Hajszárító kapcsolás

Indította flatskerrobert, 2012. december 07., 07:33:34 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

flatskerrobert

Idézetet írta: Marton Dátum 2012. december 07., 06:40:05 DÉLELŐTT
Ha üzemmód kapcsolóként van ott a csillár kapcsoló akkor tényleg hat vezeték jöhet ki az elosztóból. A csillárkapcsoló un. hajszárító kapcsolási bekötéssel alkalmazva.


Marton!
     Légyszíves áruld el már el, hogy működik a hajszárító kapcsolás?
FR.


Marton

A hajszárító kapcsolás lényege, hogy a fűtőbetét nem kaphat feszültséget ha a motor nincs bekapcsolva (túlhevülne). Ennél a megoldásnál a kapcsoló nem a közös pontjánál van megtáplálva hanem az egyik billentyű önálló pontjánál.

flatskerrobert

Marton: Köszönöm a választ.
Lenne még kérdésem.


A hajszárító gyári kivitelű, vagy valamilyen speciális egyedi gyártású?
Falra szerelt fix bekötésű, és a csillárkapcsoló a hajszárító alá van felszerelve vagy a készüléken van?
Milyen jellegű épületben vagy helységben üzemel?
A kapcsoló bírja a terhelést?
Kettős szigetelt vagy I érintésvédelmi osztályba tartozik?
Elég az egypólusú leválasztás?
A válaszokat előre is köszönöm.
FR.

Szelei

Idézetet írta: Marton Dátum 2012. december 07., 10:20:48 DÉLELŐTT
A hajszárító kapcsolás lényege, hogy a fűtőbetét nem kaphat feszültséget ha a motor nincs bekapcsolva (túlhevülne). Ennél a megoldásnál a kapcsoló nem a közös pontjánál van megtáplálva hanem az egyik billentyű önálló pontjánál.

Falra szerelhető kivitel esetén mindig van egy 100-120 0C  fokos ki olvadós hő biztosíték (mint egy ellenállás fém tokban) a a fűtőbetét közelében el helyezve a készülék házát tüzet megelőző védelem. Motor csapágy szénkefe hiba esetén általában cserélni kell.

A ki be kapcsolásokat általában kapacitív érzékelővel kapcsolják. Teljesítmény felvétele kb.: 2500 W.

Időszakosan nedves, párás helyre nem javasolt. Kihűlt állapotban páralecsapódás áthúzásokat okozhat.

Kettős szigetelésű általában.

Csillárkapcsoló valószínűleg nem tudja megbízhatóan huzamos ideig kapcsolni.

Bocs én kézszárítónak olvastam :'(

flatskerrobert

Szelei kolléga!


Neked igazad van amit leírtál az a kézszárítóról szól.


De a Marton kolléga egyértelműen hajszárítóról beszél és a rajz alatt is az szerepel.
Nem akarok ezen olyan sokat lovagolni, csak érdekelne, hogy milyen üzemi körülmények között üzemel az a "hajszárító kapcsolás".
FR.

Marton

flatskerrobert!
Bocs a kései válaszért, nem voltam a gépnél ezeddig.
A hajszárító kapcsolási elvet  anno a szakiskolában tanították nekem. Ezt én alapvetően a régi 230Vos motorral szerelt kézi készülékekre értem és azok így is voltak bekötve. A "csillárkapcsóló" itt az amelyik a készülék nyelén van, régen nem többfokozatú tolókapcsolót hanem két egymás mellet lévő billenő vagy tolókapcsolóvat használtak.
Szerintem a mai , 12VDC motorral készült kézi hajszárítók is e logika mentén vannak müködtetve, csak ezt a megoldást egy többfokozatú tolókapcsolóval oldják meg mechanikus kodolással. Ezeknél nincs mindkét pólust leválasztó kapcsoló. Kettős szigeteltnek minősítettek, nem igényelnek védőföldelést.
Védelemként mindenesetbe beépítésre kerül egy bimetálos hőkioldó a fűtőbetéthez arra az esetre ha valamiért mégsincs elég légáramlás vagy a motor megállna.
Azt hogy a fodrászoknál vagy a fürdőhelyeken lévő készülékek milyen kapcsolást alkalmaznak azt nem ismerem mert csak háztartásban lévő készüléket javítottam még.

Szelei

Csináltam egy általános rajzot ami egyszerű hajszárító működési rajza. :)

flatskerrobert

Marton kolléga! Köszönöm a választ.
Az az igazság, hogy a hajszárító kapcsolásról nem akartam külön témát indítani, de hát így sikerült.
Nem ismertem a hajszárító kapcsolás kifejezést "de hát mindenki holtig tanul, vagy nem".
Még egyszer köszönöm.
FR.

Üzenet összefûzve: 2012. december 08., 20:33:53 DÉLUTÁN

OK!
Akkor a kézi hajszárítókat megbeszéltük!
FR.