Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: Fecó72 Dátum 2011. június 24., 16:25:29 DÉLUTÁN

Cím: ÉV-relé hibajavítás
Írta: Fecó72 Dátum 2011. június 24., 16:25:29 DÉLUTÁN
Szaktársak , mia véleményetek a következõrõl? Tûzhely és mikró egyszerre bekapcsolva leveri a relét.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: Novill Dátum 2011. június 24., 20:51:13 DÉLUTÁN
Gondolom, a fi relére gondolsz. A fi relé a szivárgó vagy hiba áramot érzékeli, vagyis nem a zárlati áramot illetve nem a túlterhelési áramot érzékeli. Ha például a fi relé érzékenysége 30 mA, akkor a lekapcsolás a 30mA értéknél  kell megtörténnie. Ez az érték több fogyasztónál összegezõdhet.  Így elõfordulhat például a mikrónál 26mA a tûzhelynél 5 mA hibaáram keletkezik, aminek eredményként lekapcsol a fi relé.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: krisz1986 Dátum 2012. január 10., 14:57:57 DÉLUTÁN
Novil!
Ha meg erõsebb fi relét tesz be az ember az meg már nem ajánlott mert ha példát veszem 30A van bitósítva. És ha én erõsebbet szerelek fel helyette a célját már nem éri el ugye?
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: Novill Dátum 2012. január 10., 20:01:28 DÉLUTÁN
Ha már meg lettem szólítva: ehhez annyit fûznék, hogy a fi relének( ÁVK) van az úgynevezett terhelhetõsége. Ez az áramerõsség amit  károsodás nélkül át tud vezetni, a névleges áramerõsség. A másik érték pedig az az érték, amelynél illetve az fölött lekapcsolja a fogyasztót a hálózatról. Ez az áramvédõ kapcsoló érzékenysége mA-ben mérve. Ezt védelmi szempontból nem javasolt emelni felfelé, mert lényeg az hogy kellõen részt vegyen a védelemben. Tehát nem az a megoldás, hogy 30 mA-s helyett beépítünk egy 100mA-t, hanem meg kell keresni a hibát. Természetesen itt létezik egy összefüggõ hálózat esetén a szelektív (lépcsõ) védelem kialakítása.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: Szelei Dátum 2012. január 10., 20:14:01 DÉLUTÁN
Tehetsz 120 A-es AVK is ha az 30 mA-es érzékenységû. Azzal csak a terhelõ áram biztonságos megszakítását fokozod és a védettség ugyanaz marad. Ha viszont emeled az érzékelõ áramot az már a védendõ személyekre is veszélyes lehet!
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. január 10., 20:20:18 DÉLUTÁN
Így igaz, pl egy több alelosztós, nagyobb családi ház, egyéb ingatlan esetén a mért fõelosztóban jobb, ha 300mA-es Fi-t rakunk, míg az egyes alelosztókba max 100-ast, illetve az egyes -pl. vizes készülékek- csatlakozóhelyeihez pedig 30-ast, mert ekkor lesz egy frankó szelektív Fi-relé sorunk. Ami pedig az üzemi Amper (túl)terhelést illeti, a legjobb, ha pl a mért fõelosztóban lévõ legalább 1 "számmal" -azaz ha az épületbe pl 40A jön be, akkor 63A-es- nagyobb, ugyanis -mint azt sokan tudjuk- pl. egy "C"-s karakterisztikájú kismegszakító akár a névleges thermikus terhelésének 1.4-szeresét is átengedi,ergo simán elõfordulhat delta t idõ alatt akár 55A-nyi áramerõség is, melyet egy 40A-es Fi-relé nem biztos, hogy  kamál. Mondjuk, arra kíváncsi lennék,a névlegeshez képest mekkora thermikus túlterhelést képes elviselni egy belevaló, MINÕSÉGI Fi-relé. Tehát, nem a noname gigagagyikra gondoltam! Tapasztalatok??? Láttatok már túlterhelés miatt elégett Fi-relét?
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 10., 20:25:47 DÉLUTÁN

Villamos biztonságtechnikai szempontból meg van határozva, hogy hol, milyen érzékenységû áram-védõkapcsoló szerelhetõ. A fürdõszobákhoz pl. 30 mA-os, az építõipari gépekhez (betonkeverõ) pl. 100 mA-os. 
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: Szelei Dátum 2012. január 10., 20:33:06 DÉLUTÁN
Túlterhelésre nem valószínû, hogy meghibásodik mivel a belseje mint egy hagyományos kapcsoló viselkedik. Fázis föld zárlat ami igazi terhelést jelent mind az érzékelõnek mind a bontandó fázist végzõ érintkezõnek! Itt a régi NDK relék íve által lerakódott rézkicsapódás okozott átégést és a készülék tönkre menetelét! Itt régen papír szigeteléssel oldották meg, sok használat esetén kikopott a tengelyen lévõ szigetelés és ez is okozott zárlatot.

