Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Indította zsozsó, 2010. november 08., 10:28:45 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Fecó

Véleményeteket szeretném kérni, norma szerinti villámvédelemmel kapcsolatban. Adott ugye a szabványi előírás (MSZ EN 62305) hogy levezetők esetében, ha éghető anyag a szerkezet, akkor legalább 10 cm távolság tartandó. Kivétel, ha a levezető legalább 100 mm2 keresztmetszetű. Ez oké. Adott egy lapostető éghető héjazattal. Rendben van, a felfogók ezekból kiemelkedve, megfelelően kialakítva, és az ezeket összekötő részek, már védett térben. De ezek alatt a méterenként elhelyezett "tartópogácsák" csak 7-8 cm-re tartják el a tetőhéjazattól a levezetőt. Tervben is ez van kiírva. Más lenne a helyzet, ha mondjuk kavicsszórás van, de új létesítéseknél ez nincs. Most akkor hol a 10 cm?

S/K

Kérdésben a válasz. Védett térben van.
Az összekötők nem felfogók, és ha több levezető van akkor a tervező számolta a melegedést.


Sztrogoff

Idézetet írta: Fecó Dátum 2023. április 11., 19:57:29 DÉLUTÁN
Most akkor hol a 10 cm?
És ez nem játszik?
"Ha a levezető és az éghető anyag között nem lehet megfelelő távolságot tartani, ott a vezető keresztmetszete legalább 100 mm2 legyen."

Persze ez is lehet:
Idézetet írta: S/K Dátum 2023. április 12., 17:51:09 DÉLUTÁN
...a tervező számolta a melegedést.
Elvégre a 10 cm csak akkor kell, ha "és a levezetők felmelegedése veszélyes"

Fecó

S/K kolléga kérdésére válaszolva: igen, tudom hogy védett tér, ezért ezek nem a felfogó, hanem a levezető részei. De a szabvány kéri a 10 cm-t a levezetőnél.  Gondoljam azt hogy számolta, és mindenhol rátehetik éghető anyagra akár távolság nélkül is? Az alsó részen faborítás is van a vizsgáló-összekötő magasságában. A tetőfelületen nem kell a 10 cm, de alul a fánál már igen?

Sztrogoff kollégának: Már kész a felfogó és a tetőn lévő összekötések, méteres felfogórudak, és 8-as köracél 1 m-ként pogácsázva a levezetőkhöz. Terv így kéri. Csak jeleztem hogy a fafelületnél kellene a 10 cm távolság a 8-as köracélnál, és a kivitelező nekem szegezte hogy "a tetőn meg elég a 6 cm is"?