Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Indította zsozsó, 2010. november 08., 10:28:45 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nyaki

Endre!
Amiről Te írtál, annak a becsületes neve a teljesítési igazolás. Szerintem a teljesítmény igazoláshoz vajmi köze van. ...de az is lehet, hogy én maradtam le valamiről. ::)

tothgyula

Gyorsan megnéztem a NET-en a fogalmakat.
Teljesítési igazolás
Szolgáltató a megrendelőlap (szerződés) szerint megrendelt szolgáltatásokat a megrendelésnek megfelelően teljesítette.
A teljesítés kapcsán az elvégzett munka ellenértékéről számla kiállítására és benyujtására jogosult a megállapodásban rögzített feltételekkel.
Teljesítmény igazolás
-275/2013(VII.16.)Korm. r.az építési termékek építménybe történő betervezésének és beépítésének, ennek kapcsán a TELJESÍTMÉNY IGAZOLÁSNAK részletes szabályairól.
TothGyula

Simon Endre

Bocs az én pentaton agyam nem látja át ezt a partitúrát úgy látom ehhez nagyobb intellektus  kell. A harmadik fiam mérnök informatikus (programozó) szerinte ez meg valami teszt bizonylat, vagy ki tudja.....?

Fecó

Segítségét kérem a gyakorlott felülvizsgálóknak a következő kérdésben. Adott egy lapos tetős csarnoképület, meglévő norma szerinti villámvédelemmel, érvényes felülvizsgálattal. Felkerül a tetejére egy kb 2 m-es antennatartó fémszerkezet. Ez a tartószerkezet, természetesen bekötésre kerül majd a villámvédelmi rendszerbe a megfelelő eszközökkel, anyagokkal, távolságokkal. Az alapvető rendeltetés nem változik, a paraméterek maradnak. Arra gondoltam, elegendő lehet bekérni a meglévő jegyzőkönyvet, és annak alapján csak az új részt felülvizsgálni (hiszen csak egy fémszerkezet bekötése van) vagy emiatt a teljes rendszert újra kellene vizsgálni az összes méréssel együtt? Esetleg emiatt egy tervezőt abajgatni, hogy húzzon már egy 2 m-es vonalat a meglévő tervekre, és ezután felülvizsgálni? Van akinek volt hasonló apró bővítéses munkája?

Köszönöm!

tothgyula

Fecó!
Ha megfelelő minősítésű az érvényes VV.jkv., akkor mellékelj hozzá egy kiegészítést, melyen feltünteted a felfogóval való bővítést.Ez csak javítani fogja a VV hatékonyságát. Földelési ellenállás értékeket(ebben a hidegben) meg úgyis más értékeket mérnél, mint a felülvizsgálat idején.

gsmotoros

Kedves Fórumozók!

Egy olyan családi ház esetén, ahol nem kötelező a villámhárító mi mégis építettnénk.

EN szerinti tervet készíttettünk, ámde az egy szem kivitelező aki kijött helszínelni (családi ház nem zsíros munka) azt mondta, hogy szerinte MSZ 274 szerinti rendszerrel jobban járnánk.

Eddigi információim szerint:

-Felülvizsgálati időszak ugyanúgy 6 év, hiába MSZ vagy EN rendszerű
-Felülvizsgálat kicsivel több költség volna En esetén, de nem lényegi
-Újonnan létesülő villámhárító csak trükkösen lehetne MSZ szerinti (meglévő korszerűsítésnek kellene papírozni, ebbe alapból nem szívesen folynánk bele) 2020-ban, hiába az épület régi EN szerint kell most építeni, ha korábban nem volt rajta villámhárító
-A kivitelezési költség talán 50 ezerrel kevesebb lenne, mert az MSZ szerint elég 1 levezető is talán

Ami kérdéses, hogy a másodlagos hatással szembeni védelem az olyan 150 ezer Ft extra az EN szerinti rendszernél, de talán volna itt költség az MSZ szerint is. Ezt nem tudom kell-e felülvizsgálni, fizetős jegyzőkönyvvel X évenként.

