egy kis villanyszerelés

Indította Atisbe, 2017. január 05., 22:45:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Atisbe

Szerbusztok!Egy kis történetet szeretnék megosztani veletek,s a véleményetekre is kiváncsi volnék,ki mit gondol rola,csak öszintén.
Történt velem egy olyan eset,egy ismerősömnek barátnője szalont nyit ilyen műkörmös,maszázs fenetudja pontosan.
Lényeg hogy egy kis villanyszerelési munka akadt amit ismerősöm ajánlott engem a szalon tulajdonosának.Egy párdarab dugaljat kellett felszerelnem falra falonkivűl csatornázva egész pontosan 5db dupla dugaljrol van szó,és egy ami máig vitatott egy műkörömasztal amin van egy UV lámpa,egy olyan porelszivó mikor a köröm felületét végzi a körömport elszivja s még nem tudom mi az amik voltak,lényeg az asztalba egy olyan elosztót kért amibe 5 dolgot betud dugni.Később kiderült egy hosszabbitóra gondolt csak nem elosztóra.
Elmentem egy villamossági boltba s az anyagárak után érdeklődtem mégis mennyibe lenne eme mutatvány.Konkrétan 18-19ezer ft ra rugott az anyagára.Felmentem s elmondtam kb ennyi lenne az anyag,mondta jo tessék,kérdeztem számlát kérjek e róla mivel gondoltam vállalkozó és szüksége lehet rá.Mondta nem mert ugy sem tudja elszámolni.Elmentem a boltba megvettem az anyagot és hozzákezdtem a munkához.délelőtt 10 től dolgoztam 17óráig,egy tapétázo is bent volt a szalonban neki is volt némi munkája,s szerencsésen kerülgettük egymást,pláne a nagy asztalát amin bekeni a tapétát.A szalonban volt egy kis villamos szekrény amiben volt 3db 40 A-esmegszakitó amire a világitás volt rákötve.és persze ez a helyiség volt már sokminden igy ahány bérlő annyi villanyszerelő dolgozott ott.Én ugy gondoltam először is a 40A-es megszakitóval nem kell foglalkoznom hisz az vicc csak és nyilván valaki azt tette fel mert az volt neki otthon s funkcioját nem látja el ugy sem én 3db C16-os megszakitót felszereltem amivel egy biztonságos dugaljáramkört létesitek.A 40 Aa-es megszakitó ami avilágitás volt rajta akkor sem használtam volna ha kisebb mert világitás s dugalj áramkör egy megszakitón nem jo,ha zárlat miatt leold sötét lesz a helyiségben.Felszereltem a megszakitókat majd dugaljakat felszereltem 16*16os kábelcsatornát felszereltem s abban vittem el a kábelt,a falon levő 3 db dupla dugaljat mindnek külön megszakitórol vittem betápot,bármi van ne menjen el mindenhonnan az áram,s egyik dugalj ilyen maszázsszék ami egy fogorvosi székre vagy szülöszékre hasonlitott teljesen elektromos fel –le jobbra-balra stb.majd a másik falra tettem még fel 1 db falonkivüli dupla dugaljt,s az asztalba tettem 2db 3mas dugaljt s azt is külön megszakitórol tápláltam meg.És mivel nem volt még fix helyeaz asztalnak igy hagytam az asztalban 4m kábelt hogy az asztal mozditható legyen s mondtam a tulajnak ha megvan a fix hely mert nem tudod még hol lesz pontosan,egy lépésáló kábelcsatornába teszem  hogy ne bukdácsoljanak benne.Sajnos ez nem volt jo,elmondása szerint csak egy hosszabbitó kellett volna neki amit bedug a dugaljba és nem az h én egy kötödobozba a falon bekötöm fixre és nem akarja hogy kábel logjon ki az asztalbol,bár a hosszabbitó is amit betesz annak a kábele is kifog logni mert ugye,mindent nem lehet elrejteni.Mondtam neki ha hosszabbitó lett volna a kérés akkor nem foglalkozok vele mert majd megveszi s ez engem nem érint.na ezt a kábelt kikötöttem s mondtam akkor veszel egy hosszabbitót és oda dugod ahová akarod.Mert neki probléma hogy fix a bekötés,először mondtam neki kikötöm s teszek rá egy villásdugot,de mondta neki nem kell villásdugó,csak egyszerüen