Tetõventillátorok tiltó kapcsolója

Indította SimJoci, 2012. július 09., 19:40:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

harcol

A kérdés az, hogy áramütés ellen védekezünk ("rá ne kapcsolják a delejt"), vagy pedig az ellen, hogy ledarálja a karbantartó kezét.


Helyhez kötött, közvetlenül hozzáférhető, az ember testi épségét és életét veszélyeztető pl. forgó-, vágó-, présgépekhez kell tiltókapcsoló,


Oda nem tiltókapcsoló kell, hanem feszültségkimaradás esetén kell megakadályozni, hogy újrainduljon. Ami mellesleg tiltókapcsoló is. Tipikusan egy öntartó mágneskapcsoló szokott lenni (motorvédelemmel együtt).
Pl:


de hogy a splithez kellene, én még ilyet nem hallottam, láttam sehol és nem is rakok fel.

Az, hogy nem raksz fel, az oké (ez itt egy szabványértelmezési kérdés, nem ésszerűségi kérdés).
De hogy nem láttál?
Esetek 80%-ában a kültéri klíma egységnél van tiltókapcsoló. Van olyan tető, hogy végignézel és kb. 30 kültéri klíma van, és mindössze 5-6 dbon nincs tiltókapcsoló.

pl. a központi porszívóhoz, az elszívó ventilátorhoz és a hidroforhoz is kellene rakni.

Amiket én láttam központi porszívókat, ott általában helységen belül, vagy közvetlen rálátásra volt a szekrény is amiről ment.
Elszívó ventilátorhoz tuti kell (tetőkön lévők).
Hidrofor az elég ritka madár, de pl. keringető szivattyúknál rendszeresen látok tiltókapcsolót.

Jó lenne konkrét szabványhivatkozásoknál maradni, és nem elvinni a témát beszélgetős vonalba.
Én írtam két pontot, ami szerintem idevág, szerintem ez a legjobban:
"""       Megfelelő módon meg kell akadályozni, hogy a villamos táplálású szerkezet a mechanikai karbantartás
során véletlenszerűen feszültség alá kerüljön; kivéve, ha a tiltókapcsoló(k) állandóan a karbantartást végző
személy(ek) felügyelete alatt állnak."""


Szerinted a splitklímáknál, ahol a kültéri egységről nem látható a belső egység, nincs semmiféle tiltókapcsoló, akkor ezt a fenti pontot hogyan lehet megvalósítani?

Az, hogy mi ésszerű és mi van a szabványban, azt ne keverjük össze.

nyaki

Én úgy látom egymás mellett elbeszéltünk, mert közben rájöttem, hogy Te a nagyüzemi felhasználásról beszélsz, én pedig a lakásokról. Ipari területen bár keveset dolgoztam, de nagyfokú kiterjedése miatt, a felvetésed jogossága ebből szempontból helyénvaló és más előírás vonatkozik rá.

"Szerinted a splitklímáknál, ahol a kültéri egységről nem látható a belső egység, nincs semmiféle tiltókapcsoló, akkor ezt a fenti pontot hogyan lehet megvalósítani?"
Hangsúlyozom, hogy lakásoknál, közületeknél én még ilyennel nem találkoztam. Ha van is, akkor magánban a kültéri készülékben, a burkolat alá lehetne felszerelni, de azt csak szakavatott személy bonthatja meg. Pl. a saját klímáim kültérijén nincs ilyen gyárilag kialakított lehetőség, márpedig ilyen klímák tömkelegét láttam máshol is, szakemberek által felszerelve. A feszmentesítést a saját kismegszakítójával, illetve ÁVK-jával oldották meg.

harcol

Én úgy látom egymás mellett elbeszéltünk, mert közben rájöttem, hogy Te a nagyüzemi felhasználásról beszélsz, én pedig a lakásokról.

Mivel a lakásokra a KLÉSZ vonatkozik "szerelői ellenőrzéssel", így az egész tiltókapcsoló kérdés fel se merül szerintem.

Az más kérdés, hogy innentől kezdve a gyártók az otthoni felhasználóknak (és szerelőinek) írják a szerelői utasítást.
Egyébként megemlítenék a szerelői utasításban, hogy nem kell tiltókapcsoló ezért és ezért.
(vagy ha külön áramkörön van a klíma, akkor a tiltókapcsoló beépítése elhagyható).

Nagyobb klímáknál (amikor egy kültérihez több beltéri tartozik), ott még olyat nem is láttam, ahol ne lett volna tiltókapcsoló...

