Szekrények, megszakítók feliratozása

Indította nova, 2011. szeptember 21., 18:36:26 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Péter5

MSZ 10900:2009 – ez az ellenőrzésről szól, annyit ír, hogy ellenőrizni kell a meglétét

MSZ EN 61439 – ebből van hat magyar kiadás, melyikben keressem? Az MSZ EN 61439-1:2012 lenne logikus, abban vannak az általános szabályok. 150 oldal. Az áramütés elleni védelem részt átnéztem, ott nem találtam.

MSZ HD 60364-5-51:2010 – ebben nincs

MSZ HD 60364-6:2017 – ez ellenőrzésről szól, nem létesítésről

23/2016. (VII. 7.) NGM rendelet – ez forgalmazásról szól

...és akkor még a "Gépek biztonsága" részt ide sem vettem. – a 16/2008. (VIII. 30.) NFGM rendelet nem vonatkozik erre, gépek biztonsága szabvány meg egy rakás van.

tothgyula

Korábban az MSZ 4826:1979, az MSZ 447, és az MSZ 595 sorozat is foglalkozott ezzel.
Legjobb, ha józan paraszt ésszel dolgozol. A felirat egyértelmű, jól látható és tartós kivitelű legyen.
Tóth Gyula.

Péter5

A józan ésszel nincs gond, csak alá kéne támasztanom, hogy ez kötelező, különben minek költsön a pótlására az érintett.

Az MSZ 447:2019 teljesen logikus lenne, de nem találtam erre vonatkozóan semmit benne.

Fecó

Esetleg az MSZ HD 60364-1, bár ez sem azt mondja konkrétan mit csinálj, de hivatkozási alapnak jó:

"Ha biztonság céljából szükséges, megfelelő figyelmeztető táblákat és/vagy feliratokat kell alkalmazni."


Péter5

Újra átfutottam a szabványt, de nem szúrtam ki benne ezt a mondatot. Lehet tudni, hogy pontosan melyik pont?

nyaki

Bocs, de most volt időm a részletesebb válaszra.  :-\

"MSZ 10900:2009 – ez az ellenőrzésről szól, annyit ír, hogy ellenőrizni kell a meglétét"
Ha valami előírja a meglétét, akkor nyilván lennie kell olyan szabvány pontoknak, amely a módját is leírja.

"MSZ EN 61439 – ebből van hat magyar kiadás, melyikben keressem? Az MSZ EN 61439-1:2012 lenne logikus, abban vannak az általános szabályok. 150 oldal. Az áramütés elleni védelem részt átnéztem, ott nem találtam."
Ez a szabvány egy olyan harmonizációs dokument, amely magába foglalja a korábbi gyártmányokra vonatkozó előírásokat, többek között utalást tesz MSZ EN 61140-re és az MSZ HD 60364 szabványsorozatra is, tehát azokban is keresni kell a megfelelő fejezeteket.

"MSZ HD 60364-5-51:2010 – ebben nincs"
Má' hogyne lenne! 514. pont.

"MSZ HD 60364-6:2017 – ez ellenőrzésről szól, nem létesítésről"
A helyzet itt is dettó, mint az MSZ 10900 esetében. Kötelezően ellenőrizni és megkövetelni csak azt lehet, amit valamely szabvány előír.
Minden új berendezést e szabvány szerint kell vizsgálni, az első használatba vétel előtt.
Eme szabvány is utalást tesz többek között az MSZ HD 60364 minden szabványára, különös tekintettel az 5-51-re.

"23/2016. (VII. 7.) NGM rendelet – ez forgalmazásról szól"
Már rögtön a II. fejezet 5. pontjában rendelkezik a jelölésekről. ...de egyébként ez az egész rendelet a jelölésekről értekezik.

"...és akkor még a "Gépek biztonsága" részt ide sem vettem. – a 16/2008. (VIII. 30.) NFGM rendelet nem vonatkozik erre, gépek biztonsága szabvány meg egy rakás van."
Ez a "Gépek biztonsága" és pl. az "Ember-gép kapcsolat" nem rendeletekről szól, hanem az MSZ EN azon szabványiról, ahol egyértelműen vannak leírva többek között azok a kritériumok, hogy mit és hogyan kell jelölni.

Amit Te keresel, kifejezetten ilyen szabvány nincs. Az adott hivatkozáshoz szükséges pontokat a rendelkezésre álló irgalmatlan mennyiségű szabványból és rendeletből a tervezőnek és majdan a felülvizsgálónak kell összeollózni. Ennek tükrében pl. az általam és a kollégák által is említett dokumenteket vedd elő és részletesen, figyelmes olvasással meg fogod találni azon részeket, melyekre hivatkozni lehet. Természetesen mi sem vagyunk tökéletesek és nyilván lesznek olyan szabványok vagy rendeletek, amelyeket még nem említettünk, de attól még benne foglaltatik az általad keresett válasz, ezért viszont nagyon-nagyon sokat kell olvasni, ami meg nagyon sok időt vesz el az ember életéből és ennek ára van. A felülvizsgálatok sem véletlenül drágának mondott tevékenységek.