Tanulságos esetek a villanyszereléssel kapcsolatban

Indította nova, 2011. március 11., 19:19:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Az a probléma sajnos mindenki kénytelen nézni mi mennyibe kerül. Elfeledkezünk arról, hogy a jó villanyszerelés egy életre készül, nem úgy, mint például egy festés, amit bizonyos idõnként újra kell végezni. Ebbõl következik, hogy ami látszik, arra jobban költenek az emberek.  Pedig ma villamosság nélkül nem tudnak létezni az emberek. Ezért nem volna szabad sajnálni a kiadott pénzt a jó villanyszerelésért sem munkadíjra, sem az anyagra. A jó villanyszerelés jó anyagokkal biztonságot jelent hosszú távon. Nekem is volt egy hasonló ház esetem villamos mérnök nélkül. De mikor felvilágosítottam a tulajt, akkor mondja, hogy ez kevesebb, mint egy negyedébe került. Erre mondom ez ennyit is ér. Itt is újra lett szerelve a ház, de így már a végén jóval többe került. Természetesen nem én szereltem újra, mert ilyen rossz minõségû munkákba nem folyok bele. Ennél a háznál is a tûzhely, mosogatógép és medence egy áramkörön volt és minden fel volt fûzve. A jó villanyszerelõ terv nélkül is tud jó villamos hálózatot kiépíteni.  A villamosmérnökök sajnos azt hiszik sok esetben gyengeáramú szak esetén, hogy értenek a villanyszereléshez. Nekem volt olyan ház ahol az alapszerelést elvégeztem és a szerelvényezést pedig õ maga végezte. Szerelvényezéskor hív, hogy rosszul alakítottam ki az alternatív és keresztváltó kapcsolást. Természetesen nekem a kapcsolok be kötése azonnal mûködõképes lett. De nem is lehet csodálkozni rajta, mert õ gyengeáramú szakon végzett és kereskedelemmel foglalkozott. Ez nem azt jelenti, hogy minden villamos mérnök ilyen, többségében a szakmájukat jól értik magas fokon. Villanyszerelõk között is vannak, akiket el kellene tiltani a szakma gyakorlásától.  Az áram felvétel és a vezeték hossz összefüggõ fogalmak a feszültségeséssel, ezt hívjuk méretezésnek. Ami a 2,5-es vezetéknél ugyebár nem lehet 100 A!

Marton

Tegnap találkoztam egy eddig még nem tapasztalt vezeték hibával. Egy régi épületrõl van szó, aluminium vezetékezéssel, késöbbi leágazások  rézzel. A jelenség az volt, hogy a három fázisból egyik hiányzott. Midenféleképpen ki akartam deríteni, hogy áramszolgáltatói vagy mért köri hiba-e. Egy régi Simovill táblába érkezik a mért vezeték, ott már nem volt csak két fázis. Feszültség alatt mozgatva a vezetékezést, sercegést halottam de szikrát nem láttam, kötések nem voltak megégve, látható hiba nem volt. Végül teljes feszmentesítés után a mérõtõl jövõ MAl10mm2 vezeték kikötés utáni mozgatásakor gyanúsan könnyen "lengett". Mint kiderült a vezeték a végétõl vissza kb 10 cm-re a szigetelésen belül szakadtá vált. A valamikori kivitelezõ szerelõ valószínüen többször meggyötörte, hajtogatta a vezetéket mielött bekötötte illetve több "átalakítást" , bõvítést is elszenvedett a tábla. A keresztmetszet csökkenésen fellépõ áram sürüség növekedés valószínûen elfûtötte a maradék vezetõ anyagot. Sajnos nem hoztam el a vezeték darabot, hogy lefotozzam és közzé teggyem. Ugyan ott egy biztosíték betáp oldali átkötés is törött volt mely 1,5mm2 réz vezetékkel volt megoldva, ez is egy elõzõen többször megcsavargatott vezeék volt melyet ki is cseréltem "fésûsínre".