beakarja dugni a dugaljba.mondtam neki a villásdugot dugod be,de ezt nem tudom más néven nevezni...Felszereltem 12m 16*16-os öntapados kábelcsatornát 5 db dugalj a 3 db C16-os megszakitót állmenyezetben elvittem a kábeleket gégecsőben mert a két fal szamközt volt,elszigeteltem,levagóztam a sok vezetéket amit találtam a villamos szekrénybe mert sok vezeték volt szabadon megblankolva ,tettem rá vagókat.Ezért a mutatványért kértem 16ezer ft-ot amit sokalt és mondta hogy mégis kellene neki számla,hmmmm utolag hogy kérjek mondtam.Na ő a munkám nem látta csak 5 nap mulva s felháborodottan hivott hogy ö nem ezt kérte tőlem s a megszakitókat sem amit feltettem neki,csak 5 db dugalj,s az asztal.Én elmondtam neki miért is tettem fel a megszakitókat,na de megérteni nem értette meg.Kiderült hogy az egyik barátnöjének a férje villanyszerelő és megnézette vele munkámat s elpanaszolta hogy többet csináltam mint megbeszéltünk,és az úr aki villanyszerelő felhivott és elmondta hogy nem indikolt a C16-os megszakitók,mivel a 40 A-os megszakitók bőven elbirják azt a terhelést ami majd ott lesz.Nekem ez furcsa volt egy szakember nemlepődik meg a nagy megszakitón az úr nem..én elmondtam ha meghibásodás történik s zárlat lesz a megszakitó soha nem fog leoldani,inkább szétég minden leég a helyiség ami történetesen  egy emeletes ház garázsábol van kialakitva s 17lépcsőház van egymás melett ,leég a ház de a megszakitó az nem csinál majd semmit.És kifogásolta hogy a  dupla dugaljak fedele ,burkolatát csak egy csavarral fogattam fel.Mondtam neki az a dugalj boltban vásárolt ,egy darab csavar fogja,nem én csináltam s nem azért van egy csavarral mert nekem nem volt kedvem kettőt visszatenni..ezt igy engedélyezték igy van forgalomba.S hogy én többet csináltam mint azt megbeszéltem a tulajjal.mert nem szoktunk többet csinálni mint amit kérnek.Én ugy éreztem ebben a beszélgetésben eszköztelen vagyok,hisz ha már egy villanyszerelő szakember sem érti a lényeget...de lehet én vagyok a hibás s neki van igaza...bár ezt én nem igy érzem.A tulajdonosnak is probáltam megértetni miért van rá szükség de csak azt hajtotta ö ezt nem kérte,előtte is üzlethelyiség volt ezekről a megszakitókrol mentek hűtők mindenféle gépek és ezért nem hajlandó fizetni.Mondtam neki csak örüljenek neki hogy nem volt eddig semmi baj,s csak egyszer lesz ami még nem volt soha, hogy egy ilyen munkát elvégzek ezért felelőséggel tartozok,itt bármi történik engem vesznek elő,erre a válasza az volt nem kértem tőled hogy vállalj érte felelőséget,sajnos itt már elröhögtem magam hisz,tultett mindenen s mert ő szöke és nő ugy gondolom hogy jol lehuzom ezzel a megszakitóval,s csak azért röhögöm ki mert nő,de ha egy ffi lenne itt akkor biztos nem nevetnék rajta.Én megmondtam a megszakitók maradnak,mert ha nem akkor minden kábelt kihuzok s majd az ismerőse beköti feszültségalá helyezi.Kiváncs vagyok a véleményetekre,mert mint ismeretlen kollegák igy pártatlanok is vagytok,mit gondoltok erről.Elfogadok minden kritikát nem számit ha számomra negativ,mert én ugy érzem helyesen tettem hogy leválasztottam azt a dugalj áramkört,lehet elég lett volna két darab megszakitót is feltenni,de csak egy üzlethelyiség ahol szerettem volna esetleges balesetet elkerülni.Vége az lett,az asztalábol kikötöttem a 2x3-as dugaljakat annak az árát visszaadtam s mondtam neki 2550 ft a 3db 16-os megszakitó visszaadom árát benyelem de nem szedem le mert arra szükség van.remélem letudtam irni ugy hogy ezt megértsétek,s kérem reagáljatok rá,ki hogy mit gondol erről.....
köszönettel Ferencz Attila

