ufó lámpa bekötésének aggályai

Indította horgaben, 2018. január 20., 06:05:31 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

horgaben

Kedves Villanyászok!
Ufó lámpa bekötésével kapcsolatban volnának olyan kérdéseim ,aggályaim, hogy adott egy ufó lámpa (tök mindegy milyen gyártmány) aminek az alap része egy préselt lemez "tányér" ha ezt felszereljük a mennyezetre kb fél -egy cm-es rés marad alatta a bekötésekre ,alatta a vezetékeknek ,tehát szinte alá vannak préselve a bekötö vezetékek . Az égőt belecsavarva az is kb max 1cm van a lemeztől . Több órát üzemeltetve azt tapasztaltam,hogy iszonyatos hő képződik és az amúgy fehér alaplemezt bebarnította az égő felett.A kérdés :lehet e baja az alatta lévő vezetékeknek ,megolvadhat e a szigetelésük ? Mert ugye csak magának a lámpának a vezetéke hővédett a plafonba lévő kiállás 3 eres lapos vakolható vezetéke nem az birja e a keletkezett hőt?

S/K

A lámpatesten van egy bevezető nyílás amin a vezetéket kell átvezetni. A lámpatestet úgy kell felhelyezni hogy a bevezetőnyílás da essen ahol a vezeték kijön a vakolat alól. A lámpatesten belül meg erekre kell választani és az erekre a lámpatesthez kapott szilikon "csövet" kell ráhúzni és így bekötni a foglalatba és a fém lemezre a védőföldelést. Lámpatestben és alatta NINCS kötés.

nyaki

Az élet gyakorta mást mutat, de ez nem jelenti azt, hogy nem lehet megoldani szabályosan.
Ha a vezeték bevezetés nem vezeték kiállásához esik, akkor vakolt mennyezet esetén a födémig ki kell lekaparni a vakolatot és abba a nútba kell elhelyezni a vezetéket, mintegy légrést hagyva a lámpatest és a vezeték között. Ha a bevezetett vezeték túl rövidnek bizonyul a bekötéshez, akkor a lámpatesten belül semmi akadálya nincs a szabványos kötőelemmel kivitelezett toldásnak, csupán arra kell ügyelni, hogy a kötések távolabb essenek a hőforrástól. A mai világban kapható LED-es és kompakt fényforrások hőterhelése jelentősen kisebb, mint az izzónak, ezért célszerű ilyen esetben a hagyományos izzót kicserélni ezen típusokra.
...szerintem. :)

horgaben

Kedves S/K
De igen van kötés a lámpatest alatt ,méghozzá gyárilag (csokiba) és oda kell bekötni a falba vakolt vezetéket. Az égő foglalatától a csokiig valóban hőálló (fehér szövet --ami mostmár barna :-(  )  -borítású a vezeték,  De a félelmeim a mennyezetből kijövö vezetékek miatt vannak.

S/K

Igen van. A fogalmazásom nem volt egyértelmű. Szabályos kötés lehet, dobozban pl monolit födémeknél. Én arra gondoltam hogyha "továbbmenő"vezeték van akkor találkoztam már olyannal hogy a lámpatest alatt a vakolat megvésve annyira hogy a szigszalagos kötés elférjen. Ilyen nem lehet, vagy lehet de nem szabványos.
Szerintem.

nyaki

Amit javaslok az említett esethez.
Kösd szét a "cski"-s kötést és préselős toldóhüvellyel helyettesítsd, majd az egész kötésre húzz zsugorcsövet és melegítsd rá úgy, hogy a zsugorcső beérjen a lámpatestbe. A lámpatest bekötési pontjáig már nem kell a zsugorcső, ha a bekötővezeték a hőforrástól távolabb esik.

Simon Endre

Volt olyan "UFO" lámpa a 60-as években amelynek kötése (bakelit sorkapoccsal) az alján volt és a PE  M4 (átmenő csavarral)  is alul volt köthető. A fémházas(!) foglalat előre bekötve merev alu vezetékkel valamilyen szilikon (jellegű)  áttetsző szigetelésű vezetékkel  a lámpatest "alaplemeze" egy kiló közelében volt a búra rögzítése kifordulos körömmel megoldva. Ennek korszakában szállodában dolgoztam a lecserélésük a búrák hiánya miatt vált szükségessé. A bura is rettenetes trampli volt, csak nem ebből maradt még egy retro példány ?
Egyébkén kapható valóban(!) hőálló zsugorcső, mártó és hullámforrasztó belső kötéseihez használtuk.