Épületgépészeti csövek elektrokémiai korróziója

Indította Novill, 2018. március 06., 09:49:01 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

Épületgépészeti csövek elektrokémiai korróziója . Több alkalommal találkoztam olyan jelenséggel, hogy az épületgépészeti rézcsövek kilyukadnak pontszerűen.  Volt ahol a pincében falon kívül vezetett fémcsövek voltak, volt ahol falba vagy padozatban vezették a csöveket.  Olyan is elő fordult, hogy a bilincsekben gumi gyűrűben volt a cső , de olyan is ahol közvetlenül a falba volt elhelyezve a cső.  Felmerült a gyanú galvánelem kialakulásának elektrolízis létrejöttének. Több ilyen esettel találkoztam.  Ahol villamos biztonságtechnikai méréseket végeztem mindenhol egyértelmű volt az érintésvédelmi nem megfelelőség különböző formái. A becsatlakozási ponton mérje a bejövő földelési ellenállási ( szondánál)érték sehol sem volt megfelelő. Volt ahol TT, de volt ahol TN rendszer volt kialakítva.Sokszor el gondolkodom azon, hogy kivitelezés során miért nem győződnek meg a kollégák műszeresen is  arról, hogy az általuk végzett munka megfelelő-e. Ez egy időzített bomba lehet életvédelmi illetve gazdasági szempontból. Vita indítónak szánom ezt a témát. Kérem osszuk meg egymás közt a hasznos információkat és tapasztalatokat, hogy e tekintetben is bővíthessük ismereteinket.


Novill

Itt nem alumínium radiátorok voltak. A víz és fűtési csöveknél fordult elő a lyukszerű kilyukadások. Ezek rézcsövek voltak. A tény, hogy érintésvédelmi szempontból nem volt megfelelő a villamos hálózat. Szerintetek van-e ok  és okozati összefüggés a villamos hálózat és a csövek kilyukadása között?

nyaki

A linkelt oldalak fontos információkat tartalmaznak az elektrokémiai korróziókról.
A központi fűtési rendszerekben bekövetkező rézkorrózió
Véleményem szerint a váltakozóáramú rendszerekben a gépészeti csöveken átfolyó áram elhanyagolható hatással van az elektrokémiai korróziókra, azonban ha tartalmaz egyenáramú összetevőket is, akkor az áram iránya hatással lesz az alkalmazott fémek vagy fémek/folyadékok (elektrolitok) közötti elektródpotenciál miatti töltéskiegyenlítődési áram okozta korrózióra, mely vagy csökkenteni vagy növelni fogja a korróziós hatásokat (galván korrózió). Mivel a mai váltakozóáramú rendszerek már elkerülhetetlenül tartalmaznak egyenáramú összetevőket is, ezért fontos, hogy pl. a fém csőhálózatra hol kötjük rá a földpotenciált és az összekötés helyétől pl. milyen sorrendben vannak összekötve a különböző anyagú fémek.
A szabvány szerint az EPH-t a fém csőhálózatokra ott kell rákötni, ahol az az épületbe belépnek vagy lehetőleg minél közelebb hozzá. ...nyilván nem véletlen ezen kitétel sem. ::)

Novill

Például a bejövő szondánál ( a mérőnél)  mérek hurokban ( L-Pe szonda) 480 ohmot, az L-N között 0,5 ohmot. TT rendszer van kialakítva, eredőben amikor minden rá van kötve hurokba mérve 80 ohmot mértem. Így feltehetően a  talajban menő vízcső is bejátszik az eredőben. Az épületgépészeti csövekkel  a védővezetőn keresztüli kapcsolat egy kazán és mosogatógép illetve mosógépen kívül más nem volt. EPH (régi elnevezés) kialakítás nem volt. Évekkel ezelőtt volt egy hasonló eset, talán még rosszabb értékekkel. Itt is kilyukadtak a rézcsövek, melyeket folyamatosan cserélgették. Amit javasoltam nekik, hogy ami elő van írva az erősáramú biztonságtechnikában a villanyszerelő kivitelező oldja meg. Az útmutatásom alapján feljavították a bejövőnél a földelés értékét, kialakították az EPH-t . Mivel egy hosszabb ház volt több helyen készült földelés, ami a közös hálózatba volt integrálva. Elmondtam, hogy nem tudom a cső mitől lyukad ki biztosan, csak azt tudom ami van az nem jó. Vagyis ha elvégzik a feladatot, akkor az érintésvédelmük jó lesz.  Évekkel később össze futottam a tulajjal és rákérdeztem, hogy a cső kilyukadása megszűnt-e. A válasz az volt, hogy megszűnt.

tothgyula

Novill!
Éppen ezért én újabban "B" vagy" F" tipusú (egyenáramra is érzékeny) ÁVK-t szerelek fel a gázkazánokhoz.
Lehet,Hogy a 11/2013.(III.21.)NGM rendelet 4243pontja is előbb-utóbb módosítja ezt az előírást.Mivel jelenleg nincs megadva az ÁVK tipusa.És már van 8-10 féle.A hibaáramok különböző összetevőjűek, így szükség lenne ennek pontosítására.
TothGyula.

Simon Endre

A váltóáram nem okoz korroziót, kivétel olyan elektrolitok (oldott vegyületek) esetében amelyek adott fémek, esetleg grafit jelenlétében egyenirányítanak, (pl. lúgok és alumínium.) A tipikus réz korroziót kénvegyületek és rosszul megválasztott forraszanyagok, továbbá agresszív és el nem távolított folyasztószerek okozzák. A rézre a széntüzelés és egyes műanyagok égetésénel keletkez reakció és bomlástermékek is korrodáló hatással vannak. Érdekes módon egyes rézötvözetek pl. ónbronz még a rozsdamentes acélnál is állékonyabb még nagyon goromba (vegyipari) környezetben is, miután egy viszonlag vékony zöld de könnyen eltávolítható réteg (patina) kialakult rajta.