Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Indította zsozsó, 2010. november 08., 10:28:45 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Fecó

Sajnos nekem a legrégebbi is a 62-es verzió, azon látom előzményként, hogy 52 volt az előző.

Sacc-placc kolléga levelére reagálva nem tűnik el minden kételyem:

1. Nem teljesen mellékes, hogy mikor épült az épület. Azért a "régi világban" az építéskor már rákerült a villámvédelem is a legtöbb esetben, ha valóban kellett. A másik problémám pedig már leírtam, mi van ha nincs villámvédelem? És az épület építésének az idejében érvényes szabvány szerint nem is kellett, de a legutóbbi MSZ 274 szerint már kellene?

2. A legtöbb előző villámvédelmi jegyzőkönyvön sajnos sosem tüntetik fel a felülvizsgálók, hogy mikori a létesítés. Sőt sok esetben egy 50-60-as években épült épületnél is az MSZ 274-2:1981 szerint végzik a besorolást és az MSZ 274-3:1981 szerint az ellenőrzést. Holott egyértelmű, hogy ez előtti a létesítés. Legtöbben nem is ismernek előző szabványokat. De egy 1955-ben épült 6 lakásos társasház miért kell hogy megfeleljen az 1981-ben kiadott szabványnak, ezt mi írja elő?

"ha terv és felülvizsgálati dokumentáció sem áll rendelkezésre, akkor a létesítéskor érvényes követelményrendszert alkalmazza, a 9.1.4.2-9.1.4.3. pontok figyelembevételével"

Hiszen itt is az áll hogy "létesítéskori" tehát ha a megrendelő írásban lenyilatkozza a létesítés időpontjára hogy 1955, akkor én ennek ellenére dolgozzam ki a követelményeket 1981 rendelkezései alapján? Ha kinyitod az 1962-ben kiadott és az 1981-ben kiadott szabványokat, látni fogod van hasonlóság és különbség is. Sajnos sokunknak csak az 1981-es van meg, és ez nem csak a felülvizsgálók hibája. De ez vonatkozik a többi felülvizsgálatra is. Én rengeteget vadásztam az MNOSZ 172-50-re, és az MSZ 1600-ból a legkorábbim 58-as kiadás. (sajnos az 55-öst nem találtam sehol) de megvan az 1913-as, 1929-es és 1939-es "Biztonsági szabályzat is, ami az 1600 elődje. Mert vannak sajnos még ilyen épületek, én sem örülök neki. Valaki pedig vígan "operál" a 81-ben kiadott villámvédelmi, a 77-es MSZ 1600 és a 84-es MSZ 172-vel. És beszélünk létesítéskori követelményekről? Kollégák, sajnos a 70-es évek előtt is épültek házak, sőt, szereltek bele villanyt is! És sajnos ezekből még bőven vannak, akárcsak részek, amik üzemelnek. Persze tereljük a megrendelőket a felújítás irányába, és vizsgáljuk szigorúan a régi berendezéseket, de tudjuk azért mit követeljünk meg, és mit ajánljunk.

Sztrogoff

Ez így van. Azt az egyet lehetne mondani, hogy a 77-es szabvány (ami a 81-es :D ) az első olyan modern megközelítésű szabvány, amelynek alapelvei ma is érvényesek, és emiatt praktikus aszerint dolgozni.

Horváth professzor valóban benne volt az 52-es szabvány megfogalmazásában is, ő volt az illetékes szabványosító bizottság titkára. Az elnök Verebély professzor volt (két pont az y-on), lehet, hogy ő valahol írt erről is. Én, ahogy néztem, nem sok művét találtam, van a Villamos művek és a Villamos vasutak. A Villamos művekben van elég szó a villámról, de szabadvezetékek védelmével kapcsolatban. És közkézen forog egy értekezése, a villámkutatás újabb eredményei, abban sincs szó épületek villámvédelméről. Azt majd beszkennelem. Ezt azért írom, hogy hátha valaki lát valamit. A mellékelt értesítés, amit találtam, szövegében nem utal arra, hogy lett volna 52 előtti szabvány.

Fecó

Nah, hogy mennyire probléma ez, mi sem tükrözi jobban, hogy a Magyar Mérnöki Kamara tavaly szeptemberben csinált egy tanulmányt a "A nem norma szerinti villámvédelem egységes műszaki követelményrendszerének kialakítása és javaslat a teljes villámvédelmi szabályrendszer jövőbeli egységesítésére" címmel. 56. sorszámon, FAP-2020/103-ELT azonosítóval, az Elektrotechnikai és Épületvillamossági tagozat által. Pont ugyanez a probléma ihlette, mint amivel magam is szembesültem. Úgy látom a nem norma szerinti rendszert egységes mederbe kívánják terelni, ha szükséges akár újratervezéssel.

