olvasói levél tanulságai

Indította Novill, 2018. augusztus 28., 18:40:08 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Idézet a levélből:
IdézTisztelt.......!

Egy, a szabványok betartásával és a villamos biztonsággal összefüggő tanulságos történetet szeretnék megosztani Önnel.
Történt egy  több mint 170 lakásos panelházban, hogy a régi fém vízcsöveket a lakások vízórájáig műanyagra cserélték.
Ezzel a kádak EPH bekötése és a vízcsövek EPH bekötése is megszakadt.
(Hiszen a lakásokban a vízórákat követő még  régi  fém vízcsövek fémes összekötése az új műanyag  csövek által megszakadt) Szóval eltelt pár év és kiderült, hogy  lehúznák az EPH vezetéket a műanyag csövek mellett és elkészítenék a szinteken a rákötéseket. Vagyis az elmúlt pár évben sem a fém fürdőkádak, sem a lakásokban a vízórákat követő még régi fém vízcsövek nem voltak  (a mai napig sincsenek) bekötve az EPH hálózatba.
Mint tudjuk,  a fürdőkád bekötését is szabvány írja elő olyan épületben, ahol védővezetős érintésvédelmet alkalmaznak és az EPH egy balesetvédelmi megoldás, mely az esetlegesen kialakuló potenciálkülönbséget gátolja meg.
Egy szó mint száz, pár lakó nevében egy -egy lakó  bejelentést tett a Műszaki Biztonsági Hivatal és a Rendőrség felé. A Rendőrség elutasította az eljárás megindítását, mivel szerintük nem áll fent közvetlen konkretizált veszély, hanem csak általánosságban hordoz veszélyt az EPH bekötés hiánya. A Műszaki Biztonsági Hivatal eddig még tudtommal nem jelzett vissza a panaszra, de elszomorít az a tény, hogy tényleg ennyire semmibe lehet venni a biztonsági előírásokat és kénye- kedve szerint emberek életével játszadozhat büntetlenül és következmények nélkül bárki és a hivatalos szervek mennyire magukra tudják hagyni a lakókat.

Köszönöm, hogy elolvasta a részemre tanulságos történetet.

Gyakran keresnek telefonon és levélben is tanácsadás miatt. Ez a levél is érdekes lehet. Egy munkavégzés miatt borul az érintésvédelem hatékonysága. Sajnos nem egyedi eset.

Sztrogoff

Ugyan én már állást foglaltam a fórumon, hogy a műszaki témákkal foglalkozzunk, de nem tudom megállni, hogy ne írjam le, nagyon szomorú ez a hozzáállás, hogy ha "a mélyben" mi vagyunk a hibásak, akkor is valaki bűnbakot mindenképpen hányjunk már kardélre. Ez egy szabályalkotási hézag, ami fennáll az idők kezdete óta. Én legalábbis a 90-esek elején találkoztam vele, mert a vízszerelőnek eszébe jutott a vízmérő áthidalás láttán, hogy minek is ez, ha az a megbízása, hogy az egyik oldalt műanyagra cserélje - de nem lett volna kötelező eszébe jutnia. Az a bérház még védővezetőnek használta a vízhálózatot.
Vélhetőleg az ántivilágban az IKV villamos és csöves emberei beszéltek egymással a folyosó végi teakonyhában, de mihelyt a házat boldogan megvették a lakók, azóta valószínűleg minden karbantartási igényre az első reakció a "nekünk erre nincs pénzünk" dacos kijelentés. Itt, ugye azt spórolják meg, hogy egyik szakterület tervezett munkáját az összes többi szakterület hozzáértőjével jóvá kéne hagyatni.