Elsőre elég elvetendőnek tűnik ez az  MSZ 274 szerinti villámhárító 2020-ban, nem értem a felvetés előnyét.

Ötleteiteket szívesen várom ezen ügyben.

S/K

Üdv!
Az MSZ 274 szerint a tervezést és a kockázatkezelési költséget lehetett volna "spórolni", de mivel már elkészült a NV (norma szerinti) terv akkor terv szerinti villámvédelemmel szükséges ellátni.
Gondolom itt nem a papír a fontos, mert akkor fel sem vetődött volna a tervezés.
Valóban a mostani norma szerinti villámvédelmi rendszer költségesebb, de egy jó tervező jól megtervezi és ha terv szerint is van kivitelezve akkor 95%-ban jó lesz. 100% védelem nincs vagy költséges.

gsmotoros

Idézetet írta: S/K Dátum 2020. április 25., 19:38:06 DÉLUTÁN
Üdv!
Az MSZ 274 szerint a tervezést és a kockázatkezelési költséget lehetett volna "spórolni", de mivel már elkészült a NV (norma szerinti) terv akkor terv szerinti villámvédelemmel szükséges ellátni.
Gondolom itt nem a papír a fontos, mert akkor fel sem vetődött volna a tervezés.
Valóban a mostani norma szerinti villámvédelmi rendszer költségesebb, de egy jó tervező jól megtervezi és ha terv szerint is van kivitelezve akkor 95%-ban jó lesz. 100% védelem nincs vagy költséges.

Üdvözlet!

Nagyon szépen köszönöm a választ!

Szóval maga az üzemeltetési költség, a felülvizsgálat díja nem lesz nagyobb az EN szerinti rendszernek nem? Legalábbis 10%-al max, ahogy látom. És az is cak 6 évenként jelentkező költség.

A terv már kész, papír nélkül természetesen nem akartunk belevágni, nehogy a biztosító meg tudja fogni bármin is a kifizetést. Sajnos az egészet egy villám utáni tűzeset indította el részünkről, hogy a felújítás/ujjáépítéskor már legyen ilyen, volt már rossz tapasztalat úgymond.

Illetve a B+c és D osztályú 230V-os rendszeren levő (EN-szerinti terv szerint kiajánlott) túlfeszültségvédő rendszer az nem szorul periodikus ellenőrzésre nem? Vagy az benne van az átlag villámvédelmi felülvizsgálati díjban (30-50 ezerig egy családi háznál, ahogy láttam. És 6 évenként lenne az talán) netán?

S/K

Túlfeszültség levezetőket is ellenőrizni szükséges, általában szemrevételezéssel megállapítható a rajtuk lévő látjelzőkön. Jelenleg a B+C és D túlfeszeknek T1+T2 a jelölésük. Csak koordinálva működnek helyesen, egyazon gyártó termékei. Lakosságnak az OBO ajánlott.
Felülvizsgálatot 6 évenként szükséges végeztetni, (feltételezem LPS IV rendszer van) javasolt évente szemrevételezni.





tothgyula

Kérdésem az, hogy a tervező figyelembe vette-e a TvMI(Tűzvédelmi Műszaki Irányelv)2020.01.22-től hatályos előírásait? Villámvédelmi kockázatkezelés, PV rendszer telepítése,stb.Ha a későbbiek során PV(napelemes rendszert) kívánnak létesíteni, úgy mindenképpen a norma szerinti( MSZ EN 62305-1/4:2012 szabványsorozat szerinti) villámvédelmet célszerű megvalósítani! A villámimpulzus elleni védelem pedig már nem hagyható figyelmen kivül. A felülvizsgálatok díja nem dominálhat, egyszer kell jól megcsinálni a védelmet és nyugodtan alhatnak. Ez az én javaslatom 35éves gyakorlat alapján. Új tervet készittetnék a norma szerinti védelemre!