Üzenet összefûzve: 2012. január 10., 20:40:29 DÉLUTÁN

Én betonkeverõ számára is csak 30 mA-es szerelek mivel itt ép kábelt, teljesen burkolt motort kell védeni és a legkisebb víz vagy sérülés esetén le kell oldani! 100 mA-es nagyobb üzemek fedett terében csoportosan elhelyezett gépek esetén használok. Nem tudom ki kapott már 100 mA-es áram ütést de még felnõtt személy számára is nagyon kellemetlen. :o
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: Novill Dátum 2012. január 10., 20:51:23 DÉLUTÁN
 Az általam szerelt lakásoknál és az ehhez kapcsolódó építkezéseknél 30 mA érzékenységû fi relékkel szerelem fel a nagyobb biztonság érdekében. Igaz több fi relét szerelek és így a teljes hálózat fi relével is van védve. Ott ahol a fõelosztótól több áramkör van indítva az egyes elosztokhoz ott lépcsõzöm a védelmet. Persze meg kell gyõzni sok esetben a megrendelõt.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 10., 21:02:25 DÉLUTÁN

A 30mA-os áram-védõkapcsoló érintésvédelmi szempontból biztonságosabb.
Ez csak jó, ha az építkezések területén ilyet szerelsz.
Sajnos nagyon sok esetben egyáltalán nincs semmilyen, vagy volt, de a fellépõ hibaáramokra lekapcsolt, és kikötötték.
Ezzel igen csak nagy baleseti forrást okoznak. Volt már ebbõl halálos áramütéses baleset is sajnos.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: Novill Dátum 2012. január 10., 21:19:59 DÉLUTÁN
Egyszer egy általam szerelt lakáson dolgozó kõmûveseknek megnéztem a betonkeverõ villamos hálózatát, az gyalázatos állapotban volt. Dugaszoló aljzatról csatlakozott, mely törött volt és szigetelõszalaggal szigetelve. Az Mtk kábel szigetelõ szalaggal legalább 8 helyen szigetelve, ezenkívül több helyen ki látszott a kábel üzemi szigetelése.  A gépnek semmilyen túlterhelés és zárlati áramvédelme nem volt. Amikor felhívtam veszélyforrásra a figyelmüket csak csodálkoztak. Azon pedig még jobban csodálkoztak, hogy a gépek felülvizsgálatát dokumentálni kell. Ezért a számomra a villamos biztonságtechnika elsõdleges, igyekszem, úgy megoldani a gyakorlatban, hogy ne tudják kijátszani az alkalmazott megoldásokat.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. január 10., 21:56:48 DÉLUTÁN
No, látjátok, itt van a kutya elásva, hogy van,ahol ki kell dekázni a Fi-reléket, máshol meg a nagy 00 van Fi-relé helyett. Egyik is túlzás, másik is. Én pl kötelezõvé tenném minden épületben -kivétel nélkül- a legalább 1db max. 300mA-es Fi-relét, mert az már mindenképp több, mint a semmi,aztán ha valahol egynél több elosztó van a fõelosztó után, nos ott pedig igenis bírkózza le a villanyász a megrendelõvel, hogy még hány és milyen érzékenységû cuccot épít be. Nyilván, mindegyik háztartásigépes Á.K-ba nem lehet Fi-relét tenni, hisz akkor még egy 56 osztásegységes mért fõelosztó sem lenne elég, de ha már van legalább 1 jó minõségû RCD (csak,hogy változatos legyek és mûveltnek látszó),akkor -úgy érzem- sokat tettünk a rizikó faktorok csökkentése érdekében. Érdekesség, hogy pl. a 300mA-es Merlin Gerin már 270mA-nyi L-PE zárlat esetén leoldott, mindezt 0.2 sec idõ alatt.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: nova Dátum 2012. január 10., 22:15:24 DÉLUTÁN
Új kivitelezéseknél már kötelezõ beépíteni, a baj csak az, hogy a régi épületeknél ez nem nagyon valósul meg. Van ahol nemhogy áramvédõ kapcsoló nincsen, hanem a földelési is hiányzik.  :'(
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: szmihaly Dátum 2012. január 11., 07:22:01 DÉLELŐTT
Visszatérve a FI leoldásának okára. Volt egy esetem,mikor egy tûzhely bekapcsolás után nemsokkal leverte a relét. Mivel mindent rendbe találtam,vagyis minden jó,de mégse jó!Akkor jött egy ötletem,megmérem a szigetelés ellenálását a tûzhelynek.A lapokat egyessével hidegen,és gyorsan melegen is.Nos a csöves fûtõszál hidegen megohmos nagyságrendben volt,ugyan ez a lap majdnem tüzes állapotában a szigetelési ellenállása lement másfél kiloohmra! A 30mA es fi-nek pedig a megszólalási szigetelés szivárgási árama kb 2 kiloohm körül van.Így az eredmény maradt,hogy a tulaj vagy nem használja az a lapot,vagy kicserélteti.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: Novill Dátum 2012. január 11., 09:03:16 DÉLELŐTT
Nekem is két olyan esetem amikor a fi relé lekapcsolt a tûzhelynél. Az egyik esetben kiderült, hogy a sütõ alsó fûtõ résznél bejutott a fûtõtesthez a folyadék és a sérülés hatására szigetelési problémák merültek fel. A másik esetben egy bizonyos idõ után állandóan lekapcsolt a fi relé. Ehhez tudni kell, hogy hosszú idõn keresztül nem használták a tûzhelyt.  A fi relé nélkül felügyelet mellett jó kiégettük ( felfûtöttük), vagyis  fi relé nélkül mûködtettük. Majd vissza állítottuk fi relén keresztüli üzemeltetésre és azóta egy éve folyamatosan mûködik.  Ez egy gyakorlati próbálkozás volt és sikeres.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: gyulagy Dátum 2012. január 12., 06:36:54 DÉLELŐTT
Így én is jártam, sõt a saját otthonomban is ez volt a hiba jelenség.
AVK kérdésben pozitív tapasztalattal rendelkezem, pont azért keresnek, hogy szereljem át a hálózatot, helyezzek el minél több AVK-át.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: Szelei Dátum 2012. január 12., 18:25:07 DÉLUTÁN
Az egyik lakásban állandóan le oldott az AVK. Javítás meg kezdése az összes áramkör le kapcsolása után egyesével vissza, majd a rossz áramkörbõl minden dug-alzat kihúzásával elõkerült a hiba. Mint kiderült a végén a konyhai beépített mikró volt a hibás. A készülék gumi bekötõ kábelére lett rá téve a készülék és idõvel lassan át vágta. :D
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: Király Dénes Dátum 2012. szeptember 10., 21:51:16 DÉLUTÁN
Tisztelt uraim!

