Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve

Indította Novill, 2012. október 13., 09:29:29 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Zsolti

Idézetet írta: Fecó Dátum 2019. április 24., 07:19:33 DÉLELŐTT
Ismer valaki olyan hivatalos állásfoglalást, szabványt, rendeletet, melyben meghatározásra kerül, hogy mennyi időnként szükséges elvégezni az elosztóberendezések karbantartását, és pontosan milyen munkafolyamatokat kell ilyenkor véghezvinni. Tudom hogy évente illene, meg így szoktuk, meg úgy kellene, de hivatalosan, szakmai előírások, szabványok alapján keresnék hivatkozást. Köszönöm!

Minden villamos eszközhöz,  berendezéshez és így az elosztóhoz is a gyártónak kötelessége kiadni a "Karbantartási utasítást ". Ebben rögzíteni kell, hogy mikor és hogyan kell karbantartani. Pontos hivatkozast nem tudok, de utánakérdezek.

tothgyula

A 40/2017.(XII.4.)NGM r. 1. sz. Melléklete 1.1.14.pontja előírja. hogy "A villamos berendezésre vonatkozó KEZELÉSI UTASÍTÁST az üzemeltető- a tervező vagy ennek hiányában a kivitelező által biztosított üzemeltetési útmutató alapján- dolgozza vagy dolgoztatja ki és adja át a kezelésre feljogosított személynek vagy személyeknek."" A kezelésre feljogosított minden villamos szakképzett és minden kioktatott személy részére személyes használatra az üzemeltetőnek át kell adnia a villamos berendezések üzemeltetése tárgyú szabványban meghatározott feladatok rájuk vonatkozó részének egy példányát. (1.1.12.p.)"
De itt van még az MSZ 1585:2012/2016kieg. 4.1. szakasza a biztonságos üzemeltetésről.
4.1.104.pont "Az üzemeltetőnek rendelkeznie kell a villamos berendezésre vonatkozó olyan kezelési utasítással, amely szabályozza mind a tervszerű , mind az előre nem tervezhető munkák és üzemzavar-elhárítások rendjét."
TóthGyula.

Fecó

Köszönöm, természetesen ez a rész világos. Csak akkor ezek szerint minden esetben a gyártói leírás alapján kellene eljárni, ami valljuk be a legtöbb elosztó esetében egyáltalán nincs. És hiába erőltetem hogy kéne, de ettől még nem is lesz. Nyilván, ha saját elosztót készítek, ezek szerint én mint gyártó, a saját akaratom és tapasztalatom alapján azt írok rá, amit jónak látok,  kérhetem a kötelező karbantartást akár évente is, és le is írom, hogy mit várok el a karbantartás címszó alatt. Tudtátok hogy új lakások esetében 5 év garanciát kell vállalni az elosztóra? És ha a garanciális feltételeknél kijelentem, hogy megszüntetem ha nem történik meg az általam előírt éves karbantartás, amit még külön dokumentáljanak le és számlával igazoljanak? Alapvetően egy régi elosztóberendezés esetében, hiányzó dokumentációkkal nem szabhatok meg karbantartási időszakot, maximum javaslatot tehetek. De mit lehetne korrekten kérni? Lakáselosztók 3 év, ipari, irodai, üzleti fogyasztók évente? Most őszintén, találkozott már valaki valóban korrekt és pontosan szabályozott karbantartási ütem-tervel kisebb fogyasztók esetén?

recens

Kapcsolószekrények vizsgálatához keresek MSZ EN 61439 szerint dokumentumot ,vizsgálati jegyzőkönyvet.
Van valami kiforrott minta amit alkalmazni lehet?
Itt a fórumon le tudom tölteni vagy tudtok valahogy segíteni ebben?
Erre a vizsgálatokra vonatkozólag most melyik a legújabb szabvány amit alkalmazni lehet?
Köszönöm előre is !


S/K

Letölteni nincs lehetőség, vásárolni lehet, vagy minta alapján gyártasz magadnak egy formátumot mely tartalmazza a rendeletekben leírtakat. Ez olyan mint a jegyzőkönyvek, csak sokkal több oldal.
Amit én vásároltam az a hatóság által elfogadott komplett dokumentációt tartalmazza. (150.eFt) Elsőre soknak tűnik, de ha átadásokat csinálsz és az elosztókat is vizsgálod és papírozod vagy te gyártasz elosztót akkor hamar megtérül.
A másik probléma hogy hiába van meg az üres dokumentáció azt ki is kell tudni tölteni + műszer hozzá.


recens

Köszi, de  a 150e FT kicsit húzós.
Nálunk nincs annyi elosztó ,hogy behozza az árát.
Műszer nem probléma ,szerintem a kitöltés se okozna gondot de ha nincs hát nincs.
Majd valamit kreálunk erre alapozva http://www.vibite.hu/#/dokumentaciok/elosztok ha lesz kedvünk  ;)