És időrendben, ha valakit érdekel:

• MOSZ 274, 1937. június (Biztonsági irányelvek villámcsapások romboló hatásának elhárítására);
• MNOSZ 274-52, 1953. február 15. (Biztonsági irányelvek villámcsapás káros hatásainak elhárítására)
• MNOSZ 274-52, Kiegészítés (1954)
• MSZ 274-62 1963. július 1. (Villámvédelem)
• MSZ 274-72 1973. július 1. (Villámvédelem)
• MSZ 274/1-77 1977. október 1. - 2009. február 1. (Villámvédelem, Fogalommeghatározások)
• MSZ 274/2-81 1982. január 1. - 2009. február 1. (Villámvédelem, Épületek és egyéb építmények villámvédelmi csoportosítása)
• MSZ 274/3-81 1982. január 1. - 2009. február 1. (Villámvédelem, A villámhárító berendezés műszaki követelményei)
• MSZ 274/3-81, 1. módosítás (1985)
• MSZ 274/3-81, 2. módosítás (2001)
• MSZ 274/4-77 1978.április 1. - 2009. február 1. (Villámvédelem, Felülvizsgálat)
• MSZ/T 274-5:1994 (Villámvédelem, Az elektromágneses villámimpulzus elleni védelem)

Azért ameddig ez megszületik, mindenkinek jó keresgélést ha 1955-ben létesített villámvédelmi berendezést kell felülvizsgálnia...

Sztrogoff

MOSZ 274, 1937. június
Előtte csak az éves tartalomjegyzékeket néztem, de Így már kicsit jobban körbeszaglásztam a MEE lapjában azt az időszakot - egy szó nincs erről. :D

Fecó

Az előbbi tanulmányból származik az időrendi felsorolás.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Sztrogoff

Én elhiszem, nem kérdőjeleztem meg. Csak nem annyira értem.

tothgyula

Feco!
Gratulálok, sok munkád van benne. Tovább folytatom a témát a "Villanyszerelők Lapjá"-nak a 2019.ápr. havi számában megjelent , Kruppa Attila szakcikkének rövid idézetével.
"Azt már megállapítottuk, hogy a "nem norma szerinti" villámvédelem közel sem olyan változatlan rendszer, mint amilyennek sokan gondolják. Az MSZ274 megalkotói folyamatosan törekedtek a technika fejlődésének követésére, a szabvány korszerűsítésére, és ennek eredményeként a 90-es évek közepétől a ma MSZ EN62305-ként ismert szabványsorozat egyes részei is beépültek a szabványba, annak utólsó változataként pedig a 9/2008.ÖTM rendeletbe is. A nem norma szerinti villámvédelmi terveken és a felülvizsgálati jegyzőkönyveken egyre gyakrabban érhető tetten a bizonytalanság:a szakemberek tapasztalhatóan nem képesek követni, hogy az MSZ274 vagy a 2/2002.BM vagy a 9/2008.ÖTM melyikét kellene munkájukhoz alapul venni, és ahhoz-tényleges alkalmazhatóság érdekében-hogyan kellene a Felülvizsgálati vagy éppen a VillamosTvMI-t, netán az MSZ EN 62305-öt, vagy az MSZ 50164 szabványsorozat utódját, az MSZ EN 62561-et felhasználni. Ráadásul a "norma szerinti" és a "nem norma szerinti"villámvédelem egyes látványos ellentmondásai(pl: hogy az egyiknél megengedett a levezető éghető anyagba ágyazása, a másiknál nem) nemcsak elbizonytalanítják a szakembereket, de a      társszakmák képviselőinek és a laikusoknak a szemében is aláássa a szakterület komolyságába vetett hitet.Ez rendkivül kedvezőtlen a villamos szakma egészének megítélése szempontjából.
A "nem norma szerinti" villámvédelem megszüntetésére egyelőre nem érett a helyzet. Az azonban elvárható lenne,hogy a nem norma szerinti villámvédelmet egyetlen, áttekinthető és egységes szerkezetű anyag ismertesse, amely lehetőség szerint mentes a szövegszerkesztési hibáktól. És amely esetleg tehetne egy lépést abba az irányba, hogy távlatilag megszüntessük a "norma szerinti" és a "nem norma szerinti" villámvédelem kettősségét..." cikk vége.

Sztrogoff


Fecó

Az általam idézett tanulmány szerkesztésében szintén része volt Attilának...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Sztrogoff

Melyik szabványpont engedi meg, hogy "megengedett a levezető éghető anyagba ágyazása"?