Lehet egy külön áramkörrel (saját kismegszakító) át lehet vágni ezt a gordiuszi csomót, és betudni tiltókapcsolónak, azzal a kiegészítéssel, hogy szerelés alatt "figyelmeztető felirattal kell ellátni a fali elosztót".
Ami szerintem gyakorlatilag semmi védelmet nem jelent... (adtunk a szarnak egy pofont).


tothgyula

Üdv. az Olvasónak.
Már a régi jó MSz1600/7:1981 sz.3.12pontja is előírta "A belsőtéri berendezésről táplált szabadtéri berendezés csatlakozási pontja közelében olyan kapcsolót kell elhelyezni, amellyel a csatl.pontról táplált teljes szabadtéri berendezés leválasztható."
A MSz2364-460:2002 sz. 463 pontja írja"tiltókapcsolót kell alkalmazni, ha a mechanikai karban tartás fizikai sérülés veszélyével járhat."
Az egy más kérdés, hogy a Tisztelt klímaszerelők-Tisztelet a kivételnek-előszeretettel kihagyják ezt a fontos kapcsolót.Üdv. aki olvassa. TothGyula

mormogipapa

Szakmai tanárunk javasolta pár hónapja hogy ilyen esetben próbájuk az ügyfelet rábeszélni olyan kismegszakítóra vagy kapcsolóra amellyel a nullát is le lehet kapcsolni az eszközről. Védve magunkat a kókányolás vagy más okok miatt a nullán vissza térő áramtól. Mi a véleményetek erről?

Gyurmaúr(fi-relé)

Tök egyszerű a képlet; igenis KELL olyan tokozott kapcsoló (pl KKM0), mely a készülék közvetlen közelében alkalmas annak hálózatról történő 100%-os leválasztására, s azért ott kell, hogy szerelés közben mégcsak véletlenűl se kapcsolhassa fel egy másik illetéktelen személy, kivéve amennyiben a szerelő kollégája szeretné szántszándékkal eltenni a spanját láb alól, mert akkor édes mindegy, mi van fent... ;)

recens

Üdv!
Keringető szivattyúkat mi alapján kell, vagy nem kell tiltó-leválasztó kapcsolóval ellátni hőközpontokban?

Szirty

Üdv!

""463.1. Tiltókapcsoló(ka)t kell alkalmazni, ha a mechanikai karbantartás fizikai sérülés veszélyével járhat."

Mérhetetlen élvezetet tud okozni a megrendelőnek, a tervezőnek, a kivitelezőnek, amikor egy 45kW-os frekvenciaváltós, bypass kapcsolós villanymotornál kell egy ilyet megvalósítani :-)

tothgyula

Üdv. a Kollégáknak is!
Még hatályban van a MSZ2364-460:1994 szabvány. Ennek 5.1szakasza megjegyzésében leírja, hogy:"Az egyéb (pl.pneumatikus,hidraulikus v. gőz-)táplálású szerkezetekre ezen előírások nem érvényesek.Ezekben az esetekben előfordulhat, hogy a kapcsolódó villamos táplálás(ok) tiltókapcsolása nem jelent kielégítő megoldást.
5.2 szakasz Mefelelő módon meg kell akadályozni, hogy a villamos táplálású szerkezet a mechanikai karbantartás során nem szándékosan újra induljon:kivéve, ha a tiltókapcsoló(k) állandóan a karbantartást végző személy(ek) felügyelete alatt állnak.
Megjegyzés:
Erre a célra alkalmazhatók pl.-egyedileg vagy párhuzamosan- a következő módszerek:
-lelakatolás
-figyelmeztető feliratok,
-elzárt helyen vagy burkolatban való elhelyezés."
Meggyőződésem, hogy nem a letiltó kapcsolót választják a 45kW-os motorhoz, hanem a figyelmeztető feiratot.

Szirty

Üdv!

IdézErre a célra alkalmazhatók pl.-egyedileg vagy párhuzamosan- a következő módszerek:
-lelakatolás
-figyelmeztető feliratok,
-elzárt helyen vagy burkolatban való elhelyezés."

Akkor sehova nem kell tiltó kapcsolót tenni, elég a figyelmeztető felirat! :-)

Tehát figyelmeztető felirat a vezérlő szekrényen a motor indító gombján/kapcsolóján?
Ezen a módon a gyakorlatban hogyan kivitelezhető, hogy egyértelmű legyen melyik kapcsolóra vonatozik a felirat ha van egymás mellett 6-10 darab, melyek közül a többi üzemel. Nehezítés hogy a kapcsoló kialakítása és a mellette, körülötte rendelkezésre álló hely nem könnyíti meg ideiglenes felirat elhelyezését.

IdézMeggyőződésem, hogy nem a letiltó kapcsolót választják a 45kW-os motorhoz, hanem a figyelmeztető

Pedig alkalmaznak. Csillag-delta kapcsoló segéd érintkezővel. A vezérlésben pedig ki van reteszelve, hogy ha kikapcsolják akkor a frekvenciaváltó leáll.
Bypass kapcsolóval történő indítás előtt az indító kapcsolót előbb be kell kapcsolni, majd a motor mellett elhelyezett kapcsolóval cs-d-ban indítani.
Van ilyen is.