Elektromos fûtések

Indította lackó, 2011. március 07., 02:40:10 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

lackó

Az elektromos fûtésekkel kapcsolatban szeretnék egy pár észrevételt leírni.Sok vizsgálatot javítást és mérést végeztem fûtõkábeleken.Sok villanyszerelõ nem használ a fûtõkábelekhez áram-védõkapcsolót.Találkoztam olyan földzárlatokkal amit csak a mûszeres mérésnél fedeztem fel.A kismegszakító nem kapcsolt ki mert a földzárlat fûtõkábel nagyobb ellenállásu részén volt.Sokszor nem biztosítják külön a fûtõköröket,kötéseket zsugorcsõ nélkül dobozban szilikonnal kinyomva készítenek.Fõ probléma még a földben csillagba kötött fûtõkábelek nagyon nehéz ezeken a körökön hibát keresni.Szeretnék a témával kapcsolatban hozzászólásokat Köszönöm! Lackó

Novill

Ez hogy lehet, hogy a kötéseket a dobozban szilikonnal nyomják ki. Mert a hideg-melegpontot már a fûtõkábelt gyártó készíti el zsugorcsöves kötéssel, ami egyben minõsített kötés is.  Vagyis a felfelé menõ MBCu jellegû kábel már nem érintkezik semmi vízzel sem, ez egy normál körülmények közötti kötõdoboz. Én legalábbis ilyen fûtõkábeleket használok, és nem csillagba kötve. Az áramvédõ kapcsoló alkalmazása, úgy gondolom ma már természetes. Mi már az újszerelések vonatkozásában   TS35 sínes szerelés elõtt beépítettük a fi reléket.  Igaz a családi házaknál nem raktuk úgy tele fi relével, mint ahogy ma a tervezõk.  Általában egy normál egy szintes családi házhoz 1 vagy 2db fi relét építünk be 30mA érzékenységgel. A hibaáram úgyis összegzõdik, így hamarabb kapcsol le. Egyébként a külsõ téren pl. kerti lámpáknál a zsugorcsöves kötések igazán vízzáróak, szilikonnal való kinyomás hosszú távon nem bizonyult megfelelõnek. Szerencsére az általam lerakott fûtõkábel esetében nem kellett vissza menni hibát keresni, így ilyen jellegû gyakorlatom nincs.

nova

Fûtõkábelek szakadása elõfordulhat diletációs hézagoknál is vagy esetleges repedések a felületben. Tapasztalat esetleg ilyen területen, vagy nem nagyon fordul elõ ilyen eset?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

lackó

Betonrepedéseknél diletációknál elõfordul kábelszakadás.Ilyen területeken nem ajánlom a fûtõkábelek betonba fektetését. Betonba nem csinálok hosszirányu fektetést.Fûtõszönyegeket szoktam telepíteni.

lackó

A csillagbakötés úgy jött létre hogy egy 3F tápot kivittek és a földben kötöték meg OBO dobozban.

lackó

A fûtõkábelekkel még nagyon sok tapasztalatom van.Vannak olyan kábelhibák amik nem szakadásból adódnak hanem köppenysérülés miatt jönnek létre.Ezek a hibák nem azzonnal jelentkeznek hanem akár évek múlva.A bejutó víz szokott csúnya hibákat létrehozni a gyári kötésekben.Ezeket szig vizsgálattal azonosítani lehet.Nem mindig egyszerü eset a pontos hibahely bemérése.Szeretnék hozzászólásokat hibahelymérési módszerekkel kapcsolatban Kiváncsi vagyok hogy tud e valaki új mérési módókat mûszereket.

nova

A kábel köpeny sérülés a fûtõkábelnél az általad említett eseteknél gyártási hibák következményei, vagy a szerelési vagy burkolási munkálatok során sérültek meg?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

lackó

Gyári hibás kábelekkel még nem találkoztam .A mechanikai sérüléseket a betonozók burkolók okozzák.Ezért kell fektetés után betonozás kövezés burkolás után mérésekt csinálni lehetõleg jegyzõkönyvvel.

Novill

Az általam szerelt és ismert fûtõkábelek gyárilag be vannak vizsgálva. Nem találkoztam még hibás kábellel.  Ezért a telepítés után dokumentálni kell a fektetést, erre jó a jó minõségû fényképfelvétel is. Telepítés után hõmérséklet és ellenállás értéket szoktunk rögzíteni, ugyanezt a burkolás után is el szoktuk végezni. Nekünk szerencsénk volt eddig még nem sérült meg kábel a burkolás során. Viszont azzal már sok gondunk volt, hogy a burkoláskor, betonozáskor vastagabb réteg került a fûtõkábel fölé. Aminek az eredménye, hogy nem fûtött az elvárásoknak megfelelõen.

lackó

Túl mélyre fektetett fûtõkábellal én is találkoztam sajnos.Az ideális kábelmélység 5-10cm.Ha a hálózat engedi én maximális teljesítménnyel tervezek 300W/m2.