Kismegszakító leoldási értékének ellenőrzése

Indította Villanyreszelő, 2012. november 08., 22:58:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

Milyen készülékkel tudom ellenőrizni,hogy a felszerelt kismegszakító lekapcsol-e testzárlati áram megfelelő értékénél TT,és TN hálózaton?

JUVILL


Ezt célműszerrel tudod ellenőrizni, ha a kismegszakítóval védett berendezésen TT rendszer esetén földelési, TN rendszer esetén nullázási hurokellenállást mérsz.
Mért értéket (megfelelő alfa tényező megválasztásával) képlet szerint, számítással ellenőrzöd. Ha a mért érték kisebb/egyenlő a számított értéknél, a kismegszakító testzárlati áram esetén lekapcsol. Ha a megengedettnél nagyobb a mért érték, akkor nem kapcsol le.
Akkor más érintésvédelmi műszaki megoldás szükséges.

Fecó

Zárlatos villanyrezsóval! Viccet félretéve, Én nem tudok kismegszakítók tesztelésére szolgáló műszerről. Maximum a vizsgálólaboratóriumokban vannak erre műszerek. Sajnos el kell hinned hogy le fog kapcsolni a gyártó által megadott időn belül. A kismegszakítóból elmenő hálózatot lehet ellenőrizni hurokellenállás méréssel, de a kismegszakítóra nem tudok tippet.

Villanyreszelő

Igen a képlet szerint kell ezt tudom.
Gondoltam hátha van esetleg valami a nyugodt lefekvéshez :)
50V az fix
Mondjuk én arra gondoltam hogy egy toroidos megoldással növelni a feszkót,és mérni közben,csak a hátránya h a toroid növelésénél nem lehet külön külön szabályozni az U-t,és az I-t,meg ugye nem lineáris a tekercsek miatt.

Üzenet összefûzve: 2012. november 09., 23:12:36 DÉLUTÁN

Fi relé tesztert már csináltam egy izzóból,és egy wattos potiból,ott is lehet mérni az áramot. :)

nyaki

A toroidos megoldás az jó, mert az áramkikapcsolási karakterisztika ugyan nem lineáris, de a lekapcsoláshoz egy cseppet sem számít, ha a lekapcsolási értéket akarod meghatározni.
Az ÁVK-s megoldáshoz is jó a módszered, de sajnos ezekre jegyzőkönyvet nem építhetsz, de támpontnak megfelelnek.

Villanyreszelő

Idézetet írta: Fecó Dátum 2012. november 09., 20:38:05 DÉLUTÁN
Zárlatos villanyrezsóval! Viccet félretéve, Én nem tudok kismegszakítók tesztelésére szolgáló műszerről. Maximum a vizsgálólaboratóriumokban vannak erre műszerek. Sajnos el kell hinned hogy le fog kapcsolni a gyártó által megadott időn belül. A kismegszakítóból elmenő hálózatot lehet ellenőrizni hurokellenállás méréssel, de a kismegszakítóra nem tudok tippet.

A más érintésvédelmi megoldás az egy kisebb áramú kismegszakító,esetleg a C-ről B-re váltás,ha ezt a fogyasztó lehetővé teszi?
Szabványba úgy olvastam hogy ha nincs más akkor a fi.
Számítgatnom kéne tudom,de már késő van hozzá :)

Üzenet összefûzve: 2012. november 09., 23:35:18 DÉLUTÁN

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. november 09., 23:22:13 DÉLUTÁN
A toroidos megoldás az jó, mert az áramkikapcsolási karakterisztika ugyan nem lineáris, de a lekapcsoláshoz egy cseppet sem számít, ha a lekapcsolási értéket akarod meghatározni.
Az ÁVK-s megoldáshoz is jó a módszered, de sajnos ezekre jegyzőkönyvet nem építhetsz, de támpontnak megfelelnek.

Én próbálkoztam egy trakis trafóval,ott 42Vot mértem,ráakasztotam egy 10 B-s megszakítót rövidzárba,és csak búgott, a 10 C-s viszont lekapcsolt.
Gondolom ez a megszakítók eltérő karakterisztikája miatt is lehet.
Pusztán önellenőrzés céljára gondoltam.
Furcsa számomra h. tanították h ellenőrizgessünk, kattanhat a bilincs,és egy ilyen fontos kérdésben mint az érintésvédelem,csak a számítás ad ellenőrzési lehetőséget,és az a szám ami rá van írva a megszakítóra,amikor eltérőek a karakterisztikáik.

