Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve

Indította Novill, 2012. október 13., 09:29:29 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Nálam ezért képezi akár egy lakás -kertes, családi ház esetén szigorú rigorózus méréssorozat!- vill műszaki átadását egy ÉV-s kolléga szakszerű, dokumentált mérése, melynek egyik jkv-ját lepecsételve, aláírva megkapja az üf, másikat én, oszt jónapot...

recens

üdv !

Már beszélgettünk ebben a témában, de meglátásom szerint nincs konkrét állásfoglalás.
Talán 1év után már tapasztaltabbak a kollégák.
Elosztószekrények vizsgálatával kapcsolatban szeretnék ismét kérdéseket feltenni.

Minden esetben el kell végezni az elosztószekrények vizsgálatát az MSZ EN 61439 szabvány szerint?
Kinek van erre jogosultsága?
Milyen műszerek kellenek hozzá?
Ki tehet rá CE minősítést, a gyártó adataival és az elosztó műszaki paramétereivel ellátott feliratot matricát?

megjegyzés:
Ha az összeszerelés után nem végeztek ilyen vizsgálatot, nincs darabvizsgálati jegyzőkönyv illetve nincs ellátva az elosztó ,,gyártó" CE matricás adataival.
Viszont ha beépítés után üzembe helyezés előtt mindenre kiható érintésvédelmi felülvizsgálatot végeznek a műhelyben összeállított kapcsoló-berendezésen ill elosztón is.  ( MSZ HD 60364-6:2007szerint)
Majd a felülvizsgáló ezt jegyzőkönyvben dokumentálja (hurokellenállás mérés, folytonosság vizsgálat, szigetelési ellenállásmérés) akkor átadás szempontjából ez elfogadható-e?

Fecó

A szakképzettség nélkül kezelhető elosztótáblákra jelenleg az MSZ EN 61439-3:2013 szabvány vonatkozik. Én szabványkönyvtárhoz kifizettem egy kazal pénzt,  és bizony meg is tudom nézni... angolul. Jah, hogy buta vagyok, és nem tudok angolul? A saját hazámban, a saját szakmámban ugyanis ez elvárható lenne? A mai napig senki sem tudja pontosan, próbálkoztak már prezentáció jellegű anyagokkal, de egy egyszerű 18-24 modulos lakáselosztónál ma sem tudni pontosan ki mi a fenét akar. Az MSZ EN 61439-1:2012 általános előírásokat tartalmaz és magyarul van. Valaki nem járt az elmúlt időszakban ilyen témájú előadáson? Az új szabványok ismeretében?

tothgyula

Üdvözletem!
A Villanyszerelők Lapjának 2013.okt-i számában ennyit találtam.79/1997.8xii.31.9ikim rendelet.Letölthető.Idézet:"a villanyszerelő, amikor összeszerel egy elosztót, villamos terméket állít elő, és amint ezt átadja, eladja már forgalomba is hozta."Tehát forgalomba hozatal előtt el kell látni CE jellel.
A VL 2013./nov-i száma részletesen beszámol a "Helyszini szemlén vizsgált dokumentumok"-ról. Lásd: a 321/2010.(XII.27.)Korm.rendelet.
Üdv: TothGyula felülvizsgáló.

S/K

Fém elosztó összeállításánál/szerelésénél/huzalozásánál alkalmazható-e a 500/750V egyszeres szigetelésű egyerű vezeték? Fém alaplaphoz és a szekrényhez a vezetékek a fém részhez érnek. Tervező szerint alaplapra szigetelőlemez és a vezetékek eltartása, vagy fésüs vezcsatornába szükséges helyezni, vagy 1kV szigetelésű vezetéket használni és akkor nem szükséges az alaplap elszigetelése, vezetékek eltartása.
(elosztók max 250A-ig terhelhetők)
(tervezővel egyetértek, csak ez le van írva valahová, valaki tudja?   MSZ EN 60439-1:2000,  MSZ EN 61439-1:2012   szabványban?

Sztrogoff

Idézetet írta: Fecó Dátum 2015. augusztus 20., 11:34:16 DÉLELŐTT
A szakképzettség nélkül kezelhető elosztótáblákra jelenleg az MSZ EN 61439-3:2013 szabvány vonatkozik. Én szabványkönyvtárhoz kifizettem egy kazal pénzt,  és bizony meg is tudom nézni... angolul...
Most olvasható ennek magyar nyelvű változata is.

Fecó

Igen, már én is kiszúrtam, csak időközben lejárt a szabványkönyvtártagság :(

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


S/K

Köszönöm a segítséget.
Az általad írt szabvány nincs meg nekem, amúgy 33 oldal 10eFt.
Az általam írt szabványok itt vannak előttem összesen 240 oldal és 36eFt volt.
Gondoltam tudja valaki fejből és nem kell átnéznem a 240 oldalt.
Köszönöm a szabványszámot, jövőhéten megveszem.

Safety

Ezt az előírást általában sokan félreértelmezik.

A hatályban lévő MSZ EN 61439-1:2012 szabvány 8.6.3. pontjában ez a szöveg olvasható:
"A csak alapszigeteléssel bíró vezetőket meg kell akadályozni abban, hogy érintkezzenek más eltérő feszültségű csupasz aktív részekkel."
Az elosztószekrény fém váza, alaplapja, ajtaja stb. nem minősül aktív résznek mivel alapesetben nem áll feszültség alatt, tehát az egyszeres szigetelésű egyeres vezeték alkalmazható erre a célra akkor is ha csak 500/750V-ra van szigetelve.

A villanyszerelők lapja 2016 októberi számában Rátai Attila is így fogalmaz:
"Tehát a feltétel nem az összes eltérő feszültségű, hanem csak eltérő feszültségű, aktív részekkel vonatkozik. Mit is jelent ez? Az aktív vezetők csak más feszültségű aktív részekhez nem érhetnek, a földelt házhoz – ami nem aktív – viszont igen."

S/K

Köszönöm.
Tehát hozzáérhet a fém szerkezethez.
...és mi van akkor ha réz sín van az elosztóban és az L1 fázis vezetéke hozzáér az L2 vagy L3 sínhez akkor ez megengedett?
Hiszen nem eltérő feszültségű.