Elõször is az RCD (ÁVK, Fi relé) stb nem javítható és nem is javasolt. Magyarországon 10 éve a 300mA érzékenységû nem használható a 100mA európában csak nekünk van megengedve a kerti dugaljak és a betonkeverõ miatt.

A 30mA firelé ha jó 24 mA nál leold ezt kb 150 -200 ez irányú mérés után tapasztaltam

Sajnos a kereskedelem nem veszi figyelembe a szabványokat azt árul amit megveszünk, nagyon rossz tapasztalatom van.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: solvill Dátum 2013. július 20., 21:38:03 DÉLUTÁN
Idézetet írta: krisz1986 Dátum 2012. január 10., 14:57:57 DÉLUTÁN
Novil!
Ha meg erõsebb fi relét tesz be az ember az meg már nem ajánlott mert ha példát veszem 30A van bitósítva. És ha én erõsebbet szerelek fel helyette a célját már nem éri el ugye?

Szerintem bontsuk szét az áramköröket ha lehet és használjunk 2db 30mA firelét. A hibaáram emelés nem biztos ,hogy minden esetben jó ötlet.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: Novill Dátum 2013. július 22., 18:18:03 DÉLUTÁN
A beidézett hozzászólás a Krisz 1986 felhasználótól van.

A szétbontással egyetértek a külső rész illetve belső rész. Természetesen  akár mennyi fi relét beépíthetünk,ez elsősorban pénz kérdése. De azzal a tervezői gyakorlattal nem értek egyet, hogy bizonyos áramköröket védenek le csak.Igaz a vonatkozó szabványoknak megfelel. Én a teljes lakás mért vezetékének a fi relével való védelmét részesítem előnyben. Mert például világítási hálózaton is előfordulhat baleset, amit a szabvány nem kötelez fi relével való ellátását.  Igaz tiltást sem fogalmaz meg.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: petike199600 Dátum 2013. szeptember 17., 19:02:45 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Lehet már régebben írtam ezt a problémát de még mindig fenn áll.
A probléma az hogy  a nővéreméknél a mosógép leveri a Fi-relét. 30mA-es Fi-relé van rákötve az egész házra. Nem mindig veri le.
Kb.15-20ból egyszer de akkor az nem túl jó mert elmegy a világítás is. Akkor vágja le ha bedugják. Ez a régi mosógéppel volt. Az tönkrement vettek egy másikat de ezzel is ugyanaz a helyzet. A régit próbálták más helységből más áramkör konnektorába bedugni ugyanúgy levágta. Az újat még nem próbálták. Nem vizes a konnektor. Belenéztem nem láttam benne semmi különöset.
Elég kellemetlen ez a helyzet nekem mivel a nővérem így szemtől szembe megmondja nekem hogy hülye vagyok a szakmához és nem tudom megcsinálni.
Szeretném neki bebizonyítani hogy ez nem igaz.
Légyszíves adjatok ötleteket!
Köszönöm szépen!
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: Marton Dátum 2013. szeptember 17., 21:30:40 DÉLUTÁN
Szia Petike!