JUVILL

Idézetet írta: Villanyreszelõ Dátum 2012. november 09., 23:08:52 DÉLUTÁN
Igen a képlet szerint kell ezt tudom.
Gondoltam hátha van esetleg valami a nyugodt lefekvéshez :)
50V az fix
Mondjuk én arra gondoltam hogy egy toroidos megoldással növelni a feszkót,és mérni közben,csak a hátránya h a toroid növelésénél nem lehet külön külön szabályozni az U-t,és az I-t,meg ugye nem lineáris a tekercsek miatt.

Üzenet összefûzve: 2012. november 09., 23:12:36 DÉLUTÁN

Fi relé tesztert már csináltam egy izzóból,és egy wattos potiból,ott is lehet mérni az áramot. :)
Mire gondolsz, mikor azt írod, hogy az 50V az fix?
Nem fix az 50V!
Ha képlet szerint számolsz, akkor az új szabvány esetén a TT és a TN rendszerben is 230V áll a képlet számlálójában.
50V-al (a képlet számlálójában) csak TT rendszer esetén számolhatsz, de csak akkor, ha van áram-védőkapcsoló. Ekkor viszont a nevezőben az ÁVK "I deltan"-je van.

Villanyreszelő

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. november 10., 10:23:23 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Villanyreszelõ Dátum 2012. november 09., 23:08:52 DÉLUTÁN
Igen a képlet szerint kell ezt tudom.
Gondoltam hátha van esetleg valami a nyugodt lefekvéshez :)
50V az fix
Mondjuk én arra gondoltam hogy egy toroidos megoldással növelni a feszkót,és mérni közben,csak a hátránya h a toroid növelésénél nem lehet külön külön szabályozni az U-t,és az I-t,meg ugye nem lineáris a tekercsek miatt.

Üzenet összefûzve: 2012. november 09., 23:12:36 DÉLUTÁN

Fi relé tesztert már csináltam egy izzóból,és egy wattos potiból,ott is lehet mérni az áramot. :)
Mire gondolsz, mikor azt írod, hogy az 50V az fix?
Nem fix az 50V!
Ha képlet szerint számolsz, akkor az új szabvány esetén a TT és a TN rendszerben is 230V áll a képlet számlálójában.
50V-al (a képlet számlálójában) csak TT rendszer esetén számolhatsz, de csak akkor, ha van áram-védőkapcsoló. Ekkor viszont a nevezőben az ÁVK "I deltan"-je van.

Igaz.
Akkor kiszámolom a kioldó áramot az Ia=In x a képlettel,és ezt az áramot kell előidéznem.

Üzenet összefûzve: 2012. november 10., 14:59:10 DÉLUTÁN

Az 50 voltal érintési feszültségre gondoltam,de ezek szerint az alap védelemnél fel mehet a feszültség.
Az ÁVK meg 25mA nél old,nem érdekli a feszültség :D

nyaki

"Akkor kiszámolom a kioldó áramot az Ia=In x a képlettel,és ezt az áramot kell előidéznem."
Én az alábbi mellékletet ajánlom tanulmányozásra:
http://biosolar.hu/stuff/uploads/kioldasi_jelleggorbe.pdf

JUVILL

Idézetet írta: Villanyreszelõ Dátum 2012. november 10., 14:53:47 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. november 10., 10:23:23 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Villanyreszelõ Dátum 2012. november 09., 23:08:52 DÉLUTÁN
Igen a képlet szerint kell ezt tudom.
Gondoltam hátha van esetleg valami a nyugodt lefekvéshez :)
50V az fix
Mondjuk én arra gondoltam hogy egy toroidos megoldással növelni a feszkót,és mérni közben,csak a hátránya h a toroid növelésénél nem lehet külön külön szabályozni az U-t,és az I-t,meg ugye nem lineáris a tekercsek miatt.

Üzenet összefûzve: 2012. november 09., 23:12:36 DÉLUTÁN

Fi relé tesztert már csináltam egy izzóból,és egy wattos potiból,ott is lehet mérni az áramot. :)
Mire gondolsz, mikor azt írod, hogy az 50V az fix?
Nem fix az 50V!
Ha képlet szerint számolsz, akkor az új szabvány esetén a TT és a TN rendszerben is 230V áll a képlet számlálójában.
50V-al (a képlet számlálójában) csak TT rendszer esetén számolhatsz, de csak akkor, ha van áram-védőkapcsoló. Ekkor viszont a nevezőben az ÁVK "I deltan"-je van.

Igaz.
Akkor kiszámolom a kioldó áramot az Ia=In x a képlettel,és ezt az áramot kell előidéznem.

Üzenet összefûzve: 2012. november 10., 14:59:10 DÉLUTÁN

Az 50 voltal érintési feszültségre gondoltam,de ezek szerint az alap védelemnél fel mehet a feszültség.
Az ÁVK meg 25mA nél old,nem érdekli a feszültség :D

Az ÁVK az hibaáram kapcsoló. Hibaáramokra kapcsol, és nem feszültségre.  :D