Elektrotechnika folyóirat, 40/2017.(XII.. 5.) NGM rendeletet módosításáról

Indította Novill, 2020. július 31., 19:10:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sacc-placc

...háááát a villanylap.hu vezércikkében ÉS van... az biztos  ???
és folytatódik is:

"Tehát célszerű már most a két ismétlődő (ÉV és EBF) felülvizsgálat összevonása. Új berendezések létesítésénél máshogyan nem is lehet eljárni!"

Fecó

Igen, ez a cél. Csak biztonsági felülvizsgálat legyen ha sikerül átdolgozni mindent.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Sacc-placc

Fecó!!!
Benned volt minden bizodalmam! Itt hagytál kétségek között vergődni! ;D

Most akkor ÉS vagy VAGY?
  ::)
(az összes feltételnek kell teljesülnie, vagy csak elég valamelyiknek????)

Kiállíthat-e egy Egy vizsgás ÉV felülvizsgáló egy Első villamos biztonsági felülvizsgálati minősítő iratot, vagy NEM?
Csatolni kell-e a vizsgabizonyitványok, és szakvizsgák meglétét igazoló hiteles másolatokat a minősítő irathoz, vagy nem?
Kell-e vizsgálni Tűzvédelmi szempontok szerint egy üzembe helyezés előtti vill. berendezést? és kinek?


Atis57

Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. szeptember 29., 19:32:10 DÉLUTÁN
Valami nem stimmel:

"A jelenlegi átmeneti állapotban az végezheti, akinek erősáramú alap szakképzettsége és Erősáramú berendezések felülvizsgálója, vagy Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló szakképesítése van (egyik vagy mindkettő"

Pont a MEE oldalon van, ott nem az "és" szó szerepel a két felülvizsgálatnál, hanem a "vagy".

Sziasztok!
S vajon a fából vaskarika is működik?

Aki  Szlovákiában  vizsgázott (Kassa, Komárno, Sturovó! ) az egész Unióban  mérhet mind a 3 témakörben .(erősáramű biztonság technika -Év-VV )
Vajon ez itthon elfogadott ?

Mert a Hűtő-klimások is oda járnak vizsgázni. Magyarországon  nincs tanfolyam.

Fecó

Olvassátok el a Sztrogoff kolléga által belinkelt írományt. Jah, senki se keressen fekete vagy fehér dolgot, mert eddig sem volt probléma nélküli ez az egész. Tehát az jó, amit éppen elfogadnak az illetékes hatóságok. Ne akarjátok megérteni és kategorizálni a dolgokat mindig...:)

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


tothgyula


hátamás

VÁLTOZÁSOK MAGYARÁZATA BIZTOS SZAKÉRTELEMMEL – ELŐADÁS A MÓDOSÍTOTT VMBSZ-RŐL
Nem egyértelmű, mi, hogyan, mikortól változott? Elmagyarázzuk! Vegyen részt online előadásunkon és kerüljön helyére az összes részlet!

Az innovációért és technológiáért felelős miniszter 27/2020. (VII. 16.) ITM rendelete módosítja többek között az összekötő és felhasználói berendezésekről, valamint a potenciálisan robbanásveszélyes közegben működő villamos berendezésekről és védelmi rendszerekről szóló 40/2017. (XII. 4.) NGM rendeletet is, amelynek 1. melléklete tartalmazza a Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat-ot (VMBSZ). A rendeletet és a szabályzatot is több helyen jelentős mértékben módosították, hatálybalépésének időpontja 2020. július 31. Online előadás keretében taglaljuk a jelentős változásokat, ismertetjük a fontos tudnivalókat, megbeszéljük a felmerülő kérdéseket.

Időpont: 2020. október 19. 17:00
Helyszín: online - Microsoft Teams
Jelentkezési határidő: 2020. október 13.
Időtartam: 3 óra
Előadó: Horogh Gyula
Részvételi díj: ingyenes

hátamás

Bocsánat,lemaradt,hogy az MEE honlapjáról való,ott lehet rá regisztrálni is !