Marton

Szomorú, hogy még szakbizonyítvánnyal rendelkező "villanyszerelő" is a szabálytalanul túlbiztosított áramkört elfogadja (40A-es "védelem"). Jó néhányan nem veszik komolyan a tűzveszélyességi kockázatokat, úgymond biztosra akarnak menni, hogy ne legyen panasz a védelem kioldására. Mert a felhasználó azt szereti ha a biztosíték sosem old ki. De az nem azért van, hogy sose oldjon ki, hanem védjen pl. a tűz kialakulása lehetősége ellen.
Ha meg kiold, akkor "természetesen" a villanyszerelő a hibás, rossz munkát végzett, holott annyi mindent bedugott pl. hosszabítok sokasága segítségével egy dugaljra, hogy jogos a védelem kioldása.
A laikus felhasználó legfeljebb csupán azt értékeli, hogy milyen csicsás is a kapcsolója, azzal lehet dicsekedni, mutogatni. A megfelelő műszaki tartalom már nem értékeli, azért nem hajlandó fizetni.

Laszló 75

hmm Remek :) és a 40A kismegszakitó gondolom egy 1,5mm2 vezetéket védett. én meg szoktam nézni , hogy mi a van mik a lehetőségek és utánna teszek javaslatot az elképzelésre, ha jó akkor meg csinálom, he meg nem akkor csináld meg magadnak:) Ha ilyen jól felkészült az Ismerős akkor mért nem neki szólt? :)

Fecó

Mivel üzlethelyiségről van szó, gondolom a tűzvédelmi főkapcsoló is rendben működik, az újonnan létesített dugaszoló aljzatokat 30 mA-es ÁVK védi, és ugye az új bérlő nevére elkészültek a szükséges érintésvédelmi és EBF jegyzőkönyvek, és a kéziszerszámos felülvizsgálata is rendben van? Attól hogy a megrendelő "csak annyit kért" még egy szakembernek tudni kell hogy az a kérés milyen egyéb műszaki dolgokkal jár. Talán inkább abban "hibáztál" hogy pontatlanul lett értve a megrendelő kérése, illetve a kivitelezési munka megkezdése előtt inkább tájékoztasd hogy a "kérése" miatt milyen kismegszakítók, ÁVK és egyéb dolgokat kellene megvalósítani, és ha nem hajlandó ezt kifizetni, akkor váljanak el útjaitok, és Te is nyugodtabban alszol. Látod jót akartál, és most Te vagy a bűnbak. Azt kell mondjam, jellemző "tanulópénz" sajnos...

zsozso99

az én sztorim a következő, méghogy sok szakember van? 3 hónapja várok árra hogy valaki küldő lámpákat csináljon nekem a kertbe, de soha senki nem jön el, csak igergetett. végül ezen az oldalon találtam: w...  szerencsére már folyamatban van a munka, de nagyon nagy hiány van a villanyszerelőkből, úgyhogy beirattam a fiamat, piacképes szakmanak tartom

sámli

Csodásak ezek a burkolt gerilla reklámok :) Legalább hihető sztorit találnál ki.

Atisbe

Sámli! Ne haragudj,de nem értettem hozzászolásodat,ezt amit irtál az én sztorimra gondoltad,h jobbat kellene kitalálnom???ha nem akkor üzenetem tárgytalan,nem rágen csatlakoztam a forumhoz...mindenkinek köszönöm az öszinte szakmai válaszát

Üzenet összefûzve: 2017. január 12., 15:29:48 DÉLUTÁN

László 75!igen pont ahogy irtad 1.5 mm2 es vezetékkel volt,hiába mondtam h leég a üzlet,de mint történetemben olvastad azt mondta eddig sem volt baj
köszönöm mindenkinek értékes öszinte válaszát

ELEKTOR-KALANDOR

Volna 1 kérdésem :ez így rendben van? Atisbe hozzászólásából idézve:  " 3 db C16-os megszakitót "

Atisbe

Elektor Kalandor!kérdésedre azt tudom irni,rendben van,bár mint irták még kellett volna még egyéb védelem...de a 40 A es megszakitó semmit nem ér.Fejtsd ki mit szeretnél mondani.ez itt egy forum nem burkolt célzások....köszönöm válaszod

Laszló 75

1,5mm2 madzagot max 13A kéne biztositani a 40A akkor fog lekapcsolni mikor 1,5mm2 madzag már rég elolvadt és a padlóra csöpögött és valaki kézzel le kapcsolja a 40A automatát....

Nem rég voltam meg nézni egy házikót norvég villanyfűtő elemeket akarnak majd beszerelni , nézzem meg. Hát meg néztem :) hmmmm remek mondtam a tulajnak az dugsz be amit akarasz mert én itt semmit nem szerelek... a mérő a fürdőszobában van kb a zuhany mellett kicsike kis faszekrényben :) mondtam ezt azonnal ki kell innen rakni, 2 áramkör van az egész lakásban 1.5mm2 réz vezetéken C16 biztositva.. kérdezték rá kötöm, én erre semmit, elmondtam az indokot , ha ő meg csinálja az már legyen az ő gondja... az emberi hülyeségnek nincs határa...