Erős- és gyengeáramú hálózatok nyomvonalainak létesítése

Indította JUVILL, 2012. december 27., 15:49:19 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Javaslom váltsunk erről egy pár hozzászólást.
Hol, milyen körülmények mellett futhat egymással párhuzamosan erősáramú és gyengeáramú vezeték?
Hogyan kell az áramkörök nyomvonalait megválasztani, milyen hatással lehetnek egymásra?

nova

Ez sokszor környezet függő is, hiszen nem mindegy mekkora mágneses hatást képviselnek az erősáramú vezetékek. A parapet csatornákban léteznek olyan megoldások melyek segítségével elválaszthatók egymástól például az informatikai és erősáramú hálózat nyomvonalai. Természetesen léteznek olyan helyzetek is amikor ez nem megoldhat, viszont megfelelően árnyékolt kábel és megfelelően kialakított árnyékolás esetén kiküszöbölhető ezen probléma.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Tudtommal az erősáramú vezetékekkel közösen gyengeáramú vezetéket vezetni sem most, sem régóta nem szabad, kivéve a megfelelő szigetelésű és minöségű busz vezeték.

flatskerrobert

     Ez is egy jó téma!


     Ha jól emlékszem a tervezők ma is párhuzamos nyomvonal vezetésnél, kábeltálcáknál 30 cm védőtávolságot írnak elő, de a gyakorlat teljesen mást mutat.

Meg kell nézni nagyobb áruházaknál, irodaépületeknél az álmennyezet felett mekkora kavalkád uralkodik (tisztelet a kivétel).
A 60-es 70-as években szerelt lakásoknál viszonylag egyszerűen be lehetett tartani a védőtávolságot, mert volt a TV szalagvezeték meg a (postai) telefon vezeték, ha volt  meg csengő, azt kész.


Ma van riasztó vezeték, UTP ill wifi, TV kábel hálózat, kaputelefon (videós), kamera rendszer, 5... audio rendszer stb. Lakásoknál belső EMC védelem szinte nincs, vagy nagyon kevés helyen.


Van a Hensell-nek gyengeáramú rendszerek aktív és passzív elemek, fogadására, osztására rendező, elosztó de elég húzós árban, a megrendelő nem fizeti meg. Azt szoktam csinálni, hogy amiből az erősáramú elosztás kerül abból a családból 3 soros szekrényt mélyebben besüllyesztek és így a TV vonali erősítő 1 router 1 switch 1 pach panel egy 3-as csatlakozó is befér, táncolni nem lehet benne az biztos, de ezt még megfizetik? ??? .
A nyomvonal vezetés lakáson belül sokszor külön művészetet jelent.
A KNX bus kábelt lehet az erősáramú vezetékek és kábelek mellett vezetni.
FR.

Szelei

Ezért kell használni árnyékolt UTP kábelt (telefon, számítógép, riasztó, kaputelefon) vagy háromszoros árnyékolású antenna kábelt (Videó jelre is).

A vezérlő kábeleknek elég ha a legnagyobb használt feszültség szigetelését teljesíti akkor már együtt lehet vinni a többi erősáramúval.

JUVILL


Van erre előírás, de betartva sajnos - tisztelet a kivételnek - nincs.
Az álmennyezet eltakar mindent, és sinus-cosinus nyomvonalon, egymás mellett, egymást árnyékolatlanul keresztezve halad az erősáramú és a gyengeáramú hálózat.
Ez a tapasztalat.
A kérdés megint felvetődik. Műszaki átadás előtt kik ellenőrzik ezeket?
A létesítmény régi, abba új gyengeáramú hálózat kerül, van aki utána néz az új nyomvonal kialakításának, feltérképezi a valóságot?
Sok esetben dokumentáció sincs a régebbi szerelésről, és előfordul, hogy ugyan arra nyomvonalra van tervezve a kamera, telefon és tűzjelző hálózat is, hol az erősáramú vezetékek haladnak.

Szelei

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. december 27., 17:22:40 DÉLUTÁN

Sok esetben dokumentáció sincs a régebbi szerelésről, és előfordul, hogy ugyan arra nyomvonalra van tervezve a kamera, telefon és tűzjelző hálózat is, hol az erősáramú vezetékek haladnak.

Tudomásom szerint a gyengeáramú rendszert nem ellenőrzik, viszont a tűzjelző rendszert mind anyagát mind a vezeték rögzítését kötődobozok jelölését anyagát szigorúan veszik.

nova

Általában tapasztalataim szerint nem új kiviteleseknél keverednek az erős és gyengeáramú rendszerek kábelei. Hiszen akkor általában mindenki figyel még ezek megfelelő elhelyezésére. Hanem később amikor már nincsen gazdája, felelőse a rendszernek és bővítési igény merül fel, akkor jönnek a problémák. Ilyenkor az anyagi megfontolások és a gyors (sokszor hanyag) munka eredménye a keveredés. Erre számtalanszor látni példát. Legyen szó irodaépület állmenyezett feletti kábel nyomvonalairól. Ipari létesítményekben, vagy akár IT géptermekben. Minél nagyobb az egységnyi területre jutó eszközök száma annál nagyobb a rendetlenség. :)
Erre jó példa az IT géptermek. Erősáram (energiaellátás), 48v, lan hálózat, optika, tűzjelző rendszerek. Ehhez jönnek még a hűtési rendszerek és oltó rendszerek csővezetékei.

Gondos tervezéssel és előrelátással ezek a problémák jól orvosolhatóak. A legjobb ha a kezdetektől kezdve van az egésznek egy gazdája aki figyelemmel kíséri a kezdetektől ezen kivitelezéseket.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Villanyreszelő

2012 márciusában,az iskolában úgy tanították,hogy erős,illetve gyenge áramú,és adatátviteli kábeleket nem szabad közös védő csőben vezetni.
Viszont kapható olyan kialakítású kifejezetten erre a célra való csatorna,amivel lehet.

JUVILL


Mivel te már megtanultad, bízom benne, hogy így szerelsz.
Nem foglalkoznak ezzel a szereléssel addig, míg az erősáramú és a gyengeáramú hálózat nincs egymásra hatással. Ha viszont van, akkor lehet a hiba helyét keresni, rendezgetni a vezetékhálózatot, "éleszteni" a számítógépes rendszert.
Ez még szebb dolgokat igézhet elő a villámcsapás alkalmával jelentkező túlfeszültség esetén, főleg akkor, ha a belső villámvédelem kialakítása is olyan, mint a strukturált hálózat.