Sacc-placc

Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. szeptember 30., 11:50:08 DÉLELŐTT
Olvassátok el a Sztrogoff kolléga által belinkelt írományt. Jah, senki se keressen fekete vagy fehér dolgot, mert eddig sem volt probléma nélküli ez az egész. Tehát az jó, amit éppen elfogadnak az illetékes hatóságok. Ne akarjátok megérteni és kategorizálni a dolgokat mindig...:)

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről

Elolvastam igen... nem is egyszer... és mást is töbször. Választ nem találtam a feltett kérdésekre!

Akkor egy kicsit részletesebben

A MEE honlapján szereplő leírás a Ki végezheti? kérdésre:
Ki végezheti? A jelenlegi átmeneti állapotban az végezheti, akinek erősáramú alap szakképzettsége és Erősáramú berendezések felülvizsgálója, vagy Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló szakképesítése van (egyik vagy mindkettő + a szükséges kiegészítő képesítések: Robbanásbiztos berendezés kezelője és ötévenkénti ismeret felújító tanfolyamon részt vett)


...és ami ennek ellentmond az a villanylap.hu oldalán megjelent cikkben szereplő szintén MEE állásfoglalás:
3.) Jelenleg a módosított VMBSZ fenti előírása szerint nem lehet eljárni, mert nincs jogilag előírva villamos biztonsági felülvizsgáló szakképzés, nincs előírva a képzésanyaga és a képesítés vizsgakövetelménye!

A jelenlegi átmeneti időszakban villamos biztonsági felülvizsgálatot csak az végezhet, akinek erősáramú alap szakképzettsége és Erősáramú berendezések felülvizsgálója, és Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló szakképesítése van (+ a szükséges kiegészítő képesítések: tűzvédelmi szakvizsga, vagy egyes berendezéseknél Robbanásbiztos berendezés kezelője szakképesítés) és ötévenkénti ismeretfelújító tanfolyamon is részt vett).

Tehát célszerű már most a két ismétlődő (ÉV és EBF) felülvizsgálat összevonása. Új berendezések létesítésénél máshogyan nem is lehet eljárni!

Meglévő berendezések esetében, és a meglévő ÉV és EBF szakképesítések birtokában – az új szakképesítésre vonatkozó jogszabály megjelenéséig – külön az ÉV és külön az EBF felülvizsgálat elvégezhető, külön dokumentálható.

Akkor most a MEE tudós urai sem tudják egyértelműen hogy Vagy vagy És???????????????

Fecó

Egyszerűbb lett volna beletenni egy passzust, mondjuk egy határidővel, és úgy átalakítani addig az összes ide vonatkozó szabályt és rendeletet. Meg lehetett volna határozni hogy "biztonsági felülvizsgálat" és minden kell, de mondjuk 2022 január 1-től, addig a régi előírásokat kell figyelembe venni. Én nem problémázom ezen, mindent csinálok ahogy eddig, egyenlőre a biztonsági felülvizsgálat mint fogalom, csak itt szerepel. De gondolod, hogy az OTSZ-nek való megfelelőséget csak az EBF felülvizsgáló ismeri? Hogy hova kell tűzeseti főkapcsoló, hogy milyen védettségű lámpatest kell az udvaron, vagy hogy milyen előírások vannak a biztonsági világításra? Vagy esetleg hogy lerakattak velünk egy teljesen haszontalan tűzvédelmi szakvizsgát, amire semmi szükség, attól az EBF felülvizsgáló különb? Én nagyon támogatom az összevonást, mindenkinek egyszerűbb lenne. Vannak villamos berendezések, amiket vizsgálni kell, és több szempontból is. Aki ismeri a létesítési szabványokat, és az OTSZ-t, na meg a TvMI vonatkozó részeit, meg fogja tudni ugrani ezt. Én például problémásabbnak érzem a napelemes rendszerek DC oldalán történő vizsgálatokat és méréseket, mert ez az ami szerintem sok felülvizsgálónak nem megy...

De tanulmányozd át hogy van-e olyan szakma hogy biztonsági felülvizsgáló: 21/2010. (V. 14.) NFGM rendelet

Még csak az első lépcsőn vagyunk, legyünk türelemmel. Én már látom az alagutat a fény végén...