Kismegszakítók bekötése

Indította Laca83, 2013. május 10., 13:13:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

kergabor

Jó estét Mindenkinek!
Társasházi lakásban, még FKA doboz van, cserélnénk korszerübbre, meg Fi-relét is beiktatnánk. Igy néz ki jelenleg:

Van a jobb alsó sarokban egy háromfázisú megszakító féle, ahonnan a fázisok át vannak kötve egy-egy kismegszakitóra. Ennek mi lehet a lényege?

S/K


kergabor

Akkor ez nem megszakító, hanem csak egy kapcsoló? Nem lehet kiiktatni? Igaz, a nulla is rá van kötve,igy leválasztóként funkcionál?


zick56


kergabor

Olvasgattam a fórumon hasonló témában.
Még nem tudtam megnézni, hogy az órától hány vezeték jön, egyelőre nincs rá lehetőségem. A ház 1988-ban épült, azóta ehhez nem nyúltak. Fura, hogy kék színű vezetékek jönnek ki a kismegszakítókból, akkoriban erre nem adtak?
Arra számítok, hogy az órától a tűzhelynek jön három vezeték, ez három fázis, ami bemegy ebbe a leválasztó kapcsolóba, és, mint látszik onnan átmennek egy-egy kismegszakítóba. Kicserélném a leválasztó kapcsolót egy háromfázisú Fi-relére, hogy védve legyenek ezek az áramkörök.
Arra is számítok, hogy jön még be az órától egy fázisvezeték, meg egy, szerintem PEN-vezeték. Ide kapcsolnék egy egyfázisú Fi-relét, úgy, hogy a PEN-vezetéket rákötném a PE-sínre, onnan menne a Fi-relébe, ahonnan menne a nulla-sínre. A Fi-relét fésűs-sínnel kapcsolnám össze a kismegszakítókkal, annyival, hogy minden elmenő fázisvezetéknek külön kismegszakítója legyen. Az új doboz 18 férőhelyes lenne.
Rendben lenne így?

S/K

Az órától három fázis érkezik, ez biztos. A képen , amennyire látszik, a felső kismegszakítók aljára érkezik és innen van a tűzhely főkapcsolóra átkötve. N és PE is külön érkezik szerintem, bár ez nem látszik. Budapesten a gazdagréti lakótelep van így szerelve meg ahol nem volt/nem építettek gázt, vagyis ahol elektromos tűzhely van.
A bejövő három fázist a 4P 40A 30mA áram-védőkapcsolóra érkezik és innen lehet szétosztani az áramköröket. Ha külön szükséges AVK a tűzhelynek és a többi áramkörnek akkor annyi AVK kell amennyi áramkört külön szeretnél védeni. Persze nem egymás után kötve az AVK-kat.

kergabor

Itt sincs gáz, elektromos tűzhelyek vannak a lakásokban. Akkor ezek szerint, hogy, ha  három vezetéken jön fázis, ami megy a tűzhely felé, akkor úgy gondolták, hogy a tűzhely felé menő fázisokat még arányosan megterhelik a többi fogyasztóval? Ha felteszek egy 4P Fi-relét akkor elégnek kell lenni a rendszerhez, további már nem szükséges, igaz?
Hogy van-e külön N és PE, azt nem tudtam megállapítani még.

kergabor

De azt láttam, hogy a PE-sín és a nulla-sín össze van kötve.

nyaki

Ódv!
Én nem látok a képen külön N és PE sínt. Azt viszont látom, hogy a felső sínre érkezik a vastag kék színű, vélhetően PEN vezető, azaz, csak az egyetlen sín lévén, az bizony PEN sín lesz, melyre be vannak kötve az elmenő N és PE vezetők közösen. Ebben az esetben az ÁVK bekötése bajos lesz, mert nem lesz külön N síned, tehát az elosztó cserés lesz vagy használnod kellesz egy sínre pattintható kék színű N kapocslécet, ahová az ÁVK utáni N vezetőket kötheted.

S/K

Fent van az N sín, alul a PE sín. A tűzhely kapcsoló alatt látszik a bekötése, fehér színű vezeték.