Kérdés Villanyszerelőknek

Indította GokuSan, 2016. november 09., 20:27:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Raytek

Sziasztok!



Felújítás során teljesítménybővítés is lesz 1x32A-re és ennek okán mérőhely szabványosítás is.
Mivel utóbbit regizstrált villanyszerlő végzi, előbbit pedig a családból egy villanyszerelő aki már nem dolgozik aktívan a szakmában, így megrősítés végett az a kérdésem, hogy:

- A regiszrált villanyszerő az első életvédelmi kapcsolóig (FI relé) viszi el a fővezetéket és köti arra rá.
- Ebből kiindulva a belső villanyszerelési munkálatok minimum eddig kész kell legyenek a mérőhely szabványosítására, máskülönben nem tud megvalósulni a bekötés

Elvileg ez eddig is így volt, de egy megerősítést kérnék, hogy mindez nem változott és elég ennyire előkészülni.

Előre is köszönöm.

Ju13s

Nem köt semmit semmire rá ha nem akarod, bejön majd az új kábel a lakásba és és csá! A többi már nem az ő feladatköre, szerintem....mármint ha már megkapta a ház a bővítést.

faxelektro

Sziasztok. A képeken látható indukciós fözőlap a tulaj szerint egy áramszünet után többé nem indult ujra semmi nem müködik. Szétszedtem az F2-biztositék ki volt égve ki cseréltem de ugyan az van semmi nem müködik.Valami ötlet hogy mi lehet a hibája? Köszönöm

faxelektro

Jó estét
                Egy ALTIVAR 320U 15N4C bekötéséhez kérnék segitséget egy 1,5kW-motor fordulatszámának változtatásához kellene külsö potenciométerrel.


faxelektro

A motor 1,5kw jelenleg csillagba van kötve maradhat vagy kössem át háromszögbe? A 230voltos frekiváltónál ugy emlákszem deltába kell kötni.

pkajos

Kedves hozzáértő kollégák!

Budapesten a III. ker.  Szentendrei úton a 2-16 számú szalagházban vásárolt panellakás meglévő (1x16A) teljesítményét szeretnénk 1x25A-re bővíteni.
A lépcsőház (10 emeletes, 60 db lakás) mérői a földszinten egy helyiségben, a mért fővezeték száll fel a felhasználói  (lakás) elosztókhoz. A 3. emeleti lakáshoz cca 12-14 m hosszban. 

A társasház cca 1970-73 körül épülhetett. (akkori MSZ 447-t nem ismerem. Pár évre rá - az akkori 84-es kiadású szabványban- 10kW volt már a nem villanytűzhelyes- lakások méretezési teljesítménye, és min 10mm2 volt a  mért fővezeték (1F+PEN). 

Állítólag az Áramszolgáltató- ha amúgy a keresztmetszet megfelelő- a mérő előtti (lakossági) túláramvédelmet  25A-esre kicseréli, ha kér az ember ekkora teljesítménybővítést. A 10mm2 és a 14m a 25 A-rel elvileg "összeférhető"
MI a tapasztalat ezen a környéken (Óbuda) az itteni Áramszolgáltatónál?   

Mindenkinek boldog karácsonyt!

faxelektro

Jó napot!  Egy mozgásérzékelöt hová lehetne bekötni a képeken látható napelemes lámpába?

Sztrogoff

Idézetet írta: pkajos Dátum 2022. december 24., 16:57:57 DÉLUTÁN
...III. ker.  Szentendrei úton...
Szabványom abból az időből nincs, csak az 1978-as kiadás (szintén 10 kW), annak fejlécén meg az volt, hogy az 1965-öst váltja fel. A korabeli villanyszerelős könyv (67-es meg 72-es kiadás) szerint mintha 2x3,3 kW lett volna a méretezési teljesítmény, de azért ez eléggé zavaros.

pkajos

Köszönöm!

Azt találtam, hogy 1964-től 2kW, 1972-től a teljesítmény 3 F esetén 3x 3,3kW,  1F 5 kW volt.
persze ki tudja, hogy a 60 években, a z0-es évek "elején" az egyidejűséggel hogyan számoltak, pl. egy 10 emeletes, 60 lakásos társasháznál.

A mért fővezeték -lakásoknál- talán 6mm2-nél nem volt kisebb, aztán a 70-es évek közepétől már 10mm2 volt.

Vélhetően az összekötő valamint a csatlakozó vezetékek keresztmetszetén sem nagyon spóroltak, volt 240-es alukábel bőven.  No meg az épületek aljában különféle  kereskedelmi és szolgáltató egységek voltak/vannak, amelyeket -gondolom- mint most nagyobb egyidejűséggel terveztek.

Úgy tudom, hogy az Áramszolgáltatók a csatlakozó-  talán még a méretlen fővezetékeket is mérik, ellenőrzik, hiszen a biztosítókat is ők kezelik (a csatlakozási v. hlp-nál)