékek- csatlakozóhelyeihez pedig 30-ast, mert ekkor lesz egy frankó szelektív Fi-relé sorunk. Ami pedig az üzemi Amper (túl)terhelést illeti, a legjobb, ha pl a mért fõelosztóban lévõ legalább 1 "számmal" -azaz ha az épületbe pl 40A jön be, akkor 63A-es- nagyobb, ugyanis -mint azt sokan tudjuk- pl. egy "C"-s karakterisztikájú kismegszakító akár a névleges thermikus terhelésének 1.4-szeresét is átengedi,ergo simán elõfordulhat delta t idõ alatt akár 55A-nyi áramerõség is, melyet egy 40A-es Fi-relé nem biztos, hogy  kamál. Mondjuk, arra kíváncsi lennék,a névlegeshez képest mekkora thermikus túlterhelést képes elviselni egy belevaló, MINÕSÉGI Fi-relé. Tehát, nem a noname gigagagyikra gondoltam! Tapasztalatok??? Láttatok már túlterhelés miatt elégett Fi-relét?

JUVILL


Villamos biztonságtechnikai szempontból meg van határozva, hogy hol, milyen érzékenységû áram-védõkapcsoló szerelhetõ. A fürdõszobákhoz pl. 30 mA-os, az építõipari gépekhez (betonkeverõ) pl. 100 mA-os. 

Szelei

Túlterhelésre nem valószínû, hogy meghibásodik mivel a belseje mint egy hagyományos kapcsoló viselkedik. Fázis föld zárlat ami igazi terhelést jelent mind az érzékelõnek mind a bontandó fázist végzõ érintkezõnek! Itt a régi NDK relék íve által lerakódott rézkicsapódás okozott átégést és a készülék tönkre menetelét! Itt régen papír szigeteléssel oldották meg, sok használat esetén kikopott a tengelyen lévõ szigetelés és ez is okozott zárlatot.

Üzenet összefûzve: 2012. január 10., 20:40:29 DÉLUTÁN

Én betonkeverõ számára is csak 30 mA-es szerelek mivel itt ép kábelt, teljesen burkolt motort kell védeni és a legkisebb víz vagy sérülés esetén le kell oldani! 100 mA-es nagyobb üzemek fedett terében csoportosan elhelyezett gépek esetén használok. Nem tudom ki kapott már 100 mA-es áram ütést de még felnõtt személy számára is nagyon kellemetlen. :o

Novill

 Az általam szerelt lakásoknál és az ehhez kapcsolódó építkezéseknél 30 mA érzékenységû fi relékkel szerelem fel a nagyobb biztonság érdekében. Igaz több fi relét szerelek és így a teljes hálózat fi relével is van védve. Ott ahol a fõelosztótól több áramkör van indítva az egyes elosztokhoz ott lépcsõzöm a védelmet. Persze meg kell gyõzni sok esetben a megrendelõt.

JUVILL


A 30mA-os áram-védõkapcsoló érintésvédelmi szempontból biztonságosabb.
Ez csak jó, ha az építkezések területén ilyet szerelsz.
Sajnos nagyon sok esetben egyáltalán nincs semmilyen, vagy volt, de a fellépõ hibaáramokra lekapcsolt, és kikötötték.
Ezzel igen csak nagy baleseti forrást okoznak. Volt már ebbõl halálos áramütéses baleset is sajnos.