A mosógépek gyenge pontja FI relé szempontjából a fűtőbetét és csatlakozása. Folyhat ide pl. a rossz szimmering miatt a dobtengelytől víz mely földfelé szivárgó áramot csinál, ezt a FI relé észreveszi. Elsősorban ott keresendő hiba, szemrevételezéssel meg méréssel is. Digitális ohm mérős módszer csak a durva szigetelési hibák esetén megoldás, ennek 0,5Vos mérőfeszültsége nem üti át az olyan helyeket, szigetelési zavarokat amelyeket a 230V viszont igen. Szigetelés mérő műszer hiánya esetén próbálj pl. 24V-al sorbakötött LEDdel "mérni", hátha mutat hibát.
Továbbá vannak olyan gépek melyekbe a 230V betáphoz a föld felé zavarszűrő kondi egységet építenek be, ez is leoldhatja a FI relét hálózatra csatlakozáskor (bedugáskor). Lehet hogy más típusú FI relét kell használni mely nem érzékeny a zavazszűrő egységre.
Az adott dugaljakból más fogyasztó nem okoz "hibát" ?
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: czapi Dátum 2013. szeptember 17., 21:33:18 DÉLUTÁN
Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. szeptember 17., 19:02:45 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Lehet már régebben írtam ezt a problémát de még mindig fenn áll.
A probléma az hogy  a nővéreméknél a mosógép leveri a Fi-relét. 30mA-es Fi-relé van rákötve az egész házra. Nem mindig veri le.
Kb.15-20ból egyszer de akkor az nem túl jó mert elmegy a világítás is. Akkor vágja le ha bedugják. Ez a régi mosógéppel volt. Az tönkrement vettek egy másikat de ezzel is ugyanaz a helyzet. A régit próbálták más helységből más áramkör konnektorába bedugni ugyanúgy levágta. Az újat még nem próbálták. Nem vizes a konnektor. Belenéztem nem láttam benne semmi különöset.
Elég kellemetlen ez a helyzet nekem mivel a nővérem így szemtől szembe megmondja nekem hogy hülye vagyok a szakmához és nem tudom megcsinálni.
Szeretném neki bebizonyítani hogy ez nem igaz.
Légyszíves adjatok ötleteket!
Köszönöm szépen!

Üdv!

Előfordulhat hogy lakás többi áramkörén keresztül is folyik valamennyi hibaáram és ezek összege + a mosógép veri le a Fi-relét.
Minden áramkört kapcsoljál le a mosógép áramkörén kívül és így kezd a tesztelést, majd egyenként kapcsold vissza őket és közben megint teszt.
Első esetben a mosógép áramkörében van a hiba.
Ha így nem veri le akkor a többit egyenként visszakapcsolva be lehet határolni a többi hibát is.
Cím: Re:ÉV-relé hibajavítás
Írta: szmihaly Dátum 2013. szeptember 18., 05:38:01 DÉLELŐTT
Szia Petike

IdézNem mindig veri le.
Kb.15-20ból egyszer de akkor az nem túl jó mert elmegy a világítás is. Nem vizes a konnektor.

Igaz nem írtad le,hogy hol van a mosógép,feltételezem hogy a fürdőszobában.Nem irtad a fürdőszoba használati szokásait villamos szempontból. Az hogy nem vizes a konnektor,az egy dolog. De vegyünk egy átlagos hőmérsékletű fürdőszobát,ahová a nővéredék bemennek zuhanyozni,és pillanatok alatt gőzfürdő lessz az egész fürdőszoba levegője, pára kicsapódás a csempén,a tükrön,és többek közt a mosógép külsején- belsején. A mosógép belseje nehezebben szárad ki,igy ha a belseje nedves-párás, már meg is van az esély a szivárgó áram kialakulására,ami a FI leoldását eredményezi.  Na,ez is egy szempont egy másik témában iditott hiba kereséshez.  ;) ;)