Fakultatív feladatok

Indította suto.tibor, 2020. március 12., 20:26:37 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

suto.tibor

Egy TT-rendszerű védőföldeléses rendszer kiépítésének ellenőrzése során egy egyfázisú fúrógép száraz helyiségben való elhelyezése során Rm = 1,08 ohm értékű hurok-ellenállást mértünk. Az áramköri leágazásba beépített olvadóbiztosító névleges áram értéke 16 A, a kiolvadási szorzó = 5. Minősítse az érintésvédelem hatásosságát!

suto.tibor

Sziasztok, a fent feladatra szeretnék kérni egy kis segítséget.

Válaszokat előre is köszönöm!

tothgyula

Ha a mért 1,08OHM föld-hurok érték, akkor 42,59A a kioldó áram. Ennek kellene kioldani 0,2s alatt az olvadóbiztosítót az MSZ HD60364-4-41:2018 szabvány szerint.
De mennyi a hurok ellenállás érték az L-N között? Mert, ha az is ennyi, akkor rejtett nullázásról van szó. A korábbi szabványok hatályba lépése óta megváltoztak az olvadóbiztosítók jelölésére és kiolvadási jelleggörbéjére, valamint a kismegszakítók jelölésére vonatkozó termékszabványok is.Az olvadóbiztosítók jelenlegi termékszabványa nem ezekhez az időkhöz igazítva és túlzottan széles sávban adja meg az értékeket.A TTrendszerben a legfeljebb 32A-es végáramkörökhöz 0,2sec.legnagyobb lekapcsolási idő tartozik. 400V-os háromfázisú TT rendszerben pedig 0,07sec. a lekapcsolási idő! ÁVK pedig így is-úgy is kell!

Sztrogoff

Bocs, de... Kérdéseim merültek fel.
Tothgyula-hoz
1. Miért kéne így is, úgy is ÁVK? Ez sem dugaszolóaljzatos, sem szabadtéri, sem világítás.
2. A példában, ha meg van határozva, hogy mennyi a szorzószám, akkor az azt jelenti, hogy ahhoz a biztosítóhoz az a szorzószám biztonsággal jelenti a megadott kikapcsolási idő teljesülését
3. Hol van olyan rendszer, ami háromfázisú, de 400 V a fázisfeszültsége?
4. Ez a 42,59 A ez honnan jött ki?

Suto.tibor-hoz
Megnéztem az előéletedet, már két és fél éve készültél érintésvédelmi felülvizsgálói tanfolyamra. Mi ennél a feladatnál konkrétan a problémád?

S/K

Idézetet írta: suto.tibor Dátum 2020. március 12., 20:26:37 DÉLUTÁN
Egy TT-rendszerű védőföldeléses rendszer kiépítésének ellenőrzése során egy egyfázisú fúrógép száraz helyiségben való elhelyezése során Rm = 1,08 ohm értékű hurok-ellenállást mértünk. Az áramköri leágazásba beépített olvadóbiztosító névleges áram értéke 16 A, a kiolvadási szorzó = 5. Minősítse az érintésvédelem hatásosságát!

1,08*16*5=86,4

Nem megfelelő!

Ra*Ia<50V

Fecó

A képlet nem az áramvédő kapcsolóval védett TT rendszerre vonatkozik? Itt túláramvédelmi kioldóról van szó, tehát 230 V-hoz kellene számolni, mert az a földhöz viszonyított fázisgeszültség értéke...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Safety

Az MSZ HD 60364-4-41:2018 szabvány 411.5. pontja alapján (így van a 2007-es verzióban is) csak áram-védőkapcsoló alkalmazása esetén kell 50V érintési feszültséggel számolni. Túláramvédelmi eszköz alkalmazása esetén a következő feltételnek kell teljesülnie:
Zs × la < Uo

ahol az Uo a fázisfeszültség, tehát 230V.

Ebben az esetben viszont a feladatban feltett kérdésre a helyes válasz az, hogy a mért érték megfelelő!

zoli_varga

Üdv!

Safety válasza jó!

suto.tibornak:

A 2019 ÉV tankönyv F25 feladata ugyan ez (541. oldal). Ott 20A olvadó biztosító a kioldó szerv. Az is megfelel a fenti képlet alapján.
A 2016 ÉV tankönyv 9.25 feladata a fentivel megegyező (438.oldal).

Zoli



tothgyula

Tisztelt Sztrogoff!
Jogos kérdéseid köszönöm és elnézést kérek a Kollégáktól tévedéseimért!
1.,Dugaljas csatlakozásra gondoltam, és akkor hosszabbítót,flexet stb. lehet üzemeltetni.
3., A 400V természetesen vonali feszültség.
4.,Matematikai hibát követtem el! 16=230/5x1,08
Ami megjegyzés kívánkozik, hogy a példában "hurok-ellenállás"szerepel, helyesen "föld-hurokimpedancia".

suto.tibor

Sziasztok, Lenne egy újabb kérdésem (=

Rajzolja fel az áram-védőkapcsolás ellenőrzésére alkalmas feszültségméréses kapcsolási vázlatot, és adja meg a mérő ellenállás induló értékét, valamint a mérési
eredmény elfogadhatóságának a feltételét!
Megjegyzés: a feladat megoldásához egy mérési elrendezésváltozat felrajzolása és
magyarázata elégséges.