Öreg épületek villanyszerelése

Indította nova, 2018. február 05., 10:54:43 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Sokat beszélünk az új épületek villanyszereléséről, gondoltam megoszthatnánk ötleteket mire kell figyelni öreg épületek villanyszerelésénél.
Nyilván nem mindenkinek van pénze teljes felújításra, esetleg csak kisebb hálózat bővítést szeretne egy konnektort arrébb helyezni, stb.

Ami elsőre eszembe jut, hogy ha alumínium vezetékkel szerelt hálózattal találkozzunk, akkor réz vezetéket közvetlenül ne kössük össze az alumíniummal.

Milyen hasonló jellegű tapasztalatokkal rendelkeztek?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

tothgyula

Üdvözletem!
Még mindíg található 1,5mm2-es alu (MM-fal, vagy M-Al), amit feltétlen ki kell cserélni. A gond mindíg anyagi, mert előre nem látható gondok jönnek közbe. Rosszul hajlított Mü cső könyök(Térden hajlított), és újra kell csövezni stb.Kicsi 60-as elágazó dobozok, amelyek már 40-50éve sem voltak szabványosak.Mélyen elhelyezett dugalj dobozok,Rácsempézés stb.tudják ezt a Kollégák.De ha meg kell felelni a jelenlegi szabványelőírásoknak 40/2017.(XII.4.)NGM előírásoknak, rá kell vezetnünk a megrendelőt, hogy rendbe kell tenni a hálózatát.Drága készülékekre nem sajnálnak sokan pénzt kiadni, de a felújításra igen.Ha ezt nem tudom megértetni e megbízóval, nem vállalom! Kész, jön az áramütés kockázata.
TothGyula.

Novill

Nemcsak öreg épületek villanyszerelése van még, hanem öreg villanyszerelők is  :D. Akik már sok mindennel találkoztak.
Igen lehet találkozni ónozott 55-ös dobozokkal, ónozott és ónozatlan Bergmann csövekkel, textil szigetelésű réz és alu vezetékekkel. Igen ezek a hálózatok elavultak felújításra -, vagy kényszer javításra szorulnak. Olvadó betétes és régi S és Eba kismegszakítók is előfordulnak még. Néha felújításkor gyógyszemnek minősülő antik szerelvényekbe olykor belefutunk. Volt olyan eset viszont a műszeres mérés során jobb értékű földelése volt a háznak, mint némely mai új háznak.

sámli

Bizony sok mindenbe belebotlottunk. Nemrégiben egy belvárosi lakásban olyan porcelán forgócsapos kapcsolókra bukkantam, hogy csak a nyálamat tudtam csorgatni. Felajánlottam, hogy ingyen olyanra cserélem őket amilyenre akarják, de sajnos nem mentek bele :(

Simon Endre

Egyik ügyfelemnél van "cocakonnektor" és a fennt említett forgócsapos kapcsolókból is és köpenycsigás szerelés (még az épületen kívül is.) Nyárom nála lészen cserélve illetve emlékművé degradálódik  egy házi vizi erőtelep amihez még márványtáblás és késes kapcsolós "központi kezelőtábla" tartozik. A jelenlegi rendszer kb. 100 éves és még üzemképes. Egy 93 éves hölgy lakásában 1956-os szerelés van mostanság nagyon gyakran Kifolyik a függőleges bergmancsövekbül az "55-ös" ón szerelvénydobozokba a "szigetelés" sőt néha még a 1,5-es aludrót is, amikor a kenyérpirító, vagy a hajszárító körbejárja a lakást. hogy hol tudna még üzemelni. Javítgatok nála de teljes cseréről  hallani sem akar.

nova

Olyan csoda szerkezetekről beszélgettek, melyet a fiatalabb generáció már nem ismer. (Én sem) :)
Kérdés egy textil szigetelésű alumínium vezetéket, hogyan tudunk biztonságosan összekötni új hálózat szakasszal?
Gondoljunk csak arra, ha egy kisebb vezeték szakasz cseréjére van lehetőség, ilyen-olyan okokból.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nyaki

Az alumíniumot minden olyan anyagú szabványos kötőelemmel össze lehet kötni, amelynek elektródpotenciálja minél közelebb áll hozzá. Jellemzően ezek lehetnek pl. acél, ónnal vagy cinkkel galvanizált vörösréz vagy sárgaréz anyagú.
A tiszta alumínium felülete a levegő oxigénjével érintkezve gyorsan oxidálódik, valamint a levegő gyenge savtartalma pedig korrodálja és ezáltal jelentősen növekedik az átmeneti ellenállása, ezért célszerűen ajánlott a WAGO által kifejlesztett Alu-Plus kontaktpasztával kitölteni a kötőelemet és mechanikai tisztítás után azonnal létrehozni a gáztömör kötést.

JUVILL



Szebbnél - szebb dolgokkal lehet találkozni.
Legszebb, amikor igazi GLÓBUSZ májkémes doboz a kötésdoboz, és a nyomvonalvezetés ívelt.
A kötésekről jobb nem beszélni.
A betápot a mérőtől 2,5 mm-es alumínium vezeték adja.
A fogyasztásmérő szekrény fa, benne minden. Vezetékdzsungel, EB, jobb esetben BS automata.
Épületen belül gúmantábla 2 db Diased biztosítóval, ami értelemszerűen rézvezetékkel patkolt.
Földelés a virágcserépből indul, érintésvédelem sehol.
A csatlakozóvezeték 6 mm2-es alumínium, a dugaszoló aljzatok és kapcsolók falba épített faanyagon rögzítettek.

A lényeg. A ház új tulajdonosa teljes felújítást kért.
A konzerves kötésdobozokkal és a nyomvonalvezetéssel a bontás alkalmával találkoztunk.
A mérő alatti kötést azért meghagytam. Azon csak az ÉMÁSZ csodálkozott, pedig az ő szakembereik csinálták. :)

sámli

"a dugaszoló aljzatok és kapcsolók falba épített faanyagon rögzítettek"
Elfogadott, iskolákban oktatott szerelési mód volt, sőt panel épületek készültek úgy, hogy a süllyesztett szerelvények dobozai fából készültek (beöntve a betonba).

Simon Endre

Vájogfalba lámpatestnek 400 cm² fatipli volt ajánlott, (boltban lehetett kapni,) györi I. panelben mindennek 100 cm² , dunaujvárosiban mart fadobozok, veszprémiben a lámatesteknek100x1500 mm fördőszobai (mosógép) dugaljzatnak 80x80 mm fatipli. Még a 80-as építésü győri II.- ben  